Gürkan’dan ‘hodri meydan’

Ulus Pazarı’nın yerine ticari işletme planı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında ihaleyle satışa çıkarılan belediye taşınmazları hakkındaki iddialara yanıt vererek, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gürkan, belediye taşınmazlarının satışı için haziran ayı meclis toplantısında karar alındığını, her belediyenin taşınmazların satışı yönünde hakkı olduğunu vurgulayarak, kendisine yöneltilen eleştirilere sert yanıtlar verdi. Gürkan ayrıca ‘hodri meydan’ diyerek kendisini eleştiren AK Parti İl Başkanı İba’yı ve Edirne AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’ı yerel seçimlerde aday olmaya davet etti. Diğer yandan satışa çıkarılan Ulus Pazarı alanının ise imar planında ticari alan olduğunu ve pazarın yerine AVM, otel gibi işletmelerin yapılabileceğini kaydetti.

Altyapı çalışmaları süresince yaşanan kredi sorunlarını tekrar anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın önce krediye destek verdiğini daha sonra ise bu destekten vazgeçtiğini söyledi. Gürkan; “Belediyeler finans kurumları değil hizmet kurumlarıdır ve hizmet finansla olur. Edirne’nin İller Bankası tarafından kredi verilmesi gereken alt yapı hizmetlerinin kredi işlemlerini Fatma Aksal durdurdu. Buna İl Başkanı İba da şahittir. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bile krediyi engelleyen Fatma Aksal’a karşı koyamadı, kendisini tebrik ediyorum. Bu konuda Belgin İba’nın hakkını yiyemem. O da alt yapı kredilerinin devamı için çok uğraştı. İki kez İba’nın katkılarıyla İller Bankası’ndan teminat mektubu alabildik. İba o dönem kredi alabilmemiz için çok uğraştı. İktidar partilerinin üyelerine halka eşit şekilde hizmet vermek için verilen yetkiyi herkes için değil de kendi partilerine ait yerel yönetimlerde kullanıyorlar. Ama diğerlerine destek verilmiyor. Çünkü başarısız olsun istiyorlar. Onlar başarısız olsun ki halk ona oy vermesin diye düşünüyorlar. Bu ahlaklı mı, demokratik midir? Bir yerin belediyesini kazanmak için o belediyeye 5 yıl hizmetten mahrum ediyorsun ve halka düşmanca tavır sergiliyorsun. Bu siyasete, demokrasiye sığar mı? İktidarın bize yaptığı budur” dedi.

‘HER BELEDİYENİN SATIŞ HAKKI VAR’

AK Parti hükümeti tarafından satılanları da soran Gürkan; “Belediyeler hizmet üreterek finans yaratırlar. Tüm belediyelerin en büyük finans kaynakları yaptıkları imar planlarında arsa üretir ve yine kanuni oranlar içerisinde belediye adına da arsalar üretir ve bu arsaları resmi şartlar altında satışa çıkarır ve satar, kaynağını elde eder. Alınan para bütçemize gelir olarak kaydedilir. Sayıştay’ın her sene denetlediği şekilde bu parayı hizmet için kullanılıyor. Edirne Belediyesi ilk defa arsa satışa çıkarmıyor. Benden önce de yapılmış benim dönemimde de yapılıyor. İba “Seçimlere sayılı zaman kala Edirne’mizin en kıymetli alanları belediye tarafından tek tek satışa çıkarılıyor, neyin telaşındasınız” demiş. 28 Mayıs seçimlerinin ardından apar topar bakanlar ve cumhurbaşkanları körfez ülkelerine gittiler, anlaşmalar yaptılar. 50,7 milyar dolarlık anlaşma sağladılar peki bu neyin telaşıydı? Türk halkı hala orada neyin karşılığında anlaşma yapıldığını bilmiyor. Seçimin hemen ardından bu neyin telaşıydı? Biz en azından resmi gazetede hangi arsaları satacağımızı belli, ilan etmişiz” açıklamasını yaptı.

GÜRKAN; ‘BABALAR GİBİ SATARIZ’ LAFINI HATIRLATTI

Edirne doğumlu eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın sözlerini de hatırlatan Gürkan; “AK Parti döneminde satılan camiler, vakıflar, topraklar vs var. Sonra da ekonomi çok kötü gidiyor dediler. Rahmetli Kemal Unakıtan’ın ‘babalar gibi satarız’ lafı herkesin hafızasındadır. 20 yıldır AK Parti birçok şeyi satarken siz neyin telaşındaydınız Belgin Hanım? Siz bana soruyorsanız ben de size soruyorum. Satılanları çıkıp halka açıklayın. CHP’li belediyeler satıyor madem diğer belediyeler napıyor? Tarihi belediye binasını, Atatürk Kültür Merkezi’ni satmıyoruz arsaları satıyoruz. AK partili belediyeler de satış işlemlerini yapıyor. Kamu kurumları bazen okul, cami, sağlık ocağı vs. belediyenin arsalarının bulunduğu parsellere yapıyor veya zaman içerisinde imar düzenlemeleri kapsamında belediyenin o parsellerde arsaları oluyor. O arsalardaki belediyenin hisselerini hazineye devredip bunun karşılığında rakamlarla vergi borçları silinebiliyor. Buna biz de talep ettik ama ben talep ederken CHP’li belediye başkanı olarak, bu takası hazineye teklif ederken, o arsaların üzerindeki cami, hastane, okulların bedelsiz edilmek şartıyla diye yazdım. Gerçi 2 yıldır cevap gelmedi. Ama AK Partililer para karşılığında camilerin bulunduğu arsaları satarken ben böyle bir şey teklif dahi etmedim. Cami yerlerinin bedelsiz Milli Emlak’a teslim edilmesi şartını belirttim” ifadelerini kullandı.

