İlin Ahisi şed kuşandı

Edirne’de Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 25 Kasım Stadı önünden Atatürk Anıtı’na bando eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi ve Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Çelenk sunma töreninin ardından, Edirne’de İlin Ahisi seçilen 62 yıllık terzi Erdoğan Bulut şed kuşandı.

Anadolu Türklerinin en eski geleneklerinden biri olan ahilik geleneği, son 36 yıldır Türkiye genelinde Ahilik Haftası olarak kutlanıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl 18-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmesine karar verilen 36’ncı Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında, Edirne’de şed kuşanma töreni gerçekleştirildi. 25 Kasım Stadı’ndan Edirne Belediye Bandosu eşliğinde kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, Atatürk Anıtı’nda devam etti. Atatürk Anıtı’na EDESOB Başkanı Kemal Cingöz tarafından çelenk bırakıldı. Anıttaki törene, Edirne Valisi Yunus Sezer, milletvekilleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti temsilcileri, esnaf odalarının başkanları ve esnaflar katılım sağladı.

Anıtta açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’ye özgü bazı mesleklerin son temsilcilerinin bile kalmadığını belirterek; “Bizler vakıf medeniyetiyiz. Bizler esnaf medeniyetiyiz. Esnafın doğru kurallar üzerinde üretim yapması ve bunu geleceğe taşıması kolay değildir. Bizlere düşen yıllar geçse de ecdadın ortaya koyduğu medeniyet anlayışını bugün de aynı taşlar üzerinde yeniden inşa etmektir. Esnaf odalarımızın yeni yüzyılla bu alışkanlık ve geleneği birleştirmesi ve geleceğe taşımasıdır. Birçok meslek dalımız unutulmuş ve kaybolmuş. Edirne’ye özgü geleneksel mesleklerimiz de vardı bunların son temsilcileri bile kalmamış. Medeniyetlerin kurulması kolay değildir. Bizler de mirasçıları olarak bunlara sahip çıkmamız çok önemli. 36’ncı yılını kutladığımız Ahilik Haftası’nın tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk milletinin en bariz özelliklerinden birinin de usta çırak ilişkileri olduğunu ifade ederek; “Ahi Evran’la başlayan Anadolu esnaf, Anadolu lonca teşkilatı, bugün de büyük Türk milletinin o has özelliklerinden, geleneklerinden birisi olarak devam edegelmekte. 36 yıldır ülkemizde yeniden canlandırılan ahilik geleneği, usta çırak ilişkisinin, birbirine el vermenin, birbirinden el almanın en önemli özelliklerinden birisi. Tabii ki hangi sanat, hangi zanaat, hangi meslek olursa olsun, sadece okullarda verilen akademik bilgiyle öğrenilmesi mümkün değil. Türk milletinin en bariz, en belirgin özelliklerinden birisi olan ustanın yanında yetişme, ustadan el alma ve geleneği devam ettirerek, ardından gelecek çırağına, kalfana bu mesleği devretme, bizim en güzel ve geleceğe taşınacak en iyi örneklerimizden, özelliklerimizden birisi” şeklinde konuştu.

Ahi diye anılan kişinin olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever, dürüst ve güvenilir olduğunu söyleyen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz; “Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe geçmiş bir alaşımıdır. Ahi diye anılan kişi, kesin olarak bir sanat, ticaret veya bir meslek sahibidir. O bununla beraber olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Günümüzde ahiliğin devamı olarak, esnaf ve sanatkâr teşkilatları görülmektedir. Esnaflar ve sanatkarların üye oldukları meslek odaları, birlikler, federasyonlar, konfederasyonlar modern Türkiye’nin ahilik teşkilatları olarak görülebilir. Ekonominin en önemli yapıtaşları olan esnaf ve sanatkarların, tarih boyunca çok önemli etkileri olmuştur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, EDESOB tarafından, İl Kutlama Komitesi’ne sunulan adaylar arasından İlin Ahisi seçilen, 62 yıldır terzilik mesleğini icra eden Erdoğan Bulut şed kuşandı.  Programında devamında ilin Ahisi Erdoğan Bulut, İlin Kalfası Süleyman Ocak ve İlin Çırağı Ardahan Kurşun’a, Vali Sezer, Belediye Başkanı Gürkan ve EDESOB Başkanı Kemal Cingöz tarafından plaket ve hediyeleri takdim edildi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!