İba tek tek projelerini açıkladı

Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba, bugün düzenlenen proje tanıtım lansmanında, Belediye Başkanı olması durumunda gerçekleştirmeyi planladıkları 55 adet projeyi tanıttı.

Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba, bugün Lalezar Restoranda proje tanıtım lansmanı düzenledi. İba, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimi sonucunda Edirne Belediye Başkanı olması durumunda gerçekleştirmeyi planladığı 55 farklı projeyi tanıttı. Lansman programına İba’nın anne ve babasının yanı sıra AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İl Başkanı Aydoğan Akıncı, il yönetimi, önceki dönem milletvekilleri, belediye ve il genel meclis adayları, STK temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

IMG 7381 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

“EDİRNE’MİZİ HİZMET BELEDİYECİLİĞİNE, GERÇEK BELEDİYECİLİKLE TANIŞTIRACAĞIZ”

Lansmanda açılış konuşmasını yapan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne’nin gerçek belediyecilik ile tanışacağının altını çizerek; “Ben şimdiden elini taşın altına koyarak, bu işte ben de varım diyenleri tebrik ediyorum. Allah mahcup etmesin. Ak parti demek hizmet belediyeciliği demektir. Biz hizmet yerelde başlar diyen partinin mensuplarıyız. Onun için yaşadığımız şehre merkezi hükümet olarak ne kadar hizmet yaparsak yapalım bunu hissetmek için yerel belediyeye ihtiyacımız var Maalesef bugün 2024 yılında hala Edirne’de çöp, çamur, çukur gibi sorunları konuşuyorsak, Edirne yerel anlamda hiçbir hizmet almamış demektir. Edirne’nin çeşmelerinden su akmaması lazım. Edirne’nin vatandaşları sağlıklı su içebilmeli. İnşallah önümüzdeki dönemde Başkanımızın açıklayacağı projeleri hayata geçireceğiz. Hem de bir bakıyorsunuz muhalefetin sözlerine: Yerelde hiçbir hizmeti olmayanlar sanki 31 Mart’ta iktidar değişecekmiş gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bu bir yerel seçim. 1 Nisan sabahı kalktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan, TBMM’de ise Cumhur ittifakı çoğunlukta olacaktır. 31 Mart’ta biz, bizi bu ülkede değil yerelde kimin yöneteceğine karar vereceğiz. İstiyoruz ki Cumhur ittifakı olarak belediyeciliği en iyi biz yaptığımız için, önümüzdeki dönemde hep birlikte Edirne’mizi hizmet belediyeciliğine, gerçek belediyecilikle tanıştıracağız” dedi.

IMG 7388 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE’NİN BEKLENTİLERİNİ HEP BİRLİKTE TESPİT ETTİK’

Aksal’ın konuşmalarının ardından proje tanıtımına başlayan Belediye Başkan Adayı İba, Edirne’nin 5 yılını belirleyecek büyük adımlar hazırladıklarını belirterek; “Bugün çözümsüzlüğü değil çözümü konuşacağız. Umutsuzluğu değil umudu konuşacağız. Bu yola çıkarken, hane hane tüm Edirne’yi dolaştık, esnafımızın sesine kulak verdik, iş insanlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla istişare, gençlerimiz ve kadınlarımızla sohbet ettik. Edirne’nin beklentilerini hep birlikte tespit ettik ve hemşerilerimizin dertlerine derman, dileklerine, beklentilerine cevap olmak umuduyla her kesimi kucaklayacak çok sayıda projenin çalışmasını gerçekleştirdik. İşte bugün, burada hak ettiğiniz Edirne için, tüm yüreğimizi, deneyimimizi ortaya koyarak, neler yapacağız, bunlardan bahsetmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Edirne için hazırladıkları 55 farklı projeyi tek tek açıklayan İba, projelerinde ulaşım, içme suyu, nehir kenarları kullanımı ve altyapı gibi konulara öncelik verdiğini belirterek şu şekilde konuştu:

SARAÇLAR CADDESİ PROJESİ

“Kentimizin çehresini değiştirecek, birbiriyle entegre 4 büyük projemizden bahsetmek istiyorum. Şehrimizin sembolü olan Saraçlar Caddemizin değişim projesinden başlayalım. Cadde boyunca tüm binalar, Edirne’mizin köklü tarihine ve dokusuna uygun bir görünüm kazanacak. Ayrıca, caddemize nostaljik bir tramvay ekleyerek – hem kısa ulaşıma katkı sunacak hem de Saraçlara özel bir kimlik kazandırıyoruz.

