Gün öğretmenlerin!

Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Edirne’de Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk bırakılırken, Halk Eğitim Merkezi’nde kutlama programı düzenlendi. Programda aday öğretmenler meslek yemini edildi ve emekli öğretmelere şeref madalyaları takdim edildi. Kutlama programında, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından oratoryo gösterisi de sunuldu. Kutlama etkinlikleri, Eski Cami’de Cuma namazı öncesi mevlit okutulması ve Öğretmenler Hatıra Ormanı’na ağaç dikilmesi ile sona erdi.

Her yıl 24 Kasım günü kutlanan Öğretmenler Günü, Edirne’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında, Atatürk Anıtı’na Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Anıta, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk sunma töreninin ardından Atatürk Anıtı’nda oluşturulan kortej, bando eşliğinde Halk Eğitim Merkezi’ne ilerledi.

Kutlama etkinlikleri, Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür ve Tiyatro salonunda gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle devam etti. Gerçekleştirilen programa Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hacı Ali Büber, Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Baro Başkan Vekili Av. Aygün Ulubey Ergüden, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

WhatsApp Image 2023 11 24 at 19.50.29 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi

“ÖĞRETMEN, TOPLUMU İLERİYE GÖTÜREN EN ÖNEMLİ PAYDAŞLARDAN BİRİSİDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenler adına konuşma yapan 2’nci Beyazıt Özel Uygulama Okulu üçüncü kademe Rehberlik Öğretmeni Oğuz Çaylak; “Öğretmen mesleğinin sözlük anlamı sadece mesleği öğretmek olan kimse olsa da bu buzdağının sadece görünen kısmıdır. Öğretmen aynı zamanda önderdir. Öğretmen, toplumu ileriye götüren en önemli paydaşlardan birisidir, toplumdaki farkındalığın kaynağıdır, görülmeyenleri görendir. Başöğretmenimiz, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, dünyanın gördüğü en büyük entelektüel liderlerinden birisi olan Fatih Sultan Mehmet’i de yetiştiren bir öğretmendir” dedi.

Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Emekli Sağlık Öğretmeni Ülkü Pınar Çil; “Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmasında, öğretmenlere ne denli önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklamıştır; ‘Hiçbir zaman unutmayın ki; Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.’ Böylesine mühim bir ödev verilmiş olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli vazifeler düşmektedir” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 11 24 at 19.50.29 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi

“ÖĞRETMENİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ SEVGİ YÜREĞİ VE ADANMIŞLIK RUHUDUR”

Açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, öğretmenlik mesleğinin en büyük özelliklerinden birinin gençlerin kalbine sevgi işlemek olduğunun altını çizerek; “Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Öğretmenin en önemli özelliği sevgi yüreği ve adanmışlık ruhudur. O, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini ve etrafını aydınlatan mum, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır. Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Ahmet Yesevi’yi, Mimar Sinan’ı, Sultan Alparslan’ı, Fatih Sultan Mehmet’i, Yavuz Sultan Selim’i ve Gazi Mustafa Kemal’i yetiştiren öğretmendir. Muallimlik sevgi işidir, öğrencinin ruhuna sevgiyi nakış nakış işleyen odur. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve en muhterem unsurlarıdır’ veciz sözüyle, irfan ordumuzun fertlerine vermiş olduğu değeri ifade etmiştir. Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz yeni nesilleri, aklın ve bilimin ışığında, bilgiyle donatırken, onları ahlaklı, merhametli, şefkatli ve çağın vicdanı olarak yetiştirmeliyiz. Milli ve manevi değerlerimizi, vatan sevgisini, millet sevgisini, bayrak sevgisini kalplerine nakşetmeliyiz. Eğitimin her bir ferdinin kaydettiği üstün gayretlerle, ülkemiz her alanda gelişecek, milli teknolojik hamlesi gibi, milli ve özgün üretimlerle Türkiye yüzyılında dünyaya öncülük edecektir” diye konuştu.

‘ÖĞRETMENLERİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDE TUTAN BİR MİLLETİZ’

Edirne Valisi Yunus Sezer, günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmada, şehit edilen Şefik öğretmen Necmettin öğretmen, Şenay Aybüke öğretmeni hatırlatarak; “Öğretmen deyince herkesin hayal dünyasında, yaşadığı ortamda oluşan bir fikir var öğretmenlerle ilgili. Her şeyden önce sahip olduğumuz toplumun, milletin öğretmenlerle ilgili bir fikri, düşüncesi ve değeri var. Bizler, millet olarak öğretmenlerimizi, tarihte de bugün de her şeyin üstünde tutan bir milletiz. Kıymetiniz, değeriniz, yaptığınız işin önemi her şeyin ötesinde ve her şeyden daha anlamlıdır. Bu anlamda bu yüce ve büyük mesleğin temsilcileri olduğunuz için hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum, kutluyorum. Öğretmenlerimiz bitmedi, daha yakın zamanda Şefik Öğretmenimiz daha 24 yaşındaydı, Necmettin öğretmenimiz 23 yaşındaydı şehit edildi. Şenay Aybüke öğretmenimizi Magusa Limanı ile herkes hatırlar 22 yaşındaydı. Hepsi de o kaya diplerinde açan çiğdemlere benzeyen çocuklarımız için yollara düşen pırıl pırıl vatan evlatlarıydı. Devletin tayin ettiği ücra bir köydeki çocukları kendi çocuğu bilen ve onları sahiplenen, onları eğiti vatanına milletine faydalı birer fert yapmak için çırpınan insanlardı, bu ulu mesleğin birer fertleriydi, onlara şükranlarımızı iletiyoruz. Öğretmenlik çok büyük, çok anlamlı ve çok büyük mesuliyete sahip bir mesleği icra ediyorsunuz. Millet olarak öğretmenlik mesleğine çok değer veriyoruz. Kurucusuna, Gazi ve Atatürk diyen bir milletiz biz, aynı zamanda da kurucusuna Başöğretmen demişiz. Atatürk’ü Başöğretmen olarak adlandırmışız. Şefik, Necmettin, Şenay Aybüke, Türkiye onların sarıldığı ve uğruna şehit olduğu ideallere sıkı sıkıya sarılmıştır ve geleceğini öğretmenlerimizin emeğiyle, eğitimli, dünyayla rekabet edebilen nesiller üzerine inşa edecektir” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023 11 24 at 19.50.27 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi

Konuşmaların ardından aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirilirken, Edirne merkez ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen, öğretmen temalı resim şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere İl Milli Eğitim Müdür Dr. Önder Arpacı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer ve Vali Sezer tarafından ödülleri takdim edildi. Programın devamında emekli öğretmenlere Vali Sezer tarafından şeref madalyaları takdim edilirken, son olarak Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi sunuldu.

Öğretmenler günü kutlama etkinlikleri, Eski Cami’de Cuma namazı öncesi yaşamını yitiren öğretmenler adına mevlit okutulması ve Öğretmenler Hatıra Ormanı’na ağaç dikme etkinliği ile son buldu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 24 at 19.50.30 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 24 at 19.50.28 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 24 at 19.50.29 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 24 at 16.22.36 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 24 at 16.22.36 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Gün öğretmenlerin! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu