İşte çiftçiye hibe destekleri

Tarım ve Hayvancılık Komisyon Başkanı Mustafa Üstün, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi 2023-2024” başvuru döneminin bitiş tarihini açıkladı. Üstün, proje kapsamında yüzde 50 hibe verilecek olan proje ve ekipmanları hakkında da meclis üyelerini bilgilendirdi.

Edirne İl Genel Meclisi Şubat ayı oturumlarının 3’üncü birleşimi Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi’nin 2023-2024 başvuru dönemi hakkında bilgi veren rapor, Komisyon Başkanı Mustafa Üstün tarafından meclise aktarıldı.

Komisyon Başkanı Üstün, proje kapsamında yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması ve mevcut tesislerin; kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve modernizasyonunu kapsayan projelerin bulunduğunu ve çiftçiye yüzde 50 hibe desteği sağlanmasını ön gören proje için son başvuru tarihini 19 Şubat saat 23.59 olarak açıkladı.

WhatsApp Image 2024 02 05 at 18.09.32 | Edirne Ahval Gazetesi
İşte çiftçiye hibe destekleri | Edirne Ahval Gazetesi

Üstün, ekonomik yatırım hibeye esas proje konularını şu şekilde açıkladı; “Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelik yatırımlar, su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar.”

KIRSAL EKONOMİK ALTYAPI YATIRIM HİBEYE ESAS PROJE KONULARI

Kırsal ekonomik altyapı yatırım hibeye esas proje konuları hakkında da bilgi veren Üstün; “Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı örgütler için makine parkları ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği” dedi.

KOOPERATİFLER, BİRLİKLER GİBİ TARIMSAL ÖRGÜTLER İÇİN DE HİBE DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Üstün tarımsal örgütler, yani kooperatif, birlikler gibi kurum ve kuruluşlar için olan makine parkları yatırımlarını da açıkladı. Üstün; Balya makineleri, biçer ve biçerbağlar, biçerdövere montajlı sap toplamalı saman makineleri, çayır biçme makineleri, çekilir tip harman makineleri, kuluçka dolabı, mısır silaj makineleri, ot silaj makineleri, pnömatik ekim makineleri, silaj paketleme makineleri, taş toplama, üniversal ekim makineleri, yem karma ve dağıtma makineleri hibe desteği kapsamındadır. Ayrıca hibeye esas proje konularından aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri konu başlığı altında hayvancılık işletmelerinin, kapasiteleri ile orantılı olmak koşuluyla işletmelerin ihtiyacına yönelik; gübre sıyırma robotu, ısıtma ve soğutma için klimalar, hayvan bakım aracı, padok, gübre seperatörü, sıvı gübre tankeri, havalandırma ve serinletme fanları, otomatik hayvan kaşıma fırçası, balya makinesi ve silaj makinesi, yemleme bandı, yem karma-dağıtma makinesi ve kantar alımları gerçekleştirilebilmektedir” şeklinde konuştu.

İŞTE EDİRNE İÇİN HİBE DESTEĞİNDE ÖNCELİKLİ MAKİNALAR

Edirne için hibe desteğinde öncelikli olan makinaları açıklayan Üstün; “Tarım römorkları, pnömatik ekim makineleri, üniversal ekim makineleri, goble diskaro, pülverizatörler, yem karma ve dağıtma makineleri, diskli tırmık, kimyevi gübre serpme makineleri, kültivatör merdana kombinasyonu, balya makinaları ilimiz için öncelikli sıradadır” diye konuştu.

Üstün, proje başvurularının sadece https://hibedestek.tarimorman.gov.tr/Tarim/onlinebasvuru.aspx?tip=3 internet adresinden yapılabileceğine vurgu yaparak, üreticilere Tarım Müdürlüklerine gitmemeleri yönünde uyarıda bulundu ve sadece Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydı olan çiftçilerin hibelerden yararlanabileceğine vurgu yaptı.  Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!