Helvacıoğlu’ndan adaylık konusuna ‘teknolojik’ yaklaşım

‘İkinci döneme varım, üçüncü döneme yokum’

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlere yaklaşırken, adaylık üzerine sorularımızı yanıtlayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bir dönem daha Keşan’ı yönetmeye aday olmak istediğini belirterek, bir sonraki dönem başkanlık için aday olmayı düşünmediğini söyledi. Helvacıoğlu, belediye başkanlarının sorunlarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak; “İkinci dönem için olumlu bakıyorum ama üçüncü dönem derseniz, çok zor derim. Bu dönemin yöneticileri, yeni dönemin yöneticileri olurken teknolojik küme düşmeye müsaitler. Yani ben artık üçüncü dönemde teknolojiye yenilirim” dedi.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde yüzde 49,2 oranında oy alarak belediye başkanı seçilen Mustafa Helvacıoğlu, mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde tekrardan başkan adayı olmayı istediğini söyledi. Helvacıoğlu ile yaptığımız röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve parti teşkilatı tarafından adaylığı onaylanırsa, bir dönem daha Keşan’ı yönetmeyi istediğini belirterek; “Bir dönem daha aday olmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız ve teşkilatlarımız adaylığımı onaylarlarsa, halkımız da teveccüh ederlerse istiyorum. İkinci dönem için olumlu bakıyorum ama üçüncü dönem derseniz, çok zor derim” diye konuştu.

JENERASYON FARKI, BEKLENTİLER VE BELEDİYE BAŞKANLARI

Helvacıoğlu, bu sene yapılacak olan seçimlerde aday olmayı düşünse de bir sonraki seçimlerde aday olmayı düşünmediğini bunun sebebinin de ‘teknolojiye yenik düşme’ durumu olduğunu açıkladı. Jenerasyon ve jenerasyonların getirdiği beklentilerin ve bakış açısı farklılıklarından bahsederek, adaylık konusuna farklı bir yaklaşım sergileyen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; “Bu dönemin yöneticileri, yeni dönemin yöneticileri olurken teknolojik küme düşmeye müsaitler. Yani ben artık üçüncü dönemde teknolojiye yenilirim. Çünkü ‘sokaktaki çocuk bana drone taksilere durak hazırlayacak mısınız başkanım’ diye soru soruyor ben bu soruya cevap veremiyorum. Bu benim üçüncü dönemde yönetici olabileceğim ama yöneticiden beklenen düşünce yeteneğine karşılık veremeyeceğim anlamına gelir. Benim vatandaşım elektrikli, sürücüsüz araba aldığı zaman nerede kullanacak? Benim babamla aramda yüzde 30 makas farkı vardı,  o harmanı ben biçerdöveri gördüm vs. Oğlumla benim aramda ise yüzde 100 makas farkı var. Çünkü artık bakış açılarımız bile farklı” açıklamasını yaptı.

“BAŞKA BİR PARTİYE GEÇMEYE NİYETİM YOK”

Belediye Başkanı olarak seçildiği 2019 yılında makam koltuğuna oturduğunda Keşan’ın 2019 yılında değil 2010 yılında kaldığını belirten Helvacıoğlu, ilçede gerçekleştirdiği projelerin yarısını destek alarak yaptığını ifade etti. Sorularımızı yanıtlayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; “Keşan geç kalmış durumda. 2019 yılında seçildim ama resmen 2010 yılının Keşan’ını aldım. Resmen uzun yıllar Keşan’ı bulunduğu yılı getirmek için çalıştım. 5 yıl kendim için çalışırken, 5 yıl da gelecek hazırladım. 4 dönemlik çalıştım. 2 yıl geçmiş Keşan’ı yenilemek için çalıştım. Ve bunları yaparken meclisteki tüm hayır oylarıyla beraber resmen elim kolum bağlı bir şekilde yaptım. Geçmiş dönemde mülk satıp alınan krediyi bile, mal, mülk satarak ödemişler. Geçmişte Keşan Belediyesi’nin kendi yağı ile kavrulacak gücü varmış fakat iyi kullanamamışlar. İktidar partisinin bakanlarına, ilçe teşkilatlarına kadar hepsinden olağanüstü destek aldım. Ne yaptıysam Keşan’da yarısını destek alarak yaptım. Ben AK Parti’liyim başka bir partiye geçmeye niyetim yok” diyerek bulunduğu AK Parti’den başka herhangi bir siyasi partiye geçmek gibi bir niyetinin olmadığını vurguladı.

“ADAY OLAMAZSAM ÇALIŞANIN ARKASINDAN KOŞARIM”

Helvacıoğlu, aday gösterilmeme ihtimaline de verdiği cevapta; “Bir daha aday olursam çalışmaya, aday olamazsam çalışanın arkasından koşmaya da hazırım” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan Saros Körfezi’nde bulunan kaçak yapıların yıkılması ve Edirne İl Genel Meclisi’nde de alınan karar neticesinde körfezin imara açılması durumunu da yorumlayan Helvacıoğlu; “Kaçak yapıların yıkılması gerekiyordu. İmar affı çıkacak nasıl olsa diye herkes yüklendi ve orada çirkin bir yapılaşma oldu. Bu konuda Saros Körfezi’ndeki kaçak yapıların komple yıkılması lazım. İmar affı beklentisi vardı çıkmadı, deprem felaketinin ardından da çıkmayacaktır” dedi.

KÖYLERDEKİ VİLLA TEHLİKESİ

Köylere yapılan villaların daha mühim bir sorun arz ettiğini de söyleyen Belediye Başkanı Helvacıoğlu; “Valiliğin aldığı karar doğrudur ama köylerdeki yapılaşma daha da endişe vericidir. Köylerde villalar yapılıyor. İstanbul yaşam biçimi köylerimizde oluşturulmaya çalışılıyor, bu da tehlikeli bir durumdur. Çünkü Erikli Köyü’nde bir arsada köylü teyzem hayvanlarına bakarken, yan arsasında villada yaşayan vatandaşlarla komşu oluyor. Bu sefer bir uyumsuzluk başlıyor” şeklinde konuştu.

İlçedeki köylerde şehirleşmeye izin verilmemesi gerektiğini de vurgulayan Helvacıoğlu; “Köylere bir geri dönüş olacaksa, köy yaşamını anlatan bir yapılaşma olmalı, köylerde şehirleşmeye gidilmemelidir. Özellikle konutlar köy evi tarzında olmalıdır yoksa uçurumlar, dengesizlik oluyor. Köylerdeki yapılaşma tanımlamasını yeni bir çalışmayla yenilemeliyiz” diyerek ileriki günlerde köylüleri ve köyleri bekleyen tehlikelere de değindi. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 10 12 at 12.10.34 - Edirne Ahval Gazetesi
Helvacıoğlu’ndan adaylık konusuna ‘teknolojik’ yaklaşım - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu