Grip aşısı parayla değil reçeteyle

Grip aşılarına Sağlık Bakanlığı tarafından bloke konduğunu kaydeden eczacı Şükrü Ciravoğlu, aşı olabilmenin, sadece e-Nabız’dan aşı hakkı olan vatandaşlara doktor tarafından reçete verilmesiyle mümkün olduğunun altını çizdi. Ciravoğlu, kendi parası ile aşı almak isteyen vatandaşlara izin verilmediğini ve sadece acil durumda bulunan 65 yaş üstü ve ciddi kronik hastalığı bulunanların aşı olabildiğini belirtti.

Sonbahar aylarına girilmesi ile birlikte, grip aşılarının vatandaşlar tarafından talep görmesine karşın, vatandaşlar reçetesiz bir şekilde ücret karşılığı grip aşısı satın alamıyorlar. Edirne eczacı esnaflarından Şükrü Ciravoğlu, açıklamalarda bulunarak aşıların sadece, e-Nabız’dan aşı almaya hak kazanan vatandaşlara reçete ile verildiğini ifade etti. Ciravoğlu; “Sonbahar mevsimi ile birlikte grip aşılarının da sezonu başladı. Yalnız bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından bloke söz konusu. Aşılar yüzde 100 olmasa bile önemli ölçüde blokeli durumda. Ancak e-Nabız sisteminden almaya hak kazanmış görünen hastalara aşı verilmesi olanaklı. Öncelikle hekime de gidilse, e-Nabız’dan aşının alınıp alınamayacağı görüldükten sonra elektronik reçete edilip, bununla hastalar eczaneye geliyor. Eczane de aşıyı hastaya ulaştırıyor” dedi.

“DEVLETİN BÜTÇESİNDEN ÇIKACAK BİR HARCAMA OLMADIĞI HALDE VATANDAŞIN KENDİ PARASIYLA AŞI ALMASI NEDEN ENGELLENİYOR?”

Kendi parasıyla aşı almak isteyen vatandaşlara izin verilmediğine dikkat çeken Ciravoğlu, aşılara sadece 65 yaş üstü, kronik hastalığa sahip olanlar ve hastalığını belgeleyebilen vatandaşların ulaşabildiğini dile getrdi. Ciravoğlu; “Sıkıntılı bir durum var; çok sayıda kendi parasıyla ücretli olarak almak isteyen vatandaşlar var, bunlar engellenmiş durumda. Burada devletin bütçesinden çıkacak bir harcama söz konusu olmadığı halde vatandaşın kendi parasıyla aşı alması neden engelleniyor? Biz de halka açıklamaya çalışıyoruz ama bir gerekçe bulamıyoruz. Aşılar, 65 yaş üstü ve ciddi kronik rahatsızlık çekenler, hastalığı belgelenmiş olanlara veriliyor. O da reçeteyle” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

grip | Edirne Ahval Gazetesi
Grip aşısı parayla değil reçeteyle | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!