Genç Çiftçiler sorunları ve çözümleri sıraladı

Edirne Genç Çiftçiler Derneği TÜİK’in 2023 yılına ilişkin hayvancılık üretim istatistiklerini yayımlanmasına yönelik yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada köylerde ortaya çıkan hayvan bakıcı sorunu, yem maliyetleri, inek kesim sayılarının artmasına vurgu yapılarak, sorunlar dile getirildi.

TÜİK’in 2023 yılına ilişkin hayvancılık üretim istatistiklerini yayımlanmasının ardından yazılı basın açıklaması yapan Edirne Genç Çiftçiler Derneği, çiftçilerin yaşadıkları sorunlara değindi.Edirne Genç Çiftçiler Derneği Yönetim Kurulu Adına açıklama yapan Dernek Başkanı Egemen Ilgın; “TÜİK verilerine göre ülkemizde büyükbaş hayvan sayısı 2023 yılında yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bin başa gerilemiştir. Aynı şekilde Küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 6,9 azalarak 52 milyon 363 bin baş olmuştur.  Büyükbaş hayvan sayısındaki düşüş 2020 yılından bu yana devam etmektedir. Köyden kente olan yoğun göç dalgası kırsaldaki nüfusun yaşlanmasına neden olmuş bunun sonucu olarak da köylerde hayvan bakıcısı sorunu ortaya çıkmıştır. Buna ilave olarak artan yem maliyetleri, buna karşılık sütün fiyatının bu oranda artmaması inek kesim sayılarını arttırmıştır.  Tablo bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıllarda et ve süt fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşanacak bu durum da tüketicileri olumsuz etkileyecektir” dedi.

“HİBE VE DESTEKLER ARTTIRILMALIDIR”

Aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Ilgın; “Ülkemizdeki hayvan varlığının artması için küçük aile işletmelerinin desteklenmesi çok önemlidir. Bu alanda hibe ve destekler arttırılmalıdır. Bağkur- SGK prim ödemelerinde yapılacak bir takım düzenlemeler ile gençler üretime teşvik edilmelidir. Çünkü Mart 2024’te açıklanacak olan kırmızı et üretiminin de 2023 yılına göre düşmesi beklenmektedir.  Unutulmamalıdır ki gelecek yıllarda tarımsal ve hayvansal üretimi güçlü olan ülkeler Dünya ekonomik sistemi içinde daha avantajlı hale gelecektir” diye konuştu. Haber Merkezi

Screenshot 2 5 | Edirne Ahval Gazetesi
Genç Çiftçiler sorunları ve çözümleri sıraladı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!