Geri dönüşüm = Mutluluk

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak, atık oluşumunun engellenmesi, azaltılması ve kaynağında dönüştürülmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve EFOR Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı üç hafta önce düzenlendi.

İlki düzenlenen edilen fuarı EGD (Ekonomi Gazeteciler Derneği) Edirne il temsilcisi sıfatıyla izleme fırsatım oldu. EGD önderliğinde 17. Küresel Isınma Kurultayı da İzmir’de fuar organizasyonuyla birçok firma tarafından izlendi.

whatsapp image 2022 05 30 at 10.42.43 - Edirne Ahval GazetesiGeri dönüşüm alanında özel sektör ve yerel yönetimleri buluşturan ilk etkinlikte  olan We-Cycle Fuarı’nda Türkiye’den 18 ilin yanı sıra, Almanya ve Romanya gibi ülkelerden toplam 120 katılımcı yer aldı. Fuarda atık bertaraf tesisleri, çamur, çürütme, kurutma ve sterilizasyon, analiz cihazları ve araştırma laboratuarları, depolama firmaları, taşıma firmaları, enerji, yenilenebilir enerji ve biyogaz teknolojileri firmaları, güneş enerjisi teknolojisi ve ısı geri kazanım firmaları, geri dönüşüm teknolojileri, hava, toprak, gürültü kirliliği kontrol teknolojileri firmaları, atık su ve atık su teknolojileri, kentsel temizlik araçları, ekipmanları ve teknolojileri firmaları, altyapı hizmetleri, damla sulama firmaları, plastik hammadde satıcıları birçok yatırımcı ile buluşma fırsatı yakaladı.

Bu katılımcı firmalar arasında Tekirdağ Ergene’de bulunan İnan Plastik gerek standı gerek fuara katılan ekibi ile göz doldurdu.

whatsapp image 2022 05 30 at 10.42.28 2 - Edirne Ahval Gazetesiİnan Plastik Satış temsilcisi Kemal Doğan ile fuarda geri dönüşüm ve makineler ile ilgili konuşma fırsatı buldum. Genç dinamik ve yılların tecrübesi ile bir çırpıda milyonluk yatırımın nasıl şekilleneceğini anlattı bize. Doğan; “İnan Plastik Makinalari, plastik geri dönüşüm ekipmanları sektöründe ülkemizde lider üretici olmanın getirdiği sorumluluk ve çeyrek yüzyılı aşan tecrübesi ile faaliyet göstermektedir. İnan Plastik olarak son derece sistematik bir şekilde çalışan polikarbonat pc geri dönüşüm hatlarımızla sizlere hizmet sunmaktayız. Geri dönüşüm hatlarımız üst düzeyde performans göstermektedir. Geri dönüşüm hattımızda kullanılan malzemeler son derece kaliteli ve dayanıklı olduğundan ortaya çok iyi sonuçlar çıkmaktadır. Geri dönüşüm alanında en önde gelen firmalardan biri olmamız, sunduğumuz kaliteli hizmetlerden kaynaklanmaktadır. Bu sektörde yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz” dedi.

Plastiğin dönüşüm hikâyesi ise apayrı bir yazı konusu bence. Bu konu ile zaman zaman yazılar yazacağım. Dünyanın iklim krizi ile yüzleşmesi ve sorunlara çöpten dönüştürdüğü hammadde ile temiz doğaya katkıda bulunarak cevap vermesi ise bir başlangıç. Bununla beraber temiz enerji ise olmazsa olmazlar arasında.

whatsapp image 2022 05 30 at 10.42.28 - Edirne Ahval GazetesiSon yıllarda hem ülkemiz hem de dünyada artan çevre olayları ile Dünya Çevre günü önem kazandı. Dünya Çevre günü 100’den fazla ülke tarafından kutlanıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde fuar izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Güzel bir sözle yazımı bitireyim;  “Doğaya hoyratça davranan toplumlara da insanlar arasındaki ilişkiler de hoyratça oluyorlar”(John Bennet)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu