Gizli haberleşme

Biz kadınların anne olmanın dışında da müthiş işlere imza attığını tarih boyunca biliyoruz. Bazen kraliçe olarak gördüğümüz kadın, en güçlü devletleri yönetmiş, savaşta güçlü bir komutan olarak ordusunun başında ülke savunmasını hakkıyla yapmış, toprağın üretiminde en zor görevleri alıp toprak işçisi olmuştur. Toprağı yeşertip insanların beslenmesini sağlamıştır. En güzel resimleri çizip sanatın yüceliğini bize anlatandır. Ruhumuza hitap eden nağmeleri notayla buluşturup kulağımıza ulaştıran bestekârdır kadın. Evimizi çekip çeviren, yeri geldiğinde de vatanı için en büyük fedakarlığı yapandır. Siyaset içinde yer alıp başbakanlık ve bakanlık görevini üstlenip ülkeye huzur dağıtandır. İnsanlara sevgiyi, merhameti ve vicdanı en iyi kavratan kadındır. Çünkü kadın, her şeyden önce annedir.

Şu anda bu yazımı online yazıyorum, daha sonra sizlerin okuması için gazeteye yine aynı şekilde online göndereceğim ve gazetemizde hem yazılı baskısında hem de sanal baskıda paylaşacak. Bütün bunların olabilmesi için hepimizin bildiği gibi internete ve wi-fi’ye ihtiyaç var. İşte bu müthiş icadın yaratıcısı da aynı zamanda dünyanın en güzel kadınlarından biri, sinema-tiyatro sanatçısı Hedy Lamarr’dır. Teknolojiye, tiyatroya ve sinemaya tutkulu bir Viyana’lı yahudiydi. Hollywood’dan önce kariyerine Almanya’da başladı. Nazilerden kaçıp Amerika’ya gittiğinde dünyanın en güzel kadını olarak tanındı.

Fotoğraflarından ne kadar güzel olduğunu görmek, filmlerinden ise ne kadar yetenekli olduğunu anlamak mümkündü. Hedy Lamarr hakkında Hollywood’da çok az kişinin bildiği, Spencer Tracy ve Clark Gable ile oynayan oyuncu olmasının yanında, bir füze telegü sistemi icat edip patentini alabilen olağanüstü bir iletişim mühendisidir aynı zamanda. Hedy Lamarr önce Hollywood’un en önemli yıldızlarından biri olur. Ancak bir süre sonra tahtı Marilyn Monroe tarafından sarsılır. Bilimle ilgilenmeye başladıktan sonra döneminin en önemli bilim insanlarından biri haline gelir.

Frekans atlamalı yaygın spektrum, diğer adı ile gizli haberleşme sistemini icat eder. 2. Dünya Savaşı sırasında icadı reddedilir. Hollywood çevresi de ondan uzaklaşır, kimse yüzüne bakmaz. Aradan uzun yıllar geçtikten ve cep telefonu ile internet icat edildikten sonra Lamarr’ın icadı değer görmeye başlar ve Wi-Fi teknolojisinin geliştirilmesi için temel oluşturur. Kısacası bugün cep telefonları, bilgisayarları ve tabletleri ağlara kablosuz olarak bağlayabiliyorsak, bunu güzel, yetenekli, mucit bir kadına borçluyuz.

Sonuç olarak, beyninin erkeklerden daha fazla çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapmak, hak ettikleri değeri ve fırsatları vermemek; toplumumuza en büyük zararlardan biridir. Kadınların yeri sadece doğumhane veya mezarlık değil, laboratuar, araştırma merkezi, kısacası yaşamın içi yani her alanıdır.

Varlığımızı borçlu olduğumuz kadınlarımız insandır ey insanoğlu!… Kısacası kadın dünyadır.

Sevgiyle kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!