WhatsApp Image 2024 02 25 at 16.57.45 1 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

KENT MEYDANI PROJESİ

Bir şehrin kalbi o şehrin meydanıdır. Biz de 25 Kasım Stadyumu’nun olduğu bölgeye Edirne’mizin ihtiyaç duyduğu Kent Meydanı’ mızı konumlandırıyoruz. Modern, yenilikçi ve hepimizin buluşma noktası olacak bir meydan tasarladık. Dünya çapında turistleri ağırlayabilecek kadar güzel, şehrimizin gururu olacak bir proje hazırladık.

NEHİR KENARLARI REKREASYON PROJESİ

İçinden nehirler geçen şarkılar vardır bizim ise içinden nehirler geçen bir şehrimiz var. Ancak nehirlerimizin güzelliklerinden bugüne dek yeterince faydalanamadık. Meriç ve Tunca Nehrimizin kenarlarını en güzel şekilde değerlendiriyoruz. Yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, Çocuklarımızın yüzünü güldürecek oyun alanları, macera parkurları, sizler için dinlenme ve piknik alanları ile sosyal tesisler hazırlıyoruz.  Bizim hayalimiz nehir kenarlarımızı şehrimizin göz bebeği ve huzur bulduğumuz alanlar haline getirmek ve hizmetinize sunmak.

WhatsApp Image 2024 02 25 at 16.57.43 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

KALEİÇİ PROJESİ

Sırada Kaleiçi projemiz var. Kaleiçi’nin tarih kokan sokaklarını yeniden canlandırıyoruz. Dar sokakları ve zamanla dokusunu yitirmiş binaları, geçmişimize yaraşır şekilde restore edildikten sonra tüm alt ve üst yapısını şehrimize yakışır şekilde yapıyoruz. Sokaklardaki tarihi konakları ihya ederek Kaleiçi’mizi âdeta bir açık hava müzesi haline getiriyoruz.

PAZAR YERLERİ PROJESİ

Yine bu alandaki mevcut Cuma Pazarımız için yenilikçi ve hem halkımızın hem de pazar esnafımızın yüzünü güldürecek projelerimizden söz edelim şimdide. Tunca Nehri kenarındaki Cuma pazarımıza yeni bir soluk getiriyoruz. Kapalı alana kurulu olacak ve haftanın 7 günü hizmet verecek bu pazarımızda Kadın girişimcilerimize yer tahsis edecek ve şehrimize gelen tur otobüslerini girişimcilerimizle buluşturup, onların üretime verdiği desteği sürdürülebilir hale getiriyoruz. İkinci elden antikaya haftanın her günü hizmet sunarak Edirne’mizin dinamizmini daha da canlı bir noktaya taşıyoruz. Cuma Pazarımıza ek olarak, yeni yerleşim yerinde ihtiyaç olduğunu tespit ettiğimiz bir pazaryerini de projelendirdik, halkımızın hizmetine sunuyoruz. Mevcut TOKİ Pazarını, hemşerilerimizin istediği şekilde, kullanılabilir hale getiriyoruz.

WhatsApp Image 2024 02 25 at 16.57.41 1 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

KENT PARK PROJESİ

Hepimizin yeşil bir kent beklentisi var. 110.000 m2 alana kurulu olacak, dev bir Kent Parkı projelendirdik. İçerisinde açık-kapalı oturma alanları ile, sosyal tesisleriyle, bisiklet yolları, konser ve etkinlikler için amfi tiyatrosu, çocuk oyun alanları, evcil hayvanlarımız için özel alanlar bulunduran modern ve yeşil bir kent parkını Edirne’ye kazandırıyoruz!

