Gribe karşı alınan tedbirde fiyatlar arttı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip hastalığına karşı önlem almak isteyen vatandaşlar aşı olmaya devam ediyorlar. Sağlık Bakanlığı’nca sadece 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara tanımlanan ve uygulanan grip aşıları artık eczanelerden reçetesiz de satın alınabiliyor. Yaklaşık 10 gündür reçetesiz satışı yapılabilen grip aşılarının fiyatları ise geçen seneye göre yüzde elli arttı. Geçen sene 230 TL civarında satılan grip aşılarını bu sene 436 TL’den satın alınabiliyor.

Grip hastalığına karşı tedbir almak isteyen vatandaşlar aşılarını eczaneden satın alarak yaptırabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’nca sadece 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara tanımlanan ve geri ödeme kapsamında temin edilen grip aşılarını artık isteyen her vatandaş eczaneden parayla satın alabiliyor. Fiyatları 436 TL’yi bulan grip aşılarının yaklaşık 10 gündür eczaneden satın alınabildiğini belirten Edirne Eczacılarından Şükrü Ciravoğlu; “Yaklaşık 10 günden beri 3 marka grip aşısı piyasa mevcut durumda. Grip aşıları her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen en çok rastlanan 4 grip türüne karşı üretilmiş bir aşıdır. Formülü standarttır ve farklı firmalar üretim yapılabilir. Türkiye’de de 3 farklı firmanın ürünü bulunuyor. Bunlardan iki tanesi geri ödeme kapsamındadır. Geri ödeme kapsamında olan aşıların Sağlık Bakanlığı’nca tanımlanmış kişilere veriliyor. Sisteme girildiğinde hasta risk grubunda değilse daha sonra ileride değerlendirilmek üzere ertelenebiliyor. Şuanda 65 yaş üstü, kronik rahatsızlıkları bulunan ve bunları raporla belgeleyenlere ücretsiz olarak hekimlerce yazılan reçete sonucunda veriliyor. İsteyenler geri ödeme kapsamında olmayan aşıyı satın alabiliyorlar. Geri ödeme kapsamında olmayan aşının fiyatı da 436 TL olarak piyasada satışa sunuluyor” diye konuştu.

Gribe karsi alinan tedbirde fiyatlar artti | Edirne Ahval Gazetesi
Gribe karşı alınan tedbirde fiyatlar arttı | Edirne Ahval Gazetesi

“GEÇEN SENE GRİP AŞILARI 200 TL CİVARINDAYDI”

Fiyatların yüzde yüz artışı gördüğünü belirten Ciravoğlu; “Geçen seneye göre fiyatlar yüzde yüz arttı diyebiliriz. Ama geçen yılki döviz kurlarını bu yılki kurlarla karşılaştırınca artışların sebebini görmemiz olanaktır. İlaçların genelinde böyle bir fiyat sıkıntısı mevcut. Sıkıntı yaşanıyor çünkü enflasyonist bir ortamdayız. Şimdi hızlı enflasyon ortamında ilaçlarda sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Maliyetler giderek artıyor ve ham madenin dışında üretim maliyetleri de artışta. Geçen sene grip aşıları 200 TL civarındaydı” dedi.

Bağışıklığı zayıf olan vatandaşların kronik rahatsızlıkları olmasa da mecburen aşı yaptırdıklarını da ifade eden Eczacı Şükrü Ciravoğlu; “Genelde kronik rahatsızlığı olanlar özellikle kalp rahatsızlığı bulunan vatandaşlar tarafından grip aşısı tercih ediliyor. Belirlenen kurallara göre zaten kronik rahatsızlığı olanların grip aşısı olması gerekiyor. Ama bunların dışında herkesin bünyesi, yaşama, beslenme, bağışıklık koşulları farklıdır. Bu faktörlerden endişe edip ya da bir zayıflık söz konusu olduğunda sıkça gribe yakalanan vatandaşlar da grip aşılarını tercih ediyorlar. Ama onlara henüz aşı tanımlanmadığı için ücreti karşılığında aşıyı satın alabiliyorlar. Vatandaşların maddi durumları da ortada. Parayla satın almak zorunda kaldıkları için fiyatlardan da ötürü aşı yaptırmayanlar da var” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu