‘Güneşten korunurken faydasından yararlanılmalı’

Sivrisinek kovucuda ağız ve gözlere dikkat!

Güneşten koruyucu losyonların, güneş ışınlarının dik düştüğü öğlen saatlerinde kullanılması gerektiğinin altını çizen Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, hormon metabolizmasının düzgün çalışabilmesi için vücudun güneşin çekildiği saatlerde güneş ışınlarına da maruz bırakılması gerektiğine vurgu yaptı. Sivrisinek kovucu spreylerin özellikle ağız ve gözlerden uzak tutulması gerektiğini söyleyen Kılıçcıgil, bitkisel özlü sivrisinek kovucu ürünlerin kullanılması gerektiğini söyledi. Kılıçcıgil, her iki ürününde sahtelerinin piyasada dolaştığına dikkat çekerek, ürünlerin eczanelerden temininin en güvenli alan olduğunu kaydetti.

Kavurucu sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte ciltlerini güneşin yakıcı etkilerinden korumak isteyen vatandaşların başvurduğu en etkili çözüm yöntemi de güneşten koruyucu losyonlar oluyor. Diğer yandan sulu tarım yapılan çeltik arazilerinin ve su kaynaklarının yakınında bulunan Edirne’de sivrisineklerden korunmak isteyen vatandaşlar, sivrisinek kovucu vücut spreylerine başvuruyorlar. Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, güneş kremlerinin ve sivrisinek kovucu spreylerin doğru kullanımına yönelik vatandaşlara uyarılarda bulundu.

‘GÜNEŞİN DİK OLARAK GELDİĞİ ÖĞLE SAATERİNDE KULLANMALIYIZ’

Güneş kremlerinin tüm gün koruma sağlamadığını belirten Kılıçcıgil, kremin 3-4 saatlik aralarla tekrardan sürülmesi gerektiğini kaydetti. Kılıçcıgil; “Artık mevsimlerle ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz, yazlarımız çok sıcak geçiyor. Güneşin zararlı etkileri de vücudumuzda çok sık karşılaşıyoruz. Bunun iki boyutu var; güneşin cildimize zararı olduğu kadar, güneş ışınlarının yararları da var. Özellikle endokrin metabolizmamız için gün ışığı çok önemli. Burada bir dengeye ihtiyacımız var. Özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde, direkt maruziyetlerde muhakkak bir güneş kremi kullanmamız gerekiyor. Bu bizim cilt sağlığımız açısından, özellikle cilt kanseri riskimiz açısından son derece önemli. Güneş kremleri 3-4 saatlik süreçlerde tekrardan sürülürse daha iyi olur. Denize girildiğinde de tuzlu suyun aşındırıcı etkisiyle güneş kremleri etkisini daha çabuk yitirebiliyor. Öyle durumlarda da tekrar sürülmeli. Sabah sürüldüğünde akşama kadar korumaz” şeklinde konuştu.

‘GÜNEŞE DE MARUZ KALMAMIZ GEREKİYOR’

Kılıçcıgil, insan vücudunun hormon metabolizmasının düzgün çalışması için güneşe de maruz kalması gerektiğini ifade etti. Kılıçcıgil; “Hormon metabolizmamız açısından da ultraviyole ışınların önemi var. Bu sebeple bizim bir şekilde güneş ışınlarına da maruz kalmamız gerekiyor. Güneşin daha çok çekildiği saatlerde, vücudumuzu güneşlendirmeliyiz, güneş banyosu yapmalıyız ki çeşitli vitaminlerin vücudumuzda üretilmesini sağlayalım ve endokrin, hormon metabolizmamızın da sağlıklı çalışmasını sağlayalım” diye konuştu.

‘SİNEK KOVUCU ÜRÜNLER GÖZ VE AĞIZDAN UZAK TUTULMALI’

Sivrisinek kovucu spreylerde bitkisel özlü olan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçcıgil; “Sineklerden koruyucu sprey ve losyonların 2 tipte olanı var. Bitkisel özlü olanlar var; onlar güvenlik aralığı görece daha rahat ürünler. Özellikle o ürünlerin kullanılması daha önemli. Diğer ürünler de özellikle yetişkinler tarafından kullanılıyor. Burada önemli olan nokra; bunları uzun süre üzerimizde kullanmak yerine, kullandıktan sonra elimizi ve yüzümüzü yıkarsak çeşitli yollardan ağızımıza gelmesini engellemiş oluruz. Gözler bizim için son derece önemli. Bu ürünleri muhakkak gözlerden uzak tutmalıyız. Bununla birlikte bu sprey ve losyonlarda bebek ürünleri oluyor. Her ne kadar bitkisel içerikli olsa da özellikle bebeklerde avuç içlerinde tabaka çok incedir. Bebeklerin avuç içlerinde bu ürünleri kullanmamız doğru değil. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Bebekler ister istemez ellerini ağza götürdüğünde, bu tip ürünlerin sistemik dolaşıma katılma ihtimali var. Özellikle anne ve babaların ekstra özen göstermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ECZANELERDEN TEMİNİ EN GÜVENLİ ALAN’

Kılıçcıgil hem güneş kremleri hem de sivrisinek kovucu ürünlerin piyasada sahtelerinin bulunduğuna dikkat çekerek; “Bu iki ürünün de malum, ülkedeki genel durumla ilgili olarak sahteleri de piyasada bulunuyor. Özellikle internet satışlarıyla ilgili olarak tarafımıza da çok sayıda şikayet geliyor. Bu tip ürünleri hem güneşten koruyucu ürünleri hem de sinek kovucu ürünlerin eczanelerden temini, vatandaşlarımız için en güvenli alan. Orijinal ürünler, eczanelerden güvenli bir şekilde temin edilebilir. Bu sebeple vatandaşlarımızın bu ürünleri özellikle eczanelerden almalarını tavsiye ediyorum” açıklamasını yaptı.

Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!