Hayvanseverlerin oyları yaşam hakkını savunanlara !

Edirne Belediyesi’ne, Edirne’de sokak hayvanlarının toplanmasının usulüne uygun olup olmadığını soran Bir El Bin Nefes Derneği, belediyeye hayvanları ne zaman ait olduğu bölgeye bırakılacakları da soruldu. Hayvanseverlerin, hayvan haklarını koruyacak olan adaya oy verecekleri belirtilen açıklamada; “Bugün sokaklarımızdan bu canlarımızı söküp almaya çalışan ya da seçilmesi durumunda canlarımızı barınaklara hapsetmeyi planlayanlar ile sandıkta mutlaka hesaplaşacağız” denildi.

Bir El Bin Nefes Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Edirne Belediyesi tarafından toplanan sokak hayvanlarının usulüne uygun olup olmadığı ve hayvanların ne zaman ait olduğu bölgelere bırakılacakları soruldu. Sokak hayvanlarından belediyelerin sorumlu olduğu hatırlatılan açıklamada; “Ülkemiz genelinde sokak hayvanları aleyhine uzun zamandır yapılmakta olan kirli propagandanın bir sonucu olarak; şehrimizde birçok bölgeden sokak köpeklerinin toplandığına dair ihbarlar almaktayız. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ve Uygulama Yönetmeliği’ne göre sokakta yaşayan canlarımızın bakımından ve rehabilitasyon sürecinden yerel yönetimler açıkça sorumludur. Aynı kanuna göre belediyeler; bakımı, rehabilitasyonu ve kısırlaştırılması yapılmış bir sokak hayvanını ‘aldığı yere geri bırakmak’ zorundadır. Bu bağlamda Edirne Belediye’sinden yapılan toplamaların usule uygun olup olmadığının ve sokaklarımızın bir parçası olan hayvanlarımızın ne zaman ait oldukları bölgelerine geri bırakılacağının kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

WhatsApp Image 2023 07 23 at 15.25.32 Kopya | Edirne Ahval Gazetesi
Hayvanseverlerin oyları yaşam hakkını savunanlara ! | Edirne Ahval Gazetesi

“OYLARIMIZI YAŞAM HAKKINI SAVUNANLARDAN YANA KULLANACAĞIZ”

Hayvanseverlerin oylarını sokak hayvanların yaşam hakkını savunan kişilerden yana kullanacaklarının ifade edildiği açıklamada; “Buradan tüm siyasi partilere de ayrıca çağrıda bulunuyoruz. Yerel seçimler yaklaşmakta. Edirne gibi bir şehirde de şu an bir oyun dahi seçimin kazanılmasındaki öneminin ne kadar büyük olduğunun farkındayız. Sokaklarımızın bir parçası olan canlarımızın oy hakkı olmayabilir ancak biz yaşam hakkı savunucuları olarak oylarımızı siyasi parti ayrımı gözetmeksizin yaşam hakkını savunanlardan yana kullanacağız” açıklamalarına yer verildi.

308805963 469017191925670 6948490762154828270 n | Edirne Ahval Gazetesi
Hayvanseverlerin oyları yaşam hakkını savunanlara ! | Edirne Ahval Gazetesi

“HİÇBİRİMİZİN OYU ÇANTADA KEKLİK DEĞİLDİR”

Sokak hayvanlarını barınaklara toplamayı planlayan adaylarla sandıkta görüşecekleri belirtilen açıklamada; “Dernek olarak tüm belediye başkan adaylarına kapımız açıktır. Ancak hiçbirimizin oyu çantada keklik değildir. Bugün sokaklarımızdan bu canlarımızı söküp almaya çalışan ya da seçilmesi durumunda canlarımızı barınaklara hapsetmeyi planlayanlar ile sandıkta mutlaka hesaplaşacağız. Oyumuz da gönlümüz de vicdanımız da sokak canlarından yanadır” ifadelerine yer verildi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!