İYİ de yasaklar niye (?)

Edirne’ye 20 yıl boyunca Belediye Başkanı olarak hizmet etmiş olan Hamdi Sedefçi, geçtiğimiz günlerde kendi sosyal medya hesabından İYİ Parti Edirne Şubesi’nde tarih ve saat vererek üye olacağını duyurdu. Konu bu ya, basın mensupları arasında çok konuşulan bu olayı haber yapmak adına bekleyedururken parti basın haberleşme ağına bir mesaj geldi. Mesaj aynen şu şekilde: “Sayın basın mensubu arkadaşlarım bugün saat 16.00 da yapılacak olan üye kabul etkinliği basına kapalı olacaktır. Basına fotoğraf ve bilgi servisi il başkanlığı tarafından yapılacaktır. Gerekli hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Karar, İl başkanımızın ve genel merkez kararıdır.”

Parti il başkanını atayan genel merkez bu kez de toplaşıp, Hamdi Sedefçi’nin üyelik işlemini basın mensuplarına kapatalım demiş. Peki niye? Çünkü basın mensupları, vatandaşların merak ettiği 14 Mayıs seçimlerinden ziyade önümüzdeki sene yapılacak olan yerel seçimlerde Sedefçi’nin belediye başkanı adayı olup olmayacağını sorabilme ihtimalleri… Sormak istiyorum bu gibi kararlar ileriki süreçte başka neleri doğuracak, başka ne yasaklar getirecek…

Biz görevimizi yapmak üzere haberi elbet takip ettik. Sahi milletvekili aday adayı olmak üzere istifa eden il başkanının yerine yeni il başkanı seçimini üyelerine bırakmayıp, il başkanı atayan bir parti, basın mensuplarına da set çekebilir. Evet, bu zihniyet, bu yasakları normalleştirir elbette. Şaşırmamak lazım.

Parti tarafından basın mensuplarına davet yapılmasa bile şehirde meydana gelen bu gibi önemli siyasi adımlara tanıklık edememek hiç İYİ olmadı açıkçası. Ne yapsın basın mensupları? Milletvekili adaylarını adım adım takip edip, vatandaşı kucaklayışlarını yazsınlar da il başkanının atandığını mı yazmasınlar? Son günlerde herkes gazeteci kesilirken(!) mesleğini en doğru şekilde yapmaya çalışan basın mensuplarına bir de siz habercilik dersi verin(!) Ama lütfen unutmayın, habercilik mesleğinde çok önemli bir detay atlanmaya gelmez: “Habere giderken haber olmamak, haber olmaya değil haberi yapmaya gitmek” gibi. Habercilik dersi verip haber olmayın (!) diyeceğim ama köşe yazısı konusu bile oluyorsunuz.

Sayın Sedefçi yıllarca Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir üyesi olarak hareket etmiş ve seçilmiş bir siyasetçi olarak kendisine tavsiyem o dur ki; olur ya belediye başkanlığı için aday olmak istersiniz fakat üye olduğunuz parti ‘İYİ de bir dur bakalım seni aday göstermiyoruz’ diyerek, üstüne şahsınıza siyaset yasağı koyarsa şaşırmayın. Çünkü bu yasakların ayak sesleri, taa basına en ufak üyelik toplantısı haberinde bile set çekilerek çıkmaya başladı bile.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu