Gurbetçiler dönüyor, Bulgarlar geliyor

Gurbetçi sezonunun sona ermesiyle birlikte Bulgarların Edirne’ye gelişinin başladığını dile getiren Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Bulgar ziyaretçilerin Edirne ekonomisine olumlu yönde fayda sağladığının altını çizdi. Cingöz, Bulgar ziyaretçilerden dolayı kent esnafının minnettar olması gerektiğini belirterek, esnafın ziyaretçilerin ilgisini suistimal ederek fahiş fiyat artışı yapmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Kemal Cingöz, gazetecilere yaptığı açıklamada yaz aylarının gelmesi ile birlikte yıllık izinleri biten gurbetçi vatandaşların, dönüş yoluna geçmesi ile birlikte Bulgar ziyaretçilerin tekrardan Edirne’ye akın etmeye başladığını açıkladı.

‘BULGARLAR KENTİN EKONOMİSİNE BÜYÜK FAYDA SAĞLIYOR’

Daha önceden sınır kapılarında oluşan uzun araç trafiği sebebiyle, Bulgar ziyaretçilerin Edirne’ye gelmeyi daha az tercih ettiğini belirten Cingöz, Bulgarların gelişi ile Edirne esnafının da işlerinin yolunda gitmeye başlayacağını ifade etti. Cingöz; “Gurbetçilerin sezonunun bitmesiyle birlikte Bulgarların gelişi başladı. Bulgar vatandaşları daha önce gelişindeki azalmanın temel sebeplerinden birisi gurbetçilerin kapıda yarattığı yoğunluktu. Her geçen gün gurbetçilerin dönüşleri azalıyor. Bu nedenle Bulgarlar kentte büyük bir katkı sağladığından dolayı levanın da yüksek olması nedeniyle Edirne’den alışveriş yapmaya geliyor. Oradan belki daha pahalıya alacağı ürünleri buradan ucuza alarak yaşadığı şehre dönüyor. Bundan şikayetçi miyiz? Hayır burada hem Edirne ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bundan dolayı gelmeleri Edirne esnafı için faydalı. İnşallah böyle devam eder. Bulgaristan’da gelişler ile ilgili bir önlem alınırsa eğer durum değişebilir” dedi.

“ESNAFIMIZ KAZANMALI KAZANIRKEN DE FIRSATÇILIK YAPMAMALI”

Cingöz, Edirne esnafının gelen ziyaretçilerin kıymetini bilmesi gerektiğini belirtirken, esnafın fırsatçılık yaparak fahiş fiyat artışına gitmemesi gerektiğini belirtti. Cingöz; “İnsanlarımız şükretmesi gerekiyor. Ürünler satıldıkça fiyatlar artırıldı. Edirne esnafının bunun kıymetini bilmesi gerekiyor. Daha farklı yerlerde daha avantajlı alışveriş potansiyeli bulurlarsa oraya giderler. Ama esnafımız kazanmalı kazanırken de fırsatçılık yapmamalı. Geliyorlar diye, insanlara karşı fırsatçılık yapmamalılar. Ama söylenen kadar Bulgarların farklı şehirlere gidişleri olmuyor” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

Gurbetciler donuyor Bulgarlar geliyor | Edirne Ahval Gazetesi
Gurbetçiler dönüyor, Bulgarlar geliyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!