‘Gayrimenkulün ölü sezonu 2023’

2023 yılının emlakçılar ve konut satışı açısından oldukça kötü geçtiğine dikkat çeken Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, bir ev fiyatının 3-4 milyon lira olduğunu ve yüzde 4’lük faiz oranıyla çekilen kredilerin geri ödemesinin çok büyük paralara tekabül ettiğinin altını çizdi. Çeker, 2024 yılının 2023’ten daha kötüye gidebileceğini ifade ederek, 2024 yılından beklentilerinin yüksek olmadığını söyledi.

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak emlak sektörü açısından 2023 yılını değerlendirdi.

“2023 YILI GAYRİMENKUL SATIŞLARI AÇISINDAN ÖLÜ BİR SEZON”

2023 yılında gayrimenkul satışlarının düşük gerçekleştiğini ifade eden Çeker; “2023 yılı gayrimenkul satışları açısından çok ölü bir sezon olarak geçti. Satışlar oldukça düşük oldu. Bunun sebebi yüksek enflasyon ve kredi faizlerinin çok yüksek olması. 2023 yılında bunun yanında inşaatlardaki maliyet artışları da çok yüksek oldu. O kadar yüksek oldu ki ayda bir, 15 günde bir demir ve çimento gibi temel maddelere zam geldi. Sürekli artışlar olunca da inşaat maliyetleri en yüksek oranlara çıktı. Böyle olunca da metrekare fiyatları 30 bin liradan aşağı olmadı. Düşünün 100 metrekarelik bir daire 3 milyondan satılmaya başladı” dedi.

‘KREDİLERİN GERİ ÖDEMESİ ÇOK KORKUNÇ RAKAMLARA ULAŞIYOR’

Konut kredisinde faizlerin yüzde 4’e çıktığına dikkat çeken Serhat Çeker; Halkımızın maaşlarına oranla geçimleri de düşmeye başladı. Birikimleri de belirli oranda var. Bu birikimleriyle eskiden bankada kredi alıyordu, sonrasında daire alıyordu. Ama artık bankalar da kısıtlamaya gitti ve konut kredilerini 300 bin lira ile sınırladı. Bir evin fiyatı 3-4 milyon lira. Aile bütçesine bakıyor, aslında taksitini ödeyebilecek durumda ama banka krediyi sınırlıyor. Konut kredisinde faizler yüzde 4’lere çıktı. Hesapladığınızda geri ödemesi çok korkunç rakamlara çıkıyor. Böyle olunca kimse 2023’te doğru düzgün kredi kullanamadı” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 02 at 17.06.41 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Gayrimenkulün ölü sezonu 2023’ | Edirne Ahval Gazetesi

“BANKALAR PARALARI TOPLAMAYA BAŞLAYINCA ÇARK DARALMAYA BAŞLADI”

Faiz artırımından dolayı bankaların para topladığını söyleyen Çeker; “Son 3 ayda da faiz artırımına gidildi. Yüzde 50 gibi rakamlar konuşuldu. Bugün 1 milyonun varsa size 45-50 bin liranın üzerinde hoş geldin faizi olarak para veriyor. Böyle olunca da bankalar bütün paraları toplamaya başladı. Böyle olunca da satışlar da durdu. Eskiden insanlar gayrimenkul, arsa veya tarla alıyordu ve bir şekilde yatırım yapıyordu. Ama şimdi bankalar bu paraları toplamaya başlayınca çark daralmaya, dönmemeye başladı” diye konuştu.

“GEÇİM KAYNAĞI BANKALARA YATIRILAN FAİZLER OLMAYA BAŞLADI”

Çeker, düşük faiz oranlı kredilerin olduğu zamanlar insanların gayrimenkulü yatırım aracı olarak gördüğünü belirterek; “Bir önceki yıla baktığımızda 2023’te işlerimizde yüzde 70 oranında azalma oldu. Bunun ana nedeni enflasyon ve konut kredi faizlerinin çok yüksek olması. Zamanında 0.70’lerle kredi kullandırıyorduk. Böyle olduğundan insanlar gayrimenkulü bir yatırım aracı olarak kullanıyordu. Oradan kira geliri alırım düşüncesiyle alıyordu, geçim kaynağı oluyordu. Şimdi geçim kaynağı bankalara yatırılan faizler olmaya başladı. Millet artık ‘daire alayım da buradan gelirim olsun’ düşüncesini bıraktı” ifadelerini kullandı.

“SEÇİM, TÜRKİYE’NİN BELİRLİ BİR BÜTÇESİNİN SEÇİMDE KULLANILACAĞI DEMEKTİR”

Emlak sektörü olarak 2024 yılından, yüksek beklenti içerisinde olmadıklarını dile getiren Çeker; “2023’te bir yıkım geldi. 2024’te de aynen bu sistem yaza kadar devam edecek diye düşünüyorum. Baktığımızda daha yeni yıla girdiğimiz gibi zamlar başladı. İnsanımızın cebine giren belirli bir artış olmadı. Ne yaparsan yap her şeye zam geldi. Bir de seçim atmosferine de giriyoruz. Seçim, Türkiye’nin belirli bir bütçesinin seçimde kullanılacağı demektir. Bu da bir sıkıntı yaratacak. 2024’te yine beklentilerimiz yüksek değil, 2023’te olandan daha kötüye bile gidebilir bu seçim atmosferinden dolayı. İnsanların rahatlaması için enflasyonu dur denilmesi lazım, her hafta marketlerde fiyat artışları olmaması lazım. Bu artışlara dur demeden hiçbir sektörde fiyat durmaz” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!