“Hakkımızın ödenmesini istiyoruz”

Kamu-Sen Edirne İl Temsilciliği, dün Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde görüşmeleri yapılan memur zam oranlarına yönelik basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat; “Teklifte toplu sözleşmelerin başında kamu işveren tarafına sunduğumuz, gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış, geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam, ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi, reel gelir artışlarının, sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi, toplu sözleşme ikramiyesi verilmeyen, bayram ikramiyesinin, memurlara da verilmesi, 3 bin 600 ek gösterge yükseltilerek sendika üyesi kamu görevlilerinin teşvik edilmesinin uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmelidir” dedi.

Ağustos ayının 22’sinde belli olacak memur zam oranlarına yönelik dün Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde Kamu-Sen tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, enflasyon seviyesine de vurgu yapılarak, “Hali hazırda yıllık resmi enflasyon %18,95 seviyesindedir, Muhtemelen 2021 yılı enflasyonu %20 dolayında gerçekleşecektir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını öngörmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az %35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde

“İvedilikle teklif yenilenmeli”

Kamu-Sen adına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat; “Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor.  Aynı işveren toplumun çeşitli kesimlerini desteklerken afetle, salgınla, felaketle boğuşan memurlarımız bir de ekonominin cenderesi altında eziliyor.  6 Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri, işte böyle bir ortamda başladı. Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerimizin kazanımlarını artırmak ve bu olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple gittik, bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4’te 1’ini 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundu. Kamu işveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı öngörüyor. Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Bu nedenle hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır” diye konuştu.

“Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz”

Yeni bir teklif için hükümete çağrıda bulunduklarını dile getiren Kanpolat; “Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için hükümete açık çağrıda bulunuyoruz. Bu teklifte toplu sözleşmelerin başında kamu işveren tarafına sunduğumuz, gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış, geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam, ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi, reel gelir artışlarının, sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi, toplu sözleşme ikramiyesi verilmeyen, bayram ikramiyesinin, memurlara da verilmesi, 3 bin 600 ek gösterge yükseltilerek sendika üyesi kamu görevlilerinin teşvik edilmesinin uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Bütün güvencesiz sözleşme personelin kadroya geçirilmesi Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması, aile yardımı, çocuk parası, doğum ve ölüm yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin çalışanın ihtiyacını karşılayacak şekilde yükseltilmesi gibi konuların mutlak surette yer alması gerekmektedir. Bütün bu unsurların yanında hizmet kollarına ilişkin olarak diğer hususların da sorunları kalıcı bir çözüme kavuşturacak biçimde ele alınması zorunludur. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı masaya taşımıyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz” açıklamasını yaptı.

Kanpolat ayrıca konuşmasında; “Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz.  Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak bizler, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Taleplerimiz, makuldür ve istenirse karşılanabilir. 25 milyon vatandaşımız, hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir teklif beklemektedir” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu