İhracatın şampiyonları belli oldu

Tekirdağ ilk 5’te

Tekirdağ, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de en çok ihracat yapan iller arasında 12,5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla 5. Sırada yer aldı.

İhracat rakamlarıyla ilgili açıklamada bulunan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (TTSO) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay şunları söyledi; “2024’ün ilk haftasında gurur duyacağımız bir tablonun ortaya çıkması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Türkiye 100. Yılında 255,8 milyar dolarlık ihracatla rekor kırmıştır. Tekirdağ olarak 12,5 milyar dolarlık ihracatla 5. sırada yer alarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bütün ihracatçı şirketlerimiz yurt dışı pazarlarda daha güçlü yer alabilmek için büyük emek harcıyor. İhracatın kalkınmada ne denli önemli bir faktör olduğunun farkındayız. Şehirlerin ve bölgelerin rekabet ettiği günümüzde Tekirdağ’ın üretim gücü ile de rekabette öne çıkan iller arasında yer alıyor olmasından ne kadar gurur duysak azdır. Mevcut pazarlarla yetinmeyen firmalarımız alternatif pazarlar bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bizler de bu konuda TTSO olarak dış ticaret istihbarat merkezimiz ve ihracat destek ofisimiz ile firmalarımıza destek vermeye devam edeceğiz.”

İhracatta değer bazında artışta öne çıkan ilk üç ülkenin yüzde 63,4 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 16,9 ile Rusya Federasyonu ve yüzde 150,4 oranında artışla Suudi Arabistan olduğu bilgisini veren Başkan Cengiz Günay; “2023’ün son ayında ise Tekirdağ’dan en çok: Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Rusya Federasyonu ve Birleşik Krallık’a ihracat yapılmıştır. İhracat ürünlerinin başında: Demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri, elektrik ve elektronik, hazır giyim ve konfeksiyon, tekstil ve hammaddeleri, makine ve aksamları ile otomotiv endüstrisi gelmektedir. 2023 yılında Tekirdağ’ın üretim gücüne katkıda bulunan firmalarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, 2024 yılında da mevcut başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!