Hyde Park

Bu hafta yerel gazetelerden birinin ilk sayfasında haber olarak yer alan bir park vardı Edirne’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Hürriyet Parkı. “Edirne’nin Hyde Parkı” diye yazıyor ve parkın fotoğrafını gençlerle dopdoluyken koymuşlar. Cıvıl cıvıl, çok ta hoş bir tablo. Bu park oldukça güzel.

İki mahallenin kesişme noktası, ulaşım çok kolay, güzelim yemyeşil ağaçlar yer alıyor ayrıca bu parka. Edirne Belediyesi tarafından oturma alanları konmuş durumda ve bu parkın yanından yol güzergâhımda olduğu için sıkça geçiyorum. Her defasında da bu parkta özellikle saat 15.00’ten sonra hava da yağışsızsa gençlerle dolu olduğunu görüyorum. Çok ta hoş bir görüntü normal koşullarda.

Gençler özellikle son dönemlerde buraya çayını termosa doldurup kurabiyesini de yanına alarak geliyor, çok güzel sohbetler edip bazen müzik dinleyerek ya da çimenlerin üzerine yayılarak, yudumladıkları kahveleriyle hoş ve modern bir görüntü oluşturuyorlar. Üstelik Edirne Belediyesi de her detayı düşünüp, üzeri kapalı oturma alanlarının yakınına çöp kovalarını da yerleştirmiş. Buraya kadar anlattıklarım çok hoş. Gençler elbette günlük streslerini atmak, günlük koşuşturmacadan kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak için böyle güzel bir parkta vakit geçirecek. Aniden yağmura yakalansa üzeri kapalı banklara sığınabilecek. Üstelik kafelerde bir bardak çayın dokuz buçuk lira olduğunu düşünürsek tam öğrenciye yakışan bir tavır. Bugün oradan geçerken daha bir dikkatle baktığımda, gerçekten de görmeyi kesinlikle istemediğim bir kompozisyonla karşılaştım.

Gençler, güneş, yeşil çimler, yemyeşil ağaçlar. Ancak yerlerde sayamayacağım sayıda çöpler, sigara izmaritleri, boş beyaz poşetler uçuşuyor, kağıt mendil artıkları çimenlerin arasından fırlamış, hoş olmayan bir manzara oluşturuyordu. Sanki bu görüntüden de kimse rahatsız olmuyordu! Biz ebeveynler olarak kendimizi de mi sorgulamalıyız diye düşünüyorum. Çocuklarımız sadece ders çalışsın, başarılı olsun da başka şey yapmasın diye çöplerini dahi atmalarına evde izin vermedik ki böyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Ayrıca gençler de ders çalışmaktan, sanırım sosyal sorumluluk gerektiren çevre ile ilgili davranışların bazılarına pek dikkat etmiyorlar. Uygarlık, gelişmişlik düzeyi, aynı zamanda çevreye karşı gösterdiğimiz duyarlılıktır.

Çevreyi korumayı önemsemek durumundayız; sokakların, suyun, havanın, ormanların korunmasını hep birlikte sahiplenmek durumundayız. Bu durumda biz bu parka “Hyde Park” diyemeyiz. Eminim Londra’da bulunan Hyde Parkta yerlerde çöp bulamazsanız. Lütfen parklarda ve piknik yerlerinde çöp bırakmayalım. Çöp bıraktığımızda çevreyi kirletiyoruz, orada ekili çimlerin büyümesini olumsuz etkiliyoruz, ayrıca bizden sonra o yeşilliklerden yararlanmak isteyenlere kirli ve çöplü bir alan bırakmış oluyoruz. Belediye çöpçüleri tüm yeşil alanları her saat başı temizlemeye doğal olarak yetişemez. O halde sorumluluk öncelikle bize düşüyor. İlimizin yeşil alanlarını temiz kullanalım, temiz bırakalım. Bu çok zor değil. Sadece birazcık fazla sorumluluk!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!