“İşin temeli mesleki ve teknik eğitim”

Eğitim sistemine eleştirilerde bulunan İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, AK Parti hükümeti süresince eğitim gereken önemi vermediğini ifade etti ve eğitimde millileşme olması gerektiğini belirtti. Akalın, mesleki ve teknik eğitimin önemini dile getirirken, gelişmiş ülkelerde mesleki ve teknik lise sayısının, düz lise sayısının üç katı olduğunu vurguladı.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, yaptığı açıklamada AK Parti hükümetinin 20 senedir eğitim sistemini düzeltemediğini belirtti. Eğitimin millileşmesi gerektiğinin altını çizen Akalın; “AK Parti hükümeti 20 sene önce eğitimi düzeltmeye başlasaydı şu anda inanılmaz güzel bir eğitim sistemi olacaktı. Halen aynı şeyi konuşuyoruz. Yok sınav mı yapalım, yok sınıfta kalma mı getirelim. Böyle bir şey olabilir mi? Eskiden diyorlardı ki; ‘hükümetler geliyor, bir şeyler yapıyor, 4 sene sonra başka bir hükümet geliyor başka bir şey yapıyor’. 20 seneden fazladır yönetiyor bu hükümet. Onun için eğitimin bir kere millileşmesi lazım. Sadece yazıda kalmamalı, Milli Eğitim olmalı” dedi.

‘MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM SORUNUNU ÇÖZMEZSENİZ, SANAYİ, TEKNOLOJİ VE EĞİTİM SORUNUNU ÇÖZEMEZSİNİZ’

Mesleki ve teknik eğitimin önemine vurgu yapan Akalın, gelişmiş ülkelerde meslek lisesi sayısının, düz liselerin neredeyse 3 katı olduğuna dikkat çekti. Akalın; “İşin temelinde de şu var, bunu çözmediler, çözmek de istemiyorlar. İşin temeli mesleki ve teknik eğitim. Eğer bir ülkede mesleki ve teknik eğitim sorununu çözmezseniz, ne sanayiniz ileri gider, ne teknolojiyi yakalayabilirsiniz, ne de eğitim sorununu çözebilirsiniz. Gelişmiş ülkelerde düz lise ile meslek lise arasındaki oran şu; düz lise yüzde 25, meslek liseleri yüzde 75. Bizde bu oran tam tersi. Bu oran 20-30 yıl önce çok çok daha iyiydi ülkemizde. Hele ki daha öncesinde, daha iyiydi. Sanat okulları vardı, köy enstitüleri vardı. Bunlar bize ait şeyler, dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Biz kendimize uyguladık. Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate) programları vardır. Orada yapılan eğitim çalışmalarına bakın, sanki dersiniz bu köy enstitüsü. Bu en revaçtaki program. O nedenle, eğitimi millileştirirsek, o zaman bu bütün sorunları çözmüş oluruz. Yoksa sadece böyle tırmıklarız. Milleti meşgul ederiz” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!