Gürkan yine yeniden son kez aday adayı

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanlığı’na gelerek 31 Mart 2024’te yapılması planlanan yerel seçimler için aday adaylığı başvurusu yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, parti örgütü ve çalışma arkadaşlarından gelen talepler neticesinde son kez belediye başkanlığına aday adayı olduğunun altını çizdi. Gürkan, yaptığı konuşmada kimsenin partinin üzerinde olmadığını söyleyerek; “İl başkanımızın da talebi ve talimatıyla bir kez daha aday adayı olduk ama CHP’de kim olursanız olun, aday olamazsınız ancak siz kendi iradenizle aday adayı olursunuz, gerisi partinin işidir, parti karar verir. Hiç kimse CHP’den üstün ve bu büyük değildir” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Mart 2024’te yapılması planlanan yerel seçimlerde tekrardan aday adayı olmak için, CHP Merkez İlçe Başkanlığı’na gelerek aday adaylığı başvurusu yaptı.

“SON KEZ ADAY ADAYIYIM”

Başvuru sonrası parti binası önünde, partililere seslenen Gürkan, parti örgütünün ve çalışma arkadaşlarının isteği ile aday adayı olduğunu belirtirken, belediye başkanlığı için son kez aday adayı olduğuna vurgu yaptı. Gürkan; “İlk belediye başkanlığı adaylığım benim istememe rağmen Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği ile olmuştu. İkinci dönemde halkımızın oyu ile yeniden seçildik. Bu dönem, il ve ilçe başkanıma, siyasetteki ekip arkadaşlarıma ve belediyedeki çalışma arkadaşlarıma ‘Artık benim son dönemim’ demiştim. Ama siyasetteki arkadaşlarım, çalışma arkadaşlarım ve parti örgütümüzden ‘1 dönem daha yapacaksın’ dediler. Örgütümüzün, arkadaşlarımızın ve yaptığımız anketler sonucu halkımızın da talebiyle, isteğiyle Cumhuriyet Halk Partili olmanın gerektirdiği ahlakla, terbiyeyle, örgütümün verdiği bu görev sebebiyle 31 Mart 2024’te yapılacak olan belediye başkanlığı seçimlerinde 1 kez daha, ama son kez aday adayıyım” dedi.

“HİÇ KİMSE CHP’DEN ÜSTÜN VE BU BÜYÜK DEĞİLDİR”

Gürkan, il başkanlığının talimatıyla aday adayı olduğunun altını çizerek, sonraki süreçte kararı partinin vereceğini ifade etti. Gürkan; “31 Mart 2024, ülkemiz için de partimiz için de ve elbette Edirne’miz için de çok önemli bir tarih. Kuşkusuz Cumhuriyet Halk Partisi kültüründe örgüt her şeyin ve herkesin üzerindedir. İl başkanımız illerde genel başkanımızın vekilidir, temsilcisidir. O yüzden parti hiyerarşimiz içerisinde en üst görev il başkanlığıdır. İl başkanımızın da talebi ve talimatıyla bir kez daha aday adayı olduk ama CHP’de kim olursanız olun, aday olamazsınız ancak siz kendi iradenizle aday adayı olursunuz, gerisi partinin işidir, parti karar verir. Hiç kimse CHP’den üstün ve bu büyük değildir, olamaz da” dedi.

“BİZİM YAPTIKLARIMIZA ONLARIN HAYALLERİ DAHİ YETİŞEMEZ”

Gürkan, 2 dönemlik belediye başkanlığı süresince gerçekleştirdikleri çöp ayrıştırma tesisi, çevre yollarının açılması, biyolojik su arıtma tesisi gibi bazı yatırımları hatırlatarak; “Çok iş yaptık bu 10 yılda. Bir kısmı biliniyor, bir kısmı bilinmiyor. Bizim iş yapma becerimizi kimse bizimle tartışamaz. Bizim yaptıklarımıza onların hayalleri dahi yetişemez. Bu 10 yılda Edirne’nin en temel sorunlarını kalıcı olarak çözdük. 60 yıllık vahşi depolamayı çözdük. O çöpten 5 yılda 53 milyon kilowat saat elektrik ürettik. Güney Çevre Yolu’nu açtık, bugün herkes zannediyor ki 50 yıldır açık o yol. 2017’de Güney Çevre Yolu’nu açtık. Ardından Sağlık Yolu’nu yaptık, ardından Kuzey Çevre Yolu’nu açtık. Edirne’nin 8 bin yıllık tarihinde ilk ileri biyolojik atık su arıtma tesisini açtık. Yakında o atık çamurundan da elektrik enerjisi üretmeye başlayacağız. 30 yıldır boynu bükük şekilde duran, çöplüğe dönmüş olan tarihi elektrik fabrikamızı restore ettik, kadınlarımızın hizmetine sunduk, bugün orada 140 kadınımız el emekleriyle göz nurlarıyla aile bütçesine katkıda bulunuyorlar. Kayalı’dan 58 kilometreden Edirne’nin 50 yıllık su ihtiyacını karşıladık 58 kilometre ishale hattı döşedik. Yetmedi, Lalapaşa Kavşağı’nda İçme Suyu Arıtma Tesisi’mizi yaptık. En çok gurur duyduğum eserlerimizden birisi, ulu önderimizin adını verdiğimiz Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nı Edirnelilerin hizmetine açtık” şeklinde konuştu.

