İlk zil bugün çalıyor!

Edirne’de okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları öğrencileri bugün 2023-2024 eğitim öğretim yılı kapsamında ilk ders için okulda olacaklar. Yeni eğitim öğretim yılına istinaden verileri paylaşan Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2023-2024 eğitim, öğretim yılında toplam 57.840 öğrenci eğitim öğretime devam edeceğini, şehirde resmi ve özel olmak üzere İlimizde okul öncesi 32, ilkokul 101, ortaokul 92, ortaöğretim 67, olmak üzere 292 okul olduğunu, toplam 292 resmi ve özel okullarda toplam 3.960 derslik bulunduğu açıkladı. Ayrıca Edirne’de il ve ilçelerdeki resmi okul ve kurumlarında 5.032 öğretmen ve idareci görev başı yapacak. 

2023-2024 eğitim öğretim yılı bugün başlıyor. Her yıl kutlanan İlköğretim Haftası Programı kapsamında bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce saat 09.00’da,  Atatürk Anıtı Önünde çelenk sunma töreni düzenlenecek. Öğrenci ve derslik sayıları gibi verileri paylaşan Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü; “İlimizde 2023-2024 eğitim, öğretim yılında toplam 57.840 öğrenci eğitim öğretime devam edecektir. Öğretim yılı itibariyle il ve ilçelerimiz resmi okul ve kurumlarında 5.032 öğretmen ve idareci görev yapacaktır.  2023-2024 eğitim, öğretim yılında resmi ve özel olmak üzere İlimizde okul öncesi 32, ilkokul 101, ortaokul 92, ortaöğretim 67, olmak üzere 292 okulumuz bulunmaktadır. İlimizdeki 292 resmi ve özel okulumuzda toplam 3.960 derslik bulunmakta olup; derslik başına ortalama 15 öğrenci düşmektedir.  2023-2024 eğitim, öğretim yılında İlimiz okullarına 475.776 adet ücretsiz ders kitabı dağıtımı yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

MEB’TEN 81 İL’E GÜVENLİK YAZISI

Millî Eğitim Bakanlığı, yarın başlayacak 2023-2024 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında, illere okul güvenlik tedbirlerine ilişkin yazı gönderdi. Yazıda; “2023-2024 eğitim öğretim yılı başlangıcında okul ve kurumlarda, bazı güvenlik tedbirleri alınacak. Okula giriş çıkış saatlerinde okul çevresi trafiği, kolluk kuvvetleri ile koordineli şekilde kontrol altına alınacak. Bunun yanında, görüşme planlarına uygun olarak okula gelen veliler ile ziyaretçilerin kayıtları tutulacak, belirlenen sürelerle sınırlı olmak kaydıyla gerekli kontroller sağlanacak. Okul çevresinde öğrencilere yönelik tehlike oluşturabilecek zararlı madde satışı, tehlikeli alanlar ve metruk binalarla ilgili tedbirlerin alınması için gerekli kurumlar ile iş birliği yapılacak. Okul bahçelerinde ve oyun alanlarında bulunan her türlü oyun, spor araç ve gereçleri ile iş ekipmanları kontrol edilerek tehlike arz etmeyecek şekilde gerekli önlemlerin alınması sağlanacak. Siber güvenlik konusunda koruyucu ve önleyici tedbirler alınacak, öğretmen ve öğrenciler konu hakkında bilgilendirilecek. Okul fiziki şartları “engelli dostu” şartlarına uygun hâle getirilerek çalışanlar bu anlamda bilgilendirilecek. Okul servis araçları ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrolleri nöbetçi öğretmen/idareci tarafından yapılarak gerekli güvenlik tedbirleri alınacak. Okul önlerinden seyyar satıcıların uzaklaştırılması konusunda belediyeler ile iş birliği yapılarak gerekli denetimlerin yapılması sağlanacak. Okul bina ve eklentilerinde, kamera ve alarm sistemlerin asgari teknik gereklere uygun donanıma ve teknolojiye sahip biçimde kurularak okul çevre ve alan güvenliğinin kamera izleme, kayıt ve takip süreçleri yönetilecek” ifadeleri kullanıldı.

SİYASİ PARTİLERDEN MESAJLAR

Siyasi parti temsilcileri ise Edirne’de bugün başlayacak olan 2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ettiler. CHP Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı yayınladığı mesajta; “Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın heyecanını yaşarken 2023-2024 eğitim öğretim yılında herkesin görev ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi dileğiyle geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize, saygıdeğer emekçi öğretmenlerimize değerli velilerimize başarılar diler, ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Av. Sinan Tekin ise; “Yeni bir eğitim-öğretim yılına daha başlıyoruz. İlk, orta ve liseye giden öğrencilerimizin sayısı 20 milyon civarında. Üniversite öğrencileriyle beraber bu sayı 28 milyonu aşıyor. Yani nüfusumuzun üçte bir bölümü öğrenci.  Bu vesile ile yeni bir eğitim-öğretim yılına başlarken öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyoruz. Öğrenciler kadar heyecan taşıyan bütün velilerimize de hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla mesaj yayımladı. Milletin teveccühü ile AK Parti’nin iktidarında Türkiye’de her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli çalışmalar yapıldığını belirten İba, “Okul genç dimağlara, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, şeref-i istiklâli öğretir” diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü hatırlatarak, her zaman eğitimi önceliklerinin başına aldıklarını ve eğitim yatırımlarının devam edeceğini söyledi. Damla GÖÇ AKYÜZ

Ilk zil bugun caliyor 2 | Edirne Ahval Gazetesi
İlk zil bugün çalıyor! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!