‘EDİRNELİLER HESABINI SANDIKTA SORACAKTIR’

Sadece Edirne Belediyesi’nin değil Keşan Belediyesi’nin de taşınmazları satışa sunduğunu belirten Gürkan; “Fatma Hanım’ın örnek gösterdiği, kamunun bütün hibelerinden yararlandırdığı, Keşan Belediyesi de 4 yıllık süreçte 4 kez arsa satışı teklifi sunmuş meclise. İkisi kabul edilmiş. Satması yanlış değil. Finans ihtiyacı varsa doğrudur. Ama İba, Aksal’a sesleniyorum AK Partili Keşan Belediyeniz yer satarken, niye sormadınız ‘nedir bu telaşınız’ diye? Niye Mustafa Helvacıoğlu’na sormadınız? Bütün Edirnelilere soruyorum, iktidar il başkanı Belgin İba, iktidar milletvekili Fatma Aksal’ın kredileri engellediği Edirne Belediyesi’nin vatandaşlarına bu yolları yapması için sizin vermediğiniz krediler yüzünden arsa satarak bu sorunları çözerken Edirne Belediyesi namussuz oluyor da Keşan Belediyesi namuslu mu oluyor? Bunu Edirneliler şimdi de seçimlerde de değerlendirecektir. Sizin hem parti hem yönetim olarak sırf belediyeyi alabileceksiniz diye Edirnelilere kan kusturduğunuz günleri hesabını Edirneliler sandıkta soracaktır” diyerek hakkındaki eleştirilere cevap verdi.

‘HODRİ MEYDAN, ADAY OLSUNLAR’

Kendisini eleştirenlerin yerel seçimlerde başkan adayı olması yönünde çağrıda da bulunan Gürkan; “31 Mart 2024’te inşallah her halükarda CHP’nin adayı Edirne Belediye başkanlığını kazanacaktır. Ama isterim ki İba, Aksal, Demir çıkıp partilerinden başkan adayı olsunlar. Hodri meydan. Yüreği olan aday olsun görelim, meydanlarda konuşalım. Ben altyapı nedeniyle bozduğum yolları yetiştirme telaşındayım. İnsanlarıma hizmet olsun diye arsaları satarak hizmet vermek telaşındayım. Ben bunları yapıyorum diye siz neyin telaşındasınız? Siz önce onu açıklayın. Satışlardan elde edilen gelirlerin nereye gittiği belli Sayıştay denetliyor, her yıl biz bunun hesabını veriyoruz, vereceğiz. Ben biran önce sizin yıllardır bozuk dediğiniz yolları, altyapıyı tamamlamak derdindeyim. Siz neyin derdindesiniz? Yıllardır bütün engellemelere rağmen, belediye meclisinde her türlü engelleme çabalarına rağmen Edirne Belediyesi’nin yolları yapıyor olmasından, şehrin her yanının şantiyeye dönmüş olmasından rahatsızsınız, niye memnun olmuyorsunuz? Yaptığımız işler denetimlere açık işlerdir” şeklinde konuştu.

PAZAR İÇİN YENİ YER BELİRLENECEK

Tartışmaya konu olan Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nın bulunduğu arsanın imar planında ticari alan göründüğüne dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “İmar planında her yerin ne olduğu yazılır. Bahsedilen alan ticaret alanı ve üzerinde pazar yeri vardır. O kadar değerli bir arsa, hafta bir gün hizmet veriyor pazartesi günleri kurulan sebze meyve pazarı doğru dürüst kurulmuyor zaten. İnsanlarımız artık gitmiyor pazartesi pazarına. Haftada bir kez açılan yeri şıkır şıkır bir alan haline getirerek orada ortaya çıkacak olan enerjiyle Saraçlar’ın canlanmasını sağlayacak bir alan haline mi getirelim yoksa haftada bir gün açılan bir yer olarak mı bırakalım? Orada bir şehir oteli ve AVM olsa Saraçlar’da geceleri karanlığa mı terk edilir? Burası cazibe haline gelirse her yeri pozitif etkilese kötü mü olur? Pazarın nereye kurulacağını da belirleyeceğiz. Pazara gelen esnafın da yüzde 60’ı Edirne esnafı değil. Buradaki rantı ben Edirne için kullanacağım. Cuma pazarını daha uygun bir yere taşıyacağız” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!