‘Hayvanları koruma kanunu revize edilmeli’

Her yıl 4 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde açıklama yapan Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı Aydın, hayvan haklarına dikkat çekerek; “5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ivedilikle revize edilmeli, hayvanları katledenlere ertelemesiz hapis cezası gelmelidir. Unutulmamalıdır ki; hayvana şiddet insana şiddetin de ilk adımıdır ve her canlı yaşama hakkına sahiptir” dedi.

Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne istinaden açıklama yapan Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı Aydın; “Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Bu günün amacı; dünyada biz insanlardan başka canlıların da hisleri olduğunu anlayabilmek ve yaşam haklarına saygı duyabilmektir.  Ancak ne yazık ki her yılın bu günü yılda 1 kez tüm kurum ve kuruluşlar tarafından güzelleme yapılarak hayvanlarımız hatırlanıyor ve kamuoyuna “onları koruyalım” mesajları veriliyor. Biz yaşam hakkı savunucularına her seçim öncesi verilen sözler unutuluyor. Bugün; ülkemizde ne yazık ki özellikle sokak hayvanlarına karşı ciddi bir kampanya yürütülmekte. Çözümün sokaklarda yaşayan hayvanlarımızın barınaklarda hapsedilmesi olarak gösterilmektedir. Ancak bu asla bir çözüm değildir, olmayacaktır. Bugün ülkemizdeki belediyelerin yaklaşık %80 inde bir bakımevi dahi bulunmazken hayvanların toplatılması gibi bir karar imza atmak onların ölüm fermanlarını imzalamak demektir. Böyle bir karar ise ne akla ne vicdana sığmamaktadır” diye konuştu.

“HİÇBİR SOKAK CANIMIZI BARINAKLARA GÖNDERMEYECEĞİZ”

Hayvanların toplatılması kararına çözüm önerisinde de bulunan Aydın; “Çözüm devlet eliyle tüm il, ilçe belediyelerinde ve köylerde ivedilikle bir kısırlaştırma kampanyası başlatmak ve devlet eliyle üretimin yasaklanmasını da sağlayarak hayvanlarını sokaklara terk edenlere ağır cezalar uygulamaktır. Bizlerin yıllardır söylemiş olduğu bu çözüm uygulanmaya başlandığında sokak hayvanları sorunu da kendiliğinden kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Aksi bir durumda biz yaşam hakkı savunucuları olarak hiçbir sokak canımızı ölüm kampı dediğimiz barınaklara göndermeyeceğiz. Bu bizler için bir katliamdır ve her ne pahasına olursa olsun bu katliama karşı durulmalıdır” açıklamasını yaptı.

Hayvanları koruma kanunun biran önce revize edilmesi gerektiğinin altını çizen Aydın; “5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ivedilikle revize edilmeli, hayvanları katledenlere ertelemesiz hapis cezası gelmelidir. Unutulmamalıdır ki; hayvana şiddet insana şiddetin de ilk adımıdır ve her canlı yaşama hakkına sahiptir. Biz; yıllardır bu mücadele içinde kurtarabildiklerimizi kurtarıyor kurtaramadıklarımıza ağlıyoruz. Tüm yol arkadaşlarımızla birlikte inanıyoruz ki bir gün gelecek ve bizler de 4 Ekimleri bir bayram havasında kutlayacağız. Kazanan yaşam hakkı mücadelesi olacaktır” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!