Hayırseverden bin kişilik cami

Edirne’de Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi karşısına yapılması planlanan cami için protokol imzalandı. Ahmet Şefiye Ekmen Camii Derneği Başkanı hayırsever Emine Ekmen Türkyılmaz tarafından, anne ve babaları hatırına yapılacak olan cami, 1000 kişi kapasiteli ve 100 kişilik Yatılı Hafızlık Erken Kur’an kursuna ev sahipliği yapacak.

Edirne’ye hayırseverlerden yeni cami

Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi karşısına, hayırsever Emine Ekmen Türkyılmaz tarafından, anne ve babaları Ahmet Ekmen ve Şefiye Ekmen adına 1000 kişilik cami ve 100 kişi kapasiteli Yatılı Hafızlık Erkek Kur’an kursu yaptırılacak. Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin başkanlığında, Vali Yardımcıları Zafer Karamehmetoğlu, Eyyüp Batuhan Ciğerci, Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu, hayırsever Emine Türkyılmaz ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak’ın katılımıyla, cami inşaatının yapımı için protokole imza atıldı. Konu hakkında konuşan Vali Vekili Zehin; “Cami devlet hastanemizin tam karşısında yapılmak üzere projelendirildi ve söz konusu protokol imza altına alındı. Uzun zamandır bölgede böyle bir camiye ihtiyaç duyulmaktaydı. İnşallah çalışmaların kazasız belasız tamamlanmasını umuyorum” dedi.

Açıklamalarda bulunan Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu; “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” şeklindeki ayete atıf yaparak; “Biz biliyoruz ki bazı hayırlar yalnızca maddiyat meselesi değildir. Hayır yapmak aynı zamanda nasip işidir. Mescit yapmak özelinde ise Allah, mescitleri ancak iman sahibi, ibadetlerinde devamlı olan ve Allah’tan korkan kimselerin inşa edebileceğini vurguluyor. Öte yandan Efendimiz de (s.a.s.) ‘Kim, Allah rızası için bir mescit yaparsa, Allah da ona cennette onun benzerini onun gibi bir köşk yapar.’ buyurmuşlardır. Ben yapılacak caminin Türkyılmaz ailesine bir cennet vesilesi olmasını diliyor, çalışmaların hızla ve kolaylıkla başlamasını, camimizin bir an evvel açılabilmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Ayrıca bu projemizde 100 Yataklı Hafızlık Yatılı Kuran Kursu bulunmaktadır. Gece gündüz Kur’an-ı Kerim’in okunacağı, Kuran Hafız ve bülbüllerinin yetişeceği bu güzide eserin yapımını, caminin yapımını üstlenen Şefiye Ekmen annemiz gibi üstlenecek hayır sahibi ya da sahiplerine ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum. Şimdiden Rabbim onlardan da razı olsun” şeklinde konuştu.

“İNŞAATIN BİR AN ÖNCE BİTİRİLİP, YAŞLI ANACIĞIMIN NAMAZ KILMASINI UMUYORUM”

Dernek başkanı Emine Türkyılmaz, anne ve babasının hayalini gerçekleştirdiğini belirterek, mutluluğunu dile getirdi. Türkyılmaz; “Annem ve babam için onların emanetleri olarak bir cami yaptırmak annemin en büyük hayali idi, bu hayalin gerçekleşmesinin ilk adımı olarak yapılan bu protokolden ötürü çok mutluyum. Aynı zamanda caminin devlet hastanesinin karşısında yapılacak olması bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Kardeşim Süleyman Ekmen 12 yıl kadar süren kötü bir hastalıktan sonra vefat etti. Ardından 7-8 ay sonra babam Ahmet Ekmen vefat etti. Daha sonra annem Şefiye Ekmen, üzerindeki mal varlığı ile bir cami yaptırmak istedi babam ve kendi adına.  Biz de kızları olarak buna destek olduk. Onunla ilgili de bir dernek kurduk. Annemin tasarrufu olan parayı derneğin hesabına aktardık. Böyle bir niyete girdik. İnşaatın bir an önce bitirilip, yaşlı anacığımın namaz kılmasını umuyorum, Allah cemaatini bol eylesin” diye konuştu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!