‘EDİRNESPOR’UN YENİ STADYUM PROJESİNİN YAPIMINA ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA BAŞLIYORUZ’

Edirnespor’un üst liglere çıkması için destek verip, gelir getirici kaynaklar yaratarak, bütçelerine katkı sağlıyoruz. Yeni Stadyum Projemizi yatırım programına aldırdık, önümüzdeki aylarda yapımına başlıyoruz. Deplasman maçlarına gitmek isteyen taraftarlarımıza otobüs desteği de bizden olacak.

WhatsApp Image 2024 02 25 at 16.57.39 1 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

PARK VE YEŞİL ALANLAR PROJESİ

Edirne’mize kazandıracağımız 110.000 metrekarelik dev Kent Park’tan biraz önce bahsetmiştim. Bununla sınırlı kalmayarak Edirne’mizin her bir mahallesini, her bir sokağını, ayrı ayrı çalışıp, her mahallenin beklentisine ve dokusuna göre yeşil alan ve parklarımızı projelendirdik.  Evinizden yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz yeni parkları şehrimize kazandıracak, mevcut kullanılamayan ve bakımsız durumdaki park alanlarının da yenilemesini yapıyoruz.”

“ALT YAPI, ÜST YAPI SORUNUNU 1 YIL İÇERİSİNDE TAMAMIYLA ÇÖZÜYORUZ”

İba, Edirne’nin altyapısına ayrıca dikkat edeceklerini belirterek, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“4 yıldır hepimiz altyapıda yaşanan sıkıntılara sabrettik. Artık yeter. Çok net konuşuyorum. Edirne’mizin alt yapı, üst yapı sorununu 1 yıl içerisinde tamamıyla çözüyoruz. Herkesin rahatça kullanabileceği engelsiz yollar ve kaldırımlar inşa edip, tüm sokaklarımızı peyzajla güzelleştiriyoruz. Benim ne yazık ki gündeme getirmekten hicap duyduğum ortak sorunumuz; suya erişim bir insani hak ama biz Edirne’de su kesintisi yaşanmayan gün göremedik. Hep birlikte çok sıkıntılar yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Çeşmelerimizden su yerine çamur aktı. Türkiye’nin, suyu en pahalı kullanan şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Yine çok açık ve net konuşuyorum, Edirne’yi kesintisiz, temiz ve ucuz suya kavuşturuyoruz.

WhatsApp Image 2024 02 25 at 16.57.41 2 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

‘KESİNTİSİZ TRAFİK AKIŞI SAĞLAYACAĞIZ’

Şehrimizdeki ulaşım konusunu iki başlıkta değerlendirmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Birincisi şehrimizdeki trafik yoğunluğu. Bu konunun uzmanlarına yaptırdığımız çalışmalar neticesinde, Battı-Çıktı projelerimizi, Olin, Hilly Hotel ve Erasta Kavşaklarında uyguluyoruz.  Diğer tüm kavşaklarda ise Aselsanın geliştirdiği akıllı sinyalizasyon ve kamera sistemiyle kesintisiz trafik akışını sağlıyoruz.

‘ARAÇ VE TOPLU TAŞIMANIN BELLİ STANDARTLARDA HİZMET VERMESİNİ İSTİYORUZ’

İkinci konu ise toplu taşıma. Vatandaşımızın, bekleme sürelerinden, ücret pahalılığından, toplu taşıma araçlarının bakımsızlığından ve mevcut dijital uygulamanın doğru bilgi vermemesinden dolayı şikayetlerini gündemimize aldık. Bu noktada, dijital uygulamanın bekleme süreleri ve araç takip sisteminin doğru ve gerçek bilgiyi vermesini sağlayacak şekilde revize edilmesini, tüm duraklara bekleme sürelerini gösteren ekranlar sağlayıp, doğru çalışmasını, araç bekleme sürelerinin yeniden revize edilip, vatandaşlarımızın beklememesini, güzergahı eksik olan noktalara yeni güzergâh planlaması yapılmasını, araç ve toplu taşıma şoförlerinin belli standartlarla hizmet vermesini, ücretlerde aylık abonman seçeneğinin sisteme dahil edilmesini ve mevcut ücretler üzerinden %20 indirim yapılması ile vatandaşlarımızı memnun etmek istiyoruz.” Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 25 at 17.28.39 1 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 02 25 at 17.28.39 2 | Edirne Ahval Gazetesi
İba tek tek projelerini açıkladı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!