İlçelerde ittifak yok!

Cumhur İttifakı’nın paydaş partileri olan AK Parti ve MHP’nin Türkiye genelinde 2 istisna ilçe hariç, tüm ilçelerde ayrı aday çıkartacağını belirten AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne ilçelerinin AK Parti Belediye Başkan Adaylarının bu hafta içerinde açıklanmasının beklendiğini kaydetti.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Cumhur İttifakı’nın Türkiye’nin 81 ilinde 2 istisna ilçe hariç tüm ilçelerde ayrı aday çıkarttığını ve Cumhur İttifakı paydaşları olan partilerin ilçelerde birbirini desteklemeyeceğini açıkladı.

WhatsApp Image 2024 02 05 at 15.36.28 | Edirne Ahval Gazetesi
İlçelerde ittifak yok! | Edirne Ahval Gazetesi

“BÜTÜN İLÇELERDE HEM MHP HEM DE AK PARTİ KENDİ ADAYLARINI ÇIKARTIYOR”

Edirne ilçelerinin AK Parti Belediye Başkan Adaylarının bu hafta içerisinde açıklanmasının beklendiğini ifade eden Aksal; “Biz 30 büyükşehirde ittifak yapıyoruz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte. 28 büyükşehirde biz aday çıkartıyoruz 2 tane büyükşehirde onlar aday çıkartıyorlar. Bu büyükşehirlerin ilçelerinde de ittifak yapıldı, bazı ilçelerde biz aday çıkarttık, bazı ilçelerde Milliyetçi Hareket Partisi çıkarttı. 52 tane ilin bazılarında ittifak yaptık, mesela Edirne’de MHP aday çıkartmıyor, bizi destekleyecek. Bazı illerde de biz aday çıkartmıyoruz mesela Kırklareli’de, MHP aday çıkartıyor. Bunun dışında hem MHP’nin hem de bizim aday çıkarttığı iller de var. 52 ilin sadece 2’sinde ittifak yapıyoruz; bir tanesi Ahlat’ta MHP aday çıkartmayacak, Söğüt’te de biz aday çıkartmıyoruz. Bunun dışında bütün ilçelerde hem MHP hem de AK Parti kendi adaylarını çıkartıyor. Tabi daha 20 Şubat’a kadar ne olur ne gider bilemeyiz sonuçta bunlar partilerin kendi takdirleri olan şeylerdir. 20 Şubat olunca YSK işin içerisine giriyor. YSK’nın kuralları herkesi bağlıyor, ona herkes uymak zorunda ama öncesinde alınan kararlar, partilerin kararlarıdır. Edirne’deyse benim tahminimce ilçe ve belde adaylarını bu hafta içerisinde açıklarız diye düşünüyorum” dedi.

‘ADAYLARIMIZI ERKEN AÇIKLAMAYA İHTİYACIMIZ YOK’

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2’nci tur seçimlerinden bu yana, AK Parti teşkilatlarının sahada olduklarını kaydeden Aksal; “Geçen dönem biraz daha erken açıklamıştık. Biz zaten uzun süredir sahadayız. AK Parti için seçimin bittiğinin ertesi günü yeni seçim için çalışmalar başlar. 29 Mayıs’tan bu yana sahadayız. Adaylarımız sahada, belediye başkanlarımız sahada, teşkilatımız zaten sürekli sahada. O nedenle illa adaylarımızı illa erken açıklayalım diye ihtiyacımız yok. Ama dediğim gibi bu hafta içerisinde Edirne’de de adaylarımızı açıklayacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu