İş arayanların dikkatine!

Başvuruların 23-27 Ağustos tarihleri arasında esube.iskur.gov.tr adresi, e-Devlet veya ALO 170 üzerinden yapılabileceği ve toplam 94 kişilik kontenjanın açıldığı iş fırsatını İŞ-KUR duyurdu.

Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Edirne Gençlik Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde ‘Kamu Hizmetlerinin Desteklenmesi’ kapsamında toplam 94 kişiye yönelik Toplum Yararına Program (TYP) düzenlenecek. 23 Ağustos günü başlayan başvurular ise 27 Ağustos tarihinde sona erecek. Afet, salgın, acil durum, diğer mücbir durumlar ve sosyal krizlerde uygulanan TYP, özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplinden uzaklarımı engellemek ve geçici gelir desteği sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Kamu Hizmetlerinin Desteklenmesi kapsamında 94 kişiye, Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Edirne Gençlik Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde TYP düzenleneceği açıklandı. Başvuruların 27 Ağustos tarihine kadar yapılabilecek. TYP’nin 1 Eylül’de başlayacağı ve 26 Mayıs günü sona ereceği bildirildi. Başvurular, 23-27 Ağustos tarihleri arasında esube.iskur.gov.tr adresi, e-Devlet veya ALO 170 üzerinden yapılabilecek. TYP kapsamında düzenlenecek olan programa ise Edirne Merkez’de 44, Uzunköprü’de 20, Keşan’da 20 ve İpsala’da 10 kişi olmak üzere toplam 94 kişilik kontenjan ayrıldı.

TOPLUM YARARINA PROGRAM NEDİR?

TYP, afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları iş birliğinde düzenlenen programlardır. Afet, salgın, acil durum, diğer mücbir durumlar ve sosyal krizlerde uygulanan TYP’ye katılım şartları ise şu şekilde; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kuruma kayıtlı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve c bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının b bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, açık öğretim öğrencileri hariç öğrenci olmamak. Katılımcılar ise noter kurası yöntemi, liste yöntemi ve yüzde 80 noter kurası, yüzde 20 liste kurası olmak üzere 3 ayrı yöntemle seçiliyor. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu