‘Gazileri dinlemek, öğrenciler için kazançtır’

Edirne Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet İsmailoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Vatan ve Kahramanlık Buluşmaları” kapsamında Edirne’de okulları ziyaret ettiklerini ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yaşadıklarını öğrencilere aktardıklarını ifade etti. Okul ziyaretlerinin çoğalması gerektiğinin altını çizen İsmailoğlu, gazileri canlı tarih olarak dinlemenin öğrenciler için kazanç olacağını vurguladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığıyla Cumhuriyetin 100. Yılı ve Türkiye Yüzyılı kapsamında uygulanan “Vatan ve Kahramanlık Buluşmaları” Projesi kapsamında gaziler ile ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri bir araya geliyor. Edirne Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet İsmailoğlu, uygulama kapsamında Edirne’de de okulları ziyaret ettiklerini ve uygulama kapsamında ziyaretlerin artması gerektiğini ifade etti.

“GAZİ AMCALARINI, O KIYAFETLERLE GÖRMEK ÇOK HOŞLARINA GİTTİ”

İsmailoğlu, öğrencilerin de ziyaretlerden dolayı mutlu olduklarını belirterek; “Öğrenciler, çok ilgi gösteriyorlar. Gazi amcalarını, o kıyafetlerle görmek çok hoşlarına gitti. İlgi, alaka gösterdiler. Ellerinden geldikçe savaşla ilgili, askerlikle ilgili sorular sordular. Biz de içtenlikle cevap verdik. Bu nedenle, tabi ki toplumun gazileri tanımaları gerekir. Çok da iyi tanınıyoruz. İnsanlar, bizi sokakta farklı kıyafetlerle gördükleri zaman üniformanın anlamını soruyorlar” dedi.

WhatsApp Image 2023 12 18 at 17.32.57 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Gazileri dinlemek, öğrenciler için kazançtır’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘OKUL ZİYARETLERİNİN ÇOĞALMASINI İSTİYORUZ’

Okul ziyaretlerinin çoğalmasını istediklerini dile getiren İsmailoğlu; “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atılan bu adım, olumlu bir adım. Daha önce de okullara gitmek için isteğimiz olmuştu. Pandemiden önce 5-6 yıl peş peşe okullara gittik. Hatta üniversiteye bile gittik. Orada da konferans şeklinde oradaki öğrencilere bilgi verdik. Pandemiden sonra ilk kez bu uygulamaya dönüldü. Bunların çoğalmasını istiyoruz. Çünkü toplumumuz, içindeki değerleri tanımıyorlar. İnsanlar, gazileri hep yara almış, sakat kalmış kişiler olarak tanıyorlar. Yara almış, sakat kalmış gazilerimiz malul gazi olarak geçiyor. Yara almadan görevini tamamlayan gaziler de muharip gazi olarak tanımlanır” şeklinde konuştu.

“GAZİLERİ CANLI TARİH OLARAK DİNLEMEK, ONLAR İÇİN BİR KAZANÇTIR”

Kıbrıs Barış Harekatı ve terörle mücadelenin ders olarak okullarda gösterilmesi gerektiğinin altını çizen İsmailoğlu, gazileri dinlemenin öğrenciler için kazanç olacağını ifade etti. İsmailoğlu; “Zannedersem çocuklar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nı ders olarak görmüyorlar. Aslında Kıbrıs Barış Harekatı ve Güney Doğu’daki terörle mücadelenin ders olarak işletilmesi lazım. Çünkü bu hudutlar rasgele çizilmemiş, kanla çizilmiş. Yapılan bir kazanımdır. Onun için gazileri canlı tarih olarak dinlemek, onlar için bir kazançtır” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 18 at 17.33.11 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Gazileri dinlemek, öğrenciler için kazançtır’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu