İklim Değişikliği

İklim, değişken hava koşullarının uzun yıllar ortalaması olup sıcaklık, yağış türü ve miktarı, rüzgar, hava basıncı, nem oranı gibi meteorolojik değişkenlerin uzun yıllar ölçülmüş değerleridir. İklim değişikliği sözünü birçok insan gibi bizler de çok çeşitli araçlar ve yaşadığımız değişiklikler nedeniyle az çok biliyoruz veya duyuyoruz. Örneğin ben bir vatandaş olarak bu değişim neticesinde ülkemizdeki yeraltı su kaynaklarının çok büyük bir bölümünün yok olduğunu biliyorum. İklim koşullarının aşırı değişkenliği nedeniyle tarımsal üretimden beklenen verimin alınamadığını, üstelik süreç içerisinde kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu söylemeden geçemeyeceğim.

Bizim çevre dengesi adına atacağımız olumlu adımların küresel boyutta iyileştirmelere de katkı sağlayacağını biliyoruz. Daha önce çevre ve çevrenin korunmasına ilişkin yazı yazmıştım. Ama bu haftaki yazımda iklim değişikliğinin bilimsel anlatımından çok, Edirne özelinde bu konuda yapılan önemli bir başlangıcı, yeniliği paylaşmak istedim. Edirne Belediyesi’ne bağlı olarak “İklim Değişikliği Müdürlüğü” kuruldu ve Türkiye’de İl Belediyeleri içinde İklim Değişikliği Müdürlüğü kurulan ilk Belediye oldu. Çevresel koşullarının Belediyemiz tarafından iyileştirilmesi adına böyle bir anlayışla hareket edilmesi olumlu bir başlangıçtır. İşte bu noktada ben de Edirne Belediyesi İklim Değişikliği Müdürü Sayın Savaş ÇERKEZ’e, konuya ilişkin hedeflerinin neler olduğunu sordum. Sayın ÇERKEZ de iklim değişikliği konusunda Edirne’deki Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ve diğer paydaşlarla işbirliği içerisinde bir planlama yapacaklarını, Türkiye’nin de taraf olduğu ve imzaladığı Paris Antlaşmasındaki ilkelere bağlı kalacaklarını, planlamalarındaki hedeflerini de 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi düşündüklerini, ancak henüz yeni kurulan bir Müdürlük oldukları için kısa vadeli hedefler belirleyemediklerini ve iklim değişikliğinin yansımalarını en aza indirgemek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir kent bırakmak istediklerini ifade etti. Sayın Belediye Başkanımız Recep GÜRKAN da daha önce yaptığı açıklamada; “İklim Dostu Bir Kent” yaratmak amacıyla İklim Değişikliği Müdürlüğünü kurduklarını ifade etmişti.

İklim değişikliğini önleme konusunda duyarlılık göstererek bu müdürlüğün kuruluşunu sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’a ve değerli açıklamaları içinde Sayın Savaş Çerkez’e teşekkür eder, başarılar dilerim. Umarım olabilecek en kısa zamanda ilimizde bu konuda somut adımlar atılır ve bizler de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Edirne ve Türkiye bırakabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu