Gübreleme üzerine gelen yağış, çiftçinin yüzünü güldürdü

Çiftçinin toprağı gübrelemesinin ardından gelen yağışın üreticinin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, yağışların ürün gelişimi açısından yeterli olduğunu ifade etti. Arabacı, ürünlerde daha iyi verim için yağışların belirli aralıklarla tekrardan gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak il genelinde etkili olan yağışlı havanın, çiftçi açısından gübrelenen üretim alanlarına fayda sağlayacağını aktardı.

‘KIŞ YAĞIŞLARI AÇISINDAN YETERLİ DEĞİL’

Kış ayları açısından yağan yağışın, beklentilerin altında gerçekleştiğini kaydeden Arabacı; “Son yağan yağmurlara kış yağışları açısından baktığımızda çok yeterli değil. Buğday ekim döneminden sonra aldığımız yağışlar, aşağı yukarı metrekareye 180 kg oldu. Ocak ayında çok yağış almadık ama bugün yağan yağış üreticilerimiz tarafından her gün bekleniyordu” dedi.

‘GÜBRELENEN ARAZİLERE GELEN YAĞIŞ, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ’

Çiftçinin, üretim arazilerini gübrelemek için sürekli yağışları takip ettiğinin altını çizen Arabacı, üreticilerin geçtiğimiz hafta sonu gübreleme yaptığını ve yeni haftayla gelen yağışın çiftçinin yüzünü güldürdüğünü açıkladı. Arabacı; “Bu dönem gübre atma dönemi olduğu için birçok üreticimiz yağışı takip etti. Hava raporlarında da bu yağış gözüktüğü için üreticilerimiz geçtiğimiz hafta ortasından itibaren gübrelemesini yaptı. Ardından da bu sabah yağışın başlamasıyla üreticilerimizin yüzü güldü. Ürünün gübreye, azota ihtiyacı vardı. Bu azotu alabilmesi için yağışa ihtiyacı vardı. Gübreleme de yapıldığı için ürünler gerekli azotu alacak inşallah” şeklinde konuştu.

‘BELİRLİ ARALIKLARLA YAĞIŞ ALMAMIZ GEREK’

Arabacı, yağışların ürün gelişimi açısından iyi olduğunu belirtirken, daha iyi verim için belirli aralıklarla yağışların devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Arabacı; “Bu kış çok yağış alamamamıza rağmen çok kurak bir kış da değil. Şu ana kadar yağan yağışlarda ekili olan buğdayın, kanolanın gelişimi açısından herhangi bir sıkıntı yok. Genel olarak tüm yıl için yağışların yeterli ya da yetersiz olduğunu söylemek için henüz erken. Sadece şu an için kurak olmadığını söyleyebiliyoruz. Şu anda ürünün gidişatı güzel ama önümüzdeki dönemde de belirli aralıklarla yağış almamız gerekiyor. İnşallah güzel yağışlar gelir. Toprağın suyu depolayabileceği, nehir debilerinin, barajların debilerinin güzel olacağı bir dönem olur diye umuyorum” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu