İl Özel İdaresi’ne ‘doğrudan temin’ uyarısı

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Sayıştay tarafından gönderilen 2022 yılı İl Özel İdaresi Denetim Raporu’nda doğrudan teminle mal alımlarının 15 milyon 277 bin lira olması sebebiyle, İl Özel İdaresi’nin uyarıldığını ifade etti. Geçmiş, mal ve hizmet alımlarının maddi açıdan bölünerek doğrudan temin ile gerçekleştirilmesinin mevzuata aykırı olduğuna vurgu yaptı.

Edirne İl Genel Meclisi Aralık ayı oturumlarının 1’nci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan mecliste Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Sayıştay Edirne İl Özel İdaresi denetim raporunu meclis üyelerine aktardı. Sayıştay raporunda İl Özel İdaresi’ne yönelik 7 bulgunun bulunduğunu ifade eden Geçmiş, dorudan temin ile yapılan satın alımlarda uyarıların bulunduğunu dile getirerek, İl Özel İdaresinin doğrudan temin ile 15 milyon 277 bin liralık alım gerçekleştirdiğini söyledi.

DOĞRUDAN TEMİNLİ MAL ALIMLARI TOPLAM 15 MİLYON 277 BİN 203 LİRA

Doğrudan teminle yapılan alımların yüzde 10’luk limiti aştığını ifade eden Geçmiş; “Doğrudan teminle ilgili yıl içerisinde geçilmemesi için 778 bin lira gibi bir miktar var. Ama bizim yaptığımız alım 15 milyon lirayı bulmuş. Bununla ilgili Kamu İhale Kurumu’na başvurarak izin almaları gerekiyordu. Bu izni almamışlar. Yapılan incelemelerde ihale ve harcamaya yetkili birimlerin mal alımlarında toplam 15 milyon 277 bin 203 lira gider yaptığı, ödenek miktarının 55 milyon 331 bin 105 lira olduğunu ve uygun görüş limit tutarının 5 milyon 533 bin 110 lira olduğu görülmüştür. Mezkur mevzuat hükümleri gereğince yüzde 10’luk limitte harcamalarla ilgili Kamu İhale Kurumu görüşü alınması gerekmektedir. Yani bundan sonra yapılabileceği ya da yapılamayacağı hususunda Kamu İhale Kurumu’ndan görüş alın diyor. Sonuç olarak belirtilen mevzuat hükümleri gereği doğrudan teminle yapılan alımlar için doğrudan temin kayıt formunun doldurularak EKAP üzerinden kayıt altına alınması gerektiği değerlendirilmektedir” dedi.

‘MAL VE HİZMET ALIMLARININ KISIMLARA BÖLÜNEREK DOĞRUDAN TEMİN İLE YAPILMASI MEVZUATA AYKIRI’

“2022 yılında Büyükşehir Belediyesi dahilinde bulunmayan idareler için doğrudan temin limiti 72 bin 752 liradır. Sonuç olarak idarenin benzer nitelikteki mal ve hizmet alımları kısımlara bölünerek doğrudan temin ile karşılanması mevzuata aykırıdır. Yani 4734’e göre yapması gereken ihaleleri, doğrudan teminle yaptığı ve limitler de aşıldığı için bununla ilgili uyarı yapılmış. Sonuç olarak ihale mevzuatının amir hükümleri gereğince idarenin gerçekleştireceği tüm yapım ve iş alımların öncesinde kanunda belirtilen istisnalar dışında yapım ve uygulama projesinin hazırlanması gerekmekte olup, anahtar teslim, götürü, bedel teklifi alınarak ihale edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!