Ilgın; “Çiftçiye bir gelecek verin”

Belçika’nın Gent ve Brüksel kentlerine ziyarette bulunan Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın, Belçika’da gerçekleştirilen çiftçi eylemleri hakkında değerlendirmede bulunarak; “Türkiye sahip olduğu bu önemli konuma ve tarımsal potansiyele rağmen, tarım ürünü ihracatçısı ülkelere göre, uluslararası piyasalarda bu avantajlarını yeterince kullanamamaktadır” dedi.

Çiftçi eylemlerinin yoğun olarak yaşandığı Belçika’nın Gent ve Brüksel şehirlerini ziyaret eden Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın izlenimlerini değerlendirdi.

Gent Üniversitesi’nde Avrupa Birliğinin Ortak Tarım Politikası ile alakalı çalışmalara da katılan Ilgın; “Avrupalı Çiftçiler ‘Çiftçiye bir gelecek verin’ sloganı ile bu eylemleri başlatmışlar. Bölgede güçlü bir çiftçi sendikası var. Şunu ifade etmeliyim ki tarımın bazı sorunları evrensel nitelikte. Bunu çok net gördüm. Hızla kentleşen ve küreselleşen dünyada çiftçilerin sürekli artan miktarlarda gıda üretebilmeleri gerekmekteyken ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da çiftçiyi en çok artan maliyetler zorluyor. Özellikle Belçika’ya ucuz ithal ürenler çok fazla geliyor. Çiftçiler buna karşılık yerli üretime teşvikin ve desteklerin az olduğunu söylüyorlar” dedi.

428340985 10230069084978615 7199894235690889337 n | Edirne Ahval Gazetesi
Ilgın; “Çiftçiye bir gelecek verin” | Edirne Ahval Gazetesi

Avrupa’da da gençlerin tarıma pek ilgi göstermediğini ifade eden Ilgın; “Genç çiftçiler ‘halen biraz genç çiftçi var’ pankartlarını traktörlerin önüne asarak bu konuya dikkat çekmeye çalışıyorlar” diyerek sorunun küreselliğine dikkat çekti.

Türkiye’nin hem coğrafi konumu hem de ilkim yapısı açısından çok kritik ve önemli bir ülke olduğunun altını çizen Ilgın “Bu nedenle uluslararası ekonomik ilişkiler değerlendirilirken Türkiye’de tarım sektörünün önemini unutmamak gerekir. Çünkü Türkiye sahip olduğu bu önemli konuma ve tarımsal potansiyele rağmen, tarım ürünü ihracatçısı ülkelere göre, uluslararası piyasalarda bu avantajlarını yeterince kullanamamaktadır” dedi.

327178560 1501364420357522 6796395092652278235 n | Edirne Ahval Gazetesi
Ilgın; “Çiftçiye bir gelecek verin” | Edirne Ahval Gazetesi

Avrupalı çiftçinin teknolojiyi iyi kullandığını da belirten Ilgın; “Dünya’da günümüzde tarım sektöründe yaklaşık 75 milyon teknolojik cihazın kullandığını biliyoruz. Avrupa’daki çiftçiler son teknolojiyi kullanıyor. Tüm dünya’da teknoloji ucuzluyor, daha doğrusu geçmiş yıllara oranla ucuzluyor, ancak ülkemizde teknolojiyi kullanmak oldukça maliyetli. Tarım ve hayvancılık sektöründe çeşitli yazılımlar geliştirilmiş, tarım sektöründe ürün fiyatı kadar verimi arttırıcı politikalar da önemlidir. Bu tür teknolojiler de verimliliği arttırıcı nitelikte teknolojilerdir. Ama maalesef bizim çiftçimiz bu teknolojiyi kullanamıyor” şeklinde değerlendirmede bulundu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!