Fırsat

Dünyada araba sürerek bir yere giden ilk kişi bir kadındı. 39 yaşında bir kadın kocasının son icadını aldı ve iki çocuğuyla birlikte annesinin evine gitti. Yolculuk onu Mannheim’dan 90 kilometre uzaklıktaki Portsheim’a götürdü. Gideceği yere vardığında kadın, kocasına her şeyin yolunda olduğunu söyleyen bir telgraf gönderdi. Bu aynı zamanda Karl’a ona ilham vermek ve işine devam etmesi için motive etmek için yönlendirilen bir mesajdı. Kocası Karl Benz’di ve iki yıl boyunca icadını test etmeyi bırakmıştı. Eşi Bertha Benz, onu motive etmek istedi. Çalışmasını desteklemek için 1888’de yol haritası veya GPS yokken onun icadını sürmekten korkmadı. Rehberlik olarak nehirleri ve demiryollarını kullanarak seyahat etti, 12 saat boyunca 2 beygir gücünde bir makine sürdü.

Çok yakın bir geçmişte KADIN milli voleybol takımımız dünya birincisi oldu. Türk bilim insanı Canan Dağdeviren ve ekibi, meme kanserini erken tespit edebilmek amacıyla tıpta devrim niteliğinde elektronik sütyen hazırladı! Bu alet herhangi bir operatöre gerek duymadan memenin ultrason filmini birkaç saniyede çekiyor ve meme kanserini erken teşhis için kullanılıyor. Canan Dağdeviren, yeni projelerini bu sözlerle duyurdu: “9 yıl once Fatma Teyzem periyodik olarak kontrol altında olmasına rağmen meme kanserine yakalandı ve sadece 6 ay hayata tutunabildi. Bu çalışmayı Fatma Teyzem son 12 gününü yaşarken hasta yatağında birlikte hayal edip tasarlamıştık. Ve artık hayalin ötesine geçip milyonlarca kadının hayatına dokunabilecek. Bu aleti tüm kadınlara ithaf ediyorum; yalnız değilsiniz.”

Türkiye serbest dalış tarihinde hem kadın hem erkeklerde sabit ağırlık ile ilk 100 metreye inen sporcu rekorunu kıran ve bu rekoru Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan eden Şahika Ercümen’i de unutmamız mümkün değil.

Kadınlara imkan sağlandığında baş edemeyecekleri, başaramayacakları bir şey yoktur. Kadın dünyayı değiştirendir. Sadece ev işi yapan, çocuk doğuran değil, aynı zamanda yaratıcıdır. Ayrıca günümüzde de hem bizim ülkemizde hem de bütün dünyada kadınlar birçok zorlukla karşılaşmalarına rağmen geri çekilmeyi düşünmemişlerdir.

Kadınlara hak ettikleri değerin ve fırsatın verilmesi dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!