Screenshot 2 65 | Edirne Ahval Gazetesi
Gürkan yine yeniden son kez aday adayı | Edirne Ahval Gazetesi

“EDİRNE SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN ÖNEMLİ ÖRNEKLERİNİ YAŞAYACAK”

Belediyenin İMECE birimi aracılığıyla yardıma ihtiyacı olan 25 bin vatandaşa yardım götürüldüğünü belirten Gürkan; “Önümüzdeki dönem, Edirne’nin bitirdiğimiz bu temel sorunlarından başka Edirne’nin artık güzelleşme, parlama, pırıl pırıl olma dönemi olacak. Edirne sosyal belediyeciliğin en önemli örneklerini yaşayacak. Bugüne kadar belediyemizde kurduğumuz İMECE birimiyle, yardıma ihtiyacı olan 25 bin vatandaşımıza ulaştık ama bunu sadece o desteği alan vatandaşlarımız biliyor. Bir tane bile fotoğraf göremezsiniz Edirne Belediyesi’nin yardım yaparken, destek olurken çektirdiği çünkü biz onlardan daha inançlıyız. Biz inanıyoruz ki, bir elin verdiğini öbür el görmeyecek. Biz böyle büyüdük, böyle terbiye aldık, böyle ahlak sahibiyiz. O yüzden birileri gibi, o ihtiyacı olan vatandaşımızın gözüne sokarak, onu rencide ederek, onu siyasi şov malzemesi yapmadık, asla da yapmayacağız” diye konuştu.

“BİZ BOZDUK, GENE BİZ YAPACAĞIZ”

Gürkan, altyapı çalışmalarının yüzde 95, üst yapı çalışmalarının da yüzde 80’inin bittiğini ifade ederek; “Altyapının yüzde 95’i bitti. Üst yapının da yüzde 80’i bitti. Evet şu anda bozuk olan yollarımız var, sokaklarımız var. Kar da yağsa, buz da yağsa her ortamda o yolları da yapmaya devam edeceğiz. Biz bozduk, gene biz yapacağız. Recep Gürkan hayatı boyunca verdiği her sözü tutmuştur, başladığı her işi bitirmiştir, bunu da yine biz bitireceğiz. Pandemi ile beraber altyapının temelini attığımızın 5 Aralık’ta dördüncü yılı doluyor. Pandemiyi çıkarırsanız yaklaşık 3 yıldır çalışabiliyoruz. Bu yıl hepsi bitiyor. Üst yapıyı da bitireceğiz. Şehrimizi önümüzdeki dönem adeta bir düğün yeri gibi süsleyeceğiz. Ben sizlere bunun sözünü veriyorum. Pırıl pırıl, ışıl ışıl bir şehir olacak Edirne” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE’Yİ TARİKATLARIN, CEMAATLERİN, VAKIFLARIN ŞEHRİ YAPMAYACAĞIZ”

Edirne’de inanç ve siyasi parti görüşü fark etmeksizin herkesin özgürce yaşayacağının altını çizen Gürkan; “Hepimiz biliyoruz ki en çok almak istedikleri illerden birisi Edirne. Ama Edirne’yi vermeyeceğiz. Edirne’yi tarikatların, cemaatlerin, vakıfların şehri yapmayacağız. Edirne’de hangi inançtan olursa olsun, hangi siyasi görüşten olursa olsun herkes CHP’nin bayrağı altında özgürce, inandığı, istediği gibi yaşamaya devam edecek” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

Screenshot 4 10 | Edirne Ahval Gazetesi
Gürkan yine yeniden son kez aday adayı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!