Havsa ve Uzunköprü Meslek Yüksekokullarında deprem tatbikatı

Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu ile Uzunköprü Meslek Yüksekokulu öğrenci ve personelini deprem ve afet durumlarında yapılması gerekenler konusunda bilgilendirmek amacıyla AFAD eğitmenleri tarafından afet farkındalık eğitimi verildi. Eğitimin ardından deprem tatbikatı uygulanarak bina tahliyesi gerçekleştirildi. Eğitim ve tatbikata AFAD, UMKE, İtfaiye ve Meslek Yüksekokullarında görevli acil durum ekipleri de katıldı.

Düzenlenen deprem tatbikatları öncesinde AFAD eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen afet farkındalık eğitimine okulların yöneticileri, akademisyenler, idari personel, öğrenciler ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları katıldı.

Eğitim kapsamında öğrenciler ile akademik ve idari personel, deprem öncesi ve sonrası ile deprem sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirildi. Kurulan Acil Durum Ekipleri ve görevleri, acil çıkışlar, yangın ekipmanları, toplanma yerleri ve tahliye planları ile benzeri konularda bilgilerin verildiği eğitimlerin sonunda okullarda, öğrenci ve personelin eş zamanlı katıldığı deprem tatbikatları düzenlendi.

Daha sonra ise çalan alarm ve yangın ihbarıyla her iki okulda da tatbikat başladı. Siren seslerinin çalmaya başlamasıyla birlikte akademisyenler, idari personel ve öğrenciler deprem anında güvenli alanlarda çök – kapan – tutun pozisyonu alarak sarsıntının geçmesini bekledi. Sarsıntının ardından tahliye kurallarına uyarak binayı boşaltan öğrenci ve personel, daha önce belirlenen Acil Durum Toplanma Alanı’nda bir araya geldi. Senaryo gereği tahliye sırasında yaşanan sorunlar ilgili ekipler tarafından çözüldü. Binanın tahliye edilmesiyle tatbikat sona erdi. Haber Merkezi

07 | Edirne Ahval Gazetesi
Havsa ve Uzunköprü Meslek Yüksekokullarında deprem tatbikatı | Edirne Ahval Gazetesi
10 | Edirne Ahval Gazetesi
Havsa ve Uzunköprü Meslek Yüksekokullarında deprem tatbikatı | Edirne Ahval Gazetesi
06 | Edirne Ahval Gazetesi
Havsa ve Uzunköprü Meslek Yüksekokullarında deprem tatbikatı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!