Tarihi han, hamam elden geçiyor

Edirne Valisi Yunus Sezer, Selimiye meydanında bulunan Havlucular Hanı ve Mezitbey Hamamı’nın restorasyonu için Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çalışmalara başlandığını duyurdu. Vali Sezer, çalışmaların Selimiye Camisi restorasyonu ile aynı anda bitirilmesinin planlandığını açıkladı. Tarihi handa esnaflık yapan vatandaşlar da restorasyon müjdesinden yana memnuniyetini dile getirdi.

Selimiye meydanında bulunan ve yaklaşık 6 asırdan bu yana kadar korunan Havlucular Hanı ve Mezitbey Hamamı restorasyon programına alınıyor. Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve yılda 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Selimiye Camisi restorasyon çalışmaları 25 Kasım 2021’den bu yana devam ediyor. Selimiye’nin meydan düzenlemesi de geçtiğimiz yıl tamamlandı. Caminin çevresinde bulunan tarihi yapılar da eş zamanlı olarak restorasyona alınıyor. Restorasyon çalışmaları kapsamında Selimiye meydanında bulunan ‘Havlucular Hanı’ ve ‘Mezitbey Hamamı’nın da restorasyonu için Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çalışmalara başlandı.

‘ÇALIŞMALAR SELİMİYE İLE AYNI ANDA BİTECEK’

Restorasyon çalışmalarının Selimiye Camisi onarımı ile aynı anda biteceğini ifade eden Edirne Valisi Yunus Sezer; “En kısa zamanda hem Mezitbey Hamamı, hem de Havlucular Hanı ile ilgili olarak burada çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmaları da hızlı bir şekilde tamamlanacak. Şu anda Selimiye Camisi’nin biliyorsunuz restorasyonu devam ediyor. Zannediyorum Selimiye’nin bitmesiyle beraber bu Havlucular Hanı ve Mezit Bey Hamamı’nın da aynı anda restorasyonu tamamlanacak ve böylece bütünsel olarak Selimiye’nin bahçesi ve çevresinin tamamı bu şekilde düzenlenmiş olacak. Burası tarihi bir mekan ve çok önemli bir lokasyon. Burada esnaflarımız var hali hazırda. Onlar da yeni düzenlenen alanda ilimize hizmet etme imkanı bulacaklar” dedi.

“BİR ESNAF VE BİR EDİRNELİ OLARAK ÇOK GURURLANDIK”

Tarihi Havlucular Hanı’nda ciğerci dükkanı işleten esnaf Bahri Dinar, restorasyon müjdesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Biz burasını anlatırken dünyanın şaheseri diyoruz. Tabi çok güzel bir meydan projesi yapıldı. Daha sonra da Selimiye’nin kendisi restorasyona alındı. Ondan sonra da sokak güzelleştirilmesi yapıldı. Ortada bizim de bulunduğumuz Havlucular Han’ı kalmıştı. Bakımsız duruyordu. Bu dünyanın en güzel meydanlarından birinde göze batıyordu. Bugün de baktık ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok güzel bir proje geliştirmiş, ihalesi yapılmış. Sayın valimiz de onun müjdesini verdi bize. Bir esnaf ve bir Edirneli olarak çok gururlandık. Edirne’nin gözbebeği olan bir meydan daha da güzelleşecek. Bu hanın tadilatı ile beraber çok güzel bir meydan olacak” şeklinde konuştu.  

“RESTORASYONU UZUN ZAMANDIR BEKLİYORDUK”

Handa 26 yıldır esnaflık yapan Nejat Yavuz da; “Selimiye meydanının düzenlenmesi buraya ayrı bir hava kattı. Selimiye Camisi’nin de restorasyonunun tamamlanmasıyla bir bütün olacak. Aynı zaman da Havlucular Hanı da restore edilince tamamen bütünleşmiş olacak. Bu restorasyonu zaten uzun zamandır bekliyorduk. Bakanlık ve valiliğimizin süreci hızlandırması bizi çok memnun etti” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 26 at 12.30.38 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi han, hamam elden geçiyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 26 at 12.30.39 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi han, hamam elden geçiyor | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 26 at 12.30.38 | Edirne Ahval Gazetesi
Tarihi han, hamam elden geçiyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!