“Gazetecilerimiz, demokrasinin temel taşlarından biridir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Unutmayalım ki güçlü bir demokrasi, özgür ve tarafsız bir basınla güçlenir. Toplumumuzu aydınlatma noktasında kritik bir rol oynayan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, demokratik bir ülkenin temel taşı olan özgür ve bağımsız medyanın önemine vurgu yaptı. Basının, demokrasinin güçlenmesinde kritik bir rol üstlendiğini belirten Gürkan, yayınladığı mesajında şunlara yer verdi:

“Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir” sözü, basının toplumu aydınlatma misyonunu en güzel şekilde ifade etmektedir. Biliyoruz ki, basının görevini özgürce yapabilmesi ve amacına ulaşmasında basın hürriyetinin büyük bir önemi bulunur. Basın, kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken karşılaştığı zorluklara rağmen, demokrasinin denetim organı olarak önemli bir işlev görmektedir. Gazetecilerimiz bu toplumun önemli bir gücüdür; milletin gerçek sesidir. Basın başlı başına bir kuvvet, topluma yön veren ve sadece ve sadece gerçeğe ayna tutan önemli bir rehberdir. Uzman, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışını benimseyen gazetecilerimiz, demokrasinin temel taşlarından biridir. Özellikle son yıllarda sosyal medyanın artan etkisi, doğru ve tarafsız bilgiyi daha da önemli bir hale getirmiş ve bu doğrultuda basın mensuplarımızın üzerine düşen sorumluluk daha da artmıştır. 10 Ocak, kıymetli gazetecilerimizin özverili çalışmalarının ve basın özgürlüğünün önemini vurguladığımız bir gündür. Basın mensuplarımızın cesaretini ve kararlılığını takdir ettiğimiz bu önemli günde basın ve düşünce özgürlüğünün önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması ve basın çalışanlarının haklarının yüksek standartlara kavuşturulması en büyük temennimizdir. Hiç kuşkusuz özgür ve tarafsız basın ülkemizin demokratik gelişmesine de büyük katkı sağlayacaktır. Unutmayalım ki güçlü bir demokrasi, özgür ve tarafsız bir basınla güçlenir. Toplumumuzu aydınlatma noktasında kritik bir rol oynayan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyor; görevleri başında hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyorum” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!