‘İnşaatlara usta yetişmiyor’

İnşaat sektöründe usta yetişmediğini söyleyen Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, çalışan usta azalması ile birlikte yevmiyelerinin arttığını ve dolaylı yoldan ev fiyatlarının arttığını da dile getirdi. Liznak, aktif çalışan ustaların birçoğunun deprem bölgesinde ihtiyaç olduğu için gittiğini belirtirken, günlük inşaat usta yevmiyesinin 1000 lirayı geçtiğini kaydetti.

Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Tezcan Liznak, gazetecilere açıklamalarda bulunarak inşaat sektöründe çalışacak usta yetişmediğini aktardı. Deprem bölgesine acilen inşaat ustası lazım olduğu için ustaların çoğunun o bölgeye gittiğine dikkat çeken Liznak, ailelerin de çocuklarını bu meslek koluna vermediklerine vurgu yaptı. Liznak; “Çalışan usta yetişmiyor. İnsanlar evlatlarını artık bu iş kollarına vermek istemiyor. Hiçbir çalışma koluna verilmiyorlar. Yeni bir nesil yetişmiyor bu sektörde ne demirci ne kalıpçı ne sıvacı boyacı. Geriden gelen hiçbir zanaatçı yetişmiyor. Eskiden staj adı altında da olsa geliyordu gençler ama artık staj için bile gelmiyorlar. Bunun genel imalat piyasasına yansıması, imalatların yavaşlamasıdır. Kalıbı çaktırıp demir bağlatmak istiyorsunuz bağlayacak demir ustası yok. Ustalar memleketlerine ya da deprem bölgelerine gitti. O bölgede ciddi bir ihtiyaç olduğu için ustaların çoğunluğu o bölgeye geçti. Mevcut ustalar ile işi döndürüyoruz. İmalatlar paylaştıkça, ustalar arttıkça fiyatlar doğal olarak artıyor.

“1000 LİRAYA USTA BULUNMUYOR”

Depremin Edirne’deki inşaat sektörünü etkilediğini dile getiren Liznak, günlük inşaat ustası yevmiyesinin günlük 1000 lirayı aştığını ifade etti; “Deprem Edirne’deki inşaat sektörünü de salladı. Yüzde yüz olarak salladı diyemeyiz ancak yüzde 20 yüzde 30 etkiledi. Depremin asıl etkisi usta ve enflasyon. Şu an çalışanlar asgari ücretin üzerinde çalışıyorlar. Şöyle örnek vereyim, günlük usta yevmiyesi 1000 liradan aşağı olmuyor. 08.00-17.00 arası çalışıyor ustalarımız ve bunun bile yetersiz bir rakam olduğu söyleniyor. 1000 liraya usta bulunamamakta” dedi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!