‘Hem öğrenciler hem öğretmenler mağdur’

Eğitim-öğretim yılının başlamasından 4 ay sonra, 4 meslektaşının görev yerlerinin değiştiğini söyleyen Eğitim-İş Edirne Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi Olcay Dal, görev değişiminden dolayı yaşanabilecek adaptasyon durumlarına dikkat çekerek, eğitim yetkililerine eleştirilerde bulundu.

Eğitim-İş Edirne Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi Olcay Dal, yaptığı yazılı basın açıklamasında eğitim-öğretim yılının başlamasından 4 ay sonra öğretmenlerin 2 Ocak tarihinden başka okullarda görevlendirilmelerini eleştirdi.

‘ÖĞRETMENLER, OKULLARINDA MAAŞ KARŞILIKLARINI DOLDURACAK DERS BULAMAMIYOR’

Özellikle branş öğretmenlerinin, değişiklikten yana mağdur olduğunu dile getiren Dal; “Okulların açılmasından 4 ay sonra, 2. yazılı haftasının tam ortasında 2 Ocak 2024’te yani bugün başka okullara görevlendirilen meslektaşlarımıza kolaylıklar diliyoruz. Sürekli değiştirilen eğitim sistemimiz herkesin malumudur. Bu değişikliklerin mağdurlarından biri de branş öğretmenlerimizdir. Daha önceleri Fransızca ve meslek dersi öğretmenlerimiz de okutacak ders bulamama sorunu yaşamışlardır. Anadolu liselerinde maaş karşılığı okutulması gereken ders saati sayısı 15’tir. Geçmişte hazırlık sınıfları konan, sonrasında kaldırılan, İngilizce ders saati sayısı en son 4’e indirilen liselerimizde görev yapan İngilizce öğretmenlerimiz okullarında maaş karşılıklarını dolduracak ders bulamamaktadırlar. Benzer durum ortaokullarımızda görev yapan öğretmenlerimiz için de mevcuttur. Böyle bir durumda öğretmenlerimizin ders saati sayısı fazla olan okullarımıza görevlendirilmesi eşitlik ilkesinin kendisi ve devletimizi zarara uğratmama çabasının bir göstergesidir” dedi.

“ÖĞRETMENLER, GÖREVLERİNE HİÇ TANIMADIKLARI ÖĞRENCİLERİ SÖZLÜ SINAV YAPARAK BAŞLAYACAKLAR”

Sınav haftasında yapılan görev yeri değişikliğinden dolayı yaşanabilecek adaptasyon sorunlarına dikkat çeken Dal; “Bu görevlendirmelerin öğretmenlerin ders başı yaptıkları 1 Eylül’den hemen sonra yapılması ise mantıklısıdır. Biz öğretmenlerin okullar açılmadan 2 hafta önce mesailerimize başlamamızın sebebi önümüzdeki eğitim öğretim yılımızı planlamaktır. İlimizdeki bir lisede görev yapan İngilizce öğretmeni arkadaşlarımızın yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı okutacak ders bulamamalarının 4 aydır bilinmesine rağmen hiçbir önlem alınmamış, alelacele alınan bir kararla 4 meslektaşımız 2.dönemin başlaması bile beklenmeden, sınav haftasının tam ortasında başka liselere görevlendirilmişlerdir. Bilindiği gibi Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, İngilizce ve Almanca derslerinden 1 sınav notu oluşabilmesi için yazılı, dinleme ve konuşma olmak üzere 3 adet sınav yapılmalıdır. Yazılı ve dinleme sınavlarını bu hafta tamamlayan öğretmenler 2 Ocak haftasında da sözlü sınavlarını yapmayı planlamışlardır. Sınav haftasının ortasında yapılan bu görevlendirmeler hem yeni okuluna başlayan öğretmenleri hem de o okulda görev yapan öğretmenleri ve öğrencileri mağdur etmiştir. Yapılan sınıf dağılımı sonrasında yeni gelen öğretmenler görevlerine hiç tanımadıkları öğrencileri sözlü sınav yaparak başlayacaklardır. Bu çözülemeyecek bir sorun değildir fakat yaşanan plansızlık ve geç kalmışlık çözülemeyecek bir sorundur” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM, ANLIK KARARLARLA HAREKET EDİLECEK KADAR ÖNEMSİZ BİR İŞ DEĞİL”

Söz konusu durumdan dolayı eğitim yöneticilerini eleştiren Dal; “Öğretmenlerin bir kısmı 20 saat derse girerken diğerlerinin girecek ders bulamamasının sorumlusu öğretmenler değil karar vericilerdir. Bu görevlendirmeleri yapmak için 4 ay bekleyenler öğretmenler değil karar vericilerdir. Kaldı ki 15 saat maaş karşılığını doldurduktan sonra vereceği her bir ders için %27’lik vergi dilimine giren bir öğretmenin aldığı ücret de yaklaşık 52.00 Türk Lirası kadar komik bir rakamdır. Öğretmenlerin 52 liralık ders ücretini adaletli olarak herkesin almasını sağlamak doğru bir karardır. Aynı kararlılık araç geçmeyen köprülere, yolcu inmeyen havalimanlarına, devlet bankalarından alınıp geri ödenmeyen kredilere ve silinen şirket borçlarına da gösterilmelidir. Eğitim anlık kararlarla hareket edilecek kadar önemsiz bir iş değil aksine bir milletin ya hür, bağımsız, şanlı bir topluluk halinde yaşamasını sağlayan ya da esaret ve sefalete sürükleyen bir süreçtir” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!