İtfaiye Haftası’nda fotoğraf sergisi

İlk ortaya çıkışı Osmanlı dönemine dayanan itfaiye teşkilatının, 25 Eylül 1923’te belediyelere devredilişinin yıl dönümü olarak, her eylül ayının son haftası kutlanan İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında, Edirne’de Saraçlar Caddesi’ne itfaiye erlerinin gittiği yangınlar, trafik kazaları, su çekimleri, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketindeki fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi kuruldu.

Kurulduğu 1714 yılında Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı olarak isimlendirilen itfaiye teşkilatı, 25 Eylül 1923 tarihinde belediyelere devredildi. Bundan dolayı her eylül ayının son haftası, Türkiye genelinde “İtfaiye Haftası” olarak kutlanıyor. Edirne’de de çeşitli etkinliklerle kutlanan İtfaiye Haftası kapsamında, Saraçlar Caddesi’ne fotoğraf sergisi kuruldu.

Sergi alanında açıklamalarda bulunan İtfaiye Amiri Fatih Yavaş, serginin itfaiye erlerinin gittiği yangınlar, trafik kazaları, su çekimleri, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketindeki fotoğraflardan oluştuğunu kaydetti. Yavaş; “İtfaiye teşkilatı, yaklaşık 309 yıllık bir geçmişe sahip olan, kökü çok eskilere dayanan bir teşkilat. Osmanlı dönemine dayanmakta. Günümüzde de 25 Eylül 1923 tarihinde, Cumhuriyetin ilanından sonra yerel yönetimlere bağlandı, belediyelere geçti. Her yıl 25 Eylül-1 Ekim arası da İtfaiye Haftası olarak kutlanıyor. Burada da İtfaiye Haftası nedeniyle, gitmiş olduğumuz yangın olayları, trafik kazaları, su çekimleri, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketinden bazı fotoğraflarımız var, çocuklara yönelik, yaptığımız tatbikatların da bulunduğu bir fotoğraf sergisi yaptık. Tüm itfaiyeci arkadaşlarımın haftasını kutluyorum” dedi. Adem Batuhan SEVER

itfaiye haftasi 2 - Edirne Ahval Gazetesi
İtfaiye Haftası’nda fotoğraf sergisi - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu