Haziran ayı toplantısında ‘yangın’ gerginliği

Geçtiğimiz günlerde sona eren 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Edirne Belediyesi yeni kararlarla ilgili ilk meclis toplantısını Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonunda dün gerçekleştirildi. Edirne Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısında 5’i gündem,  2’si gündem dışı toplam 7 madde görüşülerek karara bağlandı. Konuşulan maddelerin haricinde AK Parti Meclis Üyesi Nergiz İnce ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın arasında geçen depolarda çıkan yangınla ilgili diyalog mecliste seslerin yükselmesine sebep oldu.

Edirne Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısı dün Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda toplam 7 madde görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda karara bağlanan maddeler ise şu şekilde: “Bir önceki toplantıya ait 02.05.2023 tarihli tutanak, İmar Komisyonuna havale edilen konularla ilgili olarak İmar Komisyonunun 31.05.2023 tarih ve 2023126,27 sayılı imar komisyonu raporları ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 31.05.2023 tarih ve 1092219 sayılı yazısı, Edirne Merkez, Umurbey Mahallesi, Tekkekapı Caddesi 1266 ada,389 parsel sayılı taşınmazın 2023 yılı Kırkpınar etkinlikleri süresince geçici otopark olarak kullanılması ile ilgili Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 22.05.2023 tarih ve 1084125 sayılı yazısı, ETUS Katılım Sözleşme Süresinin 31.12.2023 tarihine kadar uzatılması ile ilgili Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 17.05.2023 tarih ve 1082772 sayılı yazısı ve Edime Belediyesi Toplu Taşıma Araçları Çalışma Yönetmeliği Geçici Madde 4’te belirtilen 30.06.2023 ibaresinin 31.07.2023 olarak değiştirilmesi ile ilgili Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 23.05.2023 tarih ve 1086327 sayılı yazısı.”

Ayrıca gündem dışı olan Edirne Toptancılar ve İmalatçılar Sitesinde bulunan bir mobilya deposunda çıkan yangın ile ilgili Belediye Başkanı Recep Gürkan ve AK Parti Meclis Üyesi Nergiz İnce arasında gerginlik yaşandı. Geçen günlerde gerçekleşmiş olan Edirne Toptancılar ve İmalatçılar Sitesinde bulunan bir mobilya deposunda çıkan yangında itfaiye ekiplerinin yetersizliğinden bahseden AK Parti Meclis Üyesi Nergiz İnci’nin; “Depo sahiplerinin ve çevredeki vatandaşların itfaiyenin yetersiz kalması ile ilgili şikâyetlerini gördük ve dinledik siz bu durum ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkında bir zafiyet mi var? ” sorusuna karşılık olarak Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bu durumdan etkilenen kaç kişi ile görüştünüz, kaç kişinin şikâyeti var?  Biz de ona göre net olarak zafiyet belirleriz” şeklinde konuştu.

Algı yaratıldığını belirten Gürkan; “Siz orada tek bir vatandaşın deposu yananlardan, bir bireyinin sosyal medyadaki bir paylaşımını sanki tümü aynı şeyden şikayetçiymiş, itfaiyede bir zafiyet varmış gibi buradan haksız bir şekilde siyasi kurnazlıkla algı yaratmaya çalışan sizsiniz. Burada sözü edilen konu yangın. Hiç hayatında mum söndürmemiş insanlar yangınla ilgili ahkam kesmesi, yargı dağıtması ne kadar doğru onu siz de, kamuoyu da takdir etsin” ifadelerini kullandı.

“NE OLMUŞ NE OLMAMIŞ ORTAYA ÇIKACAK”

Kaçak yapılara dikkat çeken Gürkan; “Edirne İtfaiyesi 24 saat açık, orada gidip görebilirsiniz. Ne kadar aracı, personeli var görebilirsiniz, herkese açık. Orada kaçak yapılardan çıkıyor yangın. Mobilyacı arkadaşlar orada depo yetmemiş kendilerine ve ilave depo yapmışlar, onunla ilgili itfaiye birimimiz uzmanlığıyla, 35 yıldır bu işi yapan arkadaşlar var, raporlarını hazırlıyorlar, ne olmuş ne olmamış ortaya çıkacak” dedi.

“NE DEMEK SİZ KİMSİNİZ?”

İkili diyaloğun devamında Gürkan’ın ‘Siz kimsiniz ki sorusu’ mecliste sesin yükselmesine yol açtı. AK Parti Grup Sözcüsü Nergiz İnce; “Edirne Belediyesi Meclis AK Parti grup sözcüsüyüm sayın başkan. Ne demek siz kimsiniz? Bu mecliste kadın-erkek fırsat eşitliğiyle ilgili çalışmalar yapan kişi ‘siz kimsiniz?’ diye bir kadına hitap ediyorsunuz. Size bravo, daha söyleyecek bir şey yok. Ben bu üslubunuzu tüm Edirne kamuoyuna bırakıyorum” açıklamasını yaptı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan ve AK Parti Meclis Üyesi Nergiz İnci arasındaki gerginlik toplantının sonuna kadar devam etti.  Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!