Irmak yenilikten yana

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kadın girişimciler ve genç girişimciler kurulu icra komitesi seçimlerine dair açıklamalarda bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, seçilecek olan yeni icra komitelerinde değişimden yana olduğuna vurgu yaparak; “Geleneğe uyup, geçmiştekilerle devam edeceğiz diye bir şey yok. Ben kesinlikle yenilikten yanayım. Taze kan, yeni insanlar gelsin. Odaya bir vizyon kazandırsınlar” ifadelerini kullandı.

ETSO Başkanı Sezai Irmak, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak başvuruları bugün sona erecek olan kadın girişimciler ve genç girişimciler kurulları hakkında bilgi verdi. ETSO’nun, kendi bünyelerinde bulunan 42 adet meclis üyesi sayısı kadar kadın girişimci ve genç girişimci üye seçtiğini ifade eden Irmak, seçilen üyelerin TOBB’un İl İcra Komitesi’ne gideceğini ifade etti. 17 kişilik İl İcra Komitesi’nin, daha sonra kendi aralarında başkan ve yardımcılarını belirleyeceğini söyleyen Irmak; “Kadın girişimciler ve genç girişimciler için, TOBB’un verdiği müracaat süresi var. 8 Eylül’dü, 22 Eylül’e kadar uzatıldı. Ancak biz oda olarak, irtibat halinde olduğumuz odalardan yeterince müracaat olmadığı bilgilerini aldık. Müracaatlar yeterli olsun diye süre uzatımına gidildi. Ancak bizde yoğun bir talep var. Süreç şöyle işliyor; biz ETSO Yönetim kurulu olarak, talepler içerisinden 42 tane, meclis üyesi sayımız kadar üye seçtik. 42 tane kadın girişimci, 42 tane de genç girişimci. Bunları TOBB’a gönderdik, daha sonra İl İcra Komitesi diye bir kurul var, 17 kişiden oluşuyor. Doğal üyeleri var, 13 tane üye odaların kendi kontenjanlarıyla, kendi meclis üye sayılarına göre belirledikleri il delegeleri arasından, kendi aralarında kapalı seçim olarak belli olacak. Örnek vermek gerekirse bizim 42 tane il delegemiz olacak, kontenjanımız Odalar Birliği tarafından başvuruya göre sonradan belirlenecek. O sayıda üyeyi, kişiler icra komitesine kendileri seçecekler. 17 kişi icra komitesini oluşturacak, 2 doğal üye hariç 15 kişi kendi aralarından başkan ve yardımcılarını seçecekler. Başvurular girişimcilik.tobb.org.tr adresinden yapılabiliyor. Başvurular 22 Eylül’e kadar uzadı, ama odaların karar alma süreci de 22 Eylül’e kadar uzadı” dedi.

“EN AKTİF OLANLARI, FAAL OLANLARI SEÇME KONUSUNDA ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ”

Başvuruda bulunan girişimcilerin yaklaşık yüzde 90-95’inin, ETSO’ya üye olan şirket sahibi ve yöneticilerinden oluştuğunu dile getiren Irmak; “Odamıza kayıtlı 4 bin 300 tane üye var. Faal üye 3 bin tane. TOBB’a önerilerde bulundum, yazı da yazdım. Örneğin 2 yıl üst üste gayri faal olan şirketlerin oda üyeliğinden çıkarılması konusunda girişimlerde bulundum. Mesela 30 yıldan beri şirket kapalı, matrah yok, boş beyanname veriyor ama seçme ve seçilme hakkına sahip. Bu, odaların yumuşak karınlarından biri. Mecliste karşıma çıkıyorlar, hatta iki tanesi vergi mükellefiyetini kapatmış, ama meclis üyeliğine devam ediyor. Tespit ettim ve meclis üyeliklerine son verdim. Halbuki benim de kapattığım bir iş yerim vardı. Vergi mükellefiyetimi kapattığım gün, ETSO’ya dilekçe verdim, buradaki üyeliğimi de sildirdim. Yasal olan budur, doğru olan budur. Yani müracaat eden girişimcilerin yüzde 90-95’i, bizde kaydı olan, şirket sahibi olan, ortağı olan veya şirket yetkilisi, müdürü olan insanlar. İçlerinden en aktif olanları, faal olanları seçme konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.

“ORTAK AKIL KARAR VERECEK”

Hem genç hem kadın girişimcilerden yana beklentisinin yüksek olduğunu kaydeden Irmak, İl İcra Komitesi’nde yenilikten yana olduğunu vurguladı. Irmak; “Ben, başarılı olanlarla elbette devam edeceğim ama başarı komplike bir iştir. Ne iş yapıyor, vizyon sahibi midir, nereden gelmiş nereye gidiyor, bulunduğu seviye nedir? Bütün bu kriterlere göre değerlendirmemizi yapacağız. Yani illaki geleneğe uyup, geçmiştekilerle devam edeceğiz diye bir şey yok. Ben kesinlikle yenilikten yanayım. Taze kan gelsin, yeni insanlar gelsin. Odaya bir vizyon kazandırsınlar. Hem genç girişimcilerden hem kadın girişimcilerden beklentim yüksek, bu konuda birkaçıyla görüştüm, gerçekten çok aktif insanlar var içlerinde. Tabi bunları seçmek yüzde yüz benim dahilimde değil. Ortak akıl karar verecek. Biz seçimden çıkacak olan yönetim kimse, onunla uyumlu çalışacağız” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu