İYİ Parti yeni döneme Andımız ile başladı

Hatalar gözden kaçmadı!

İYİ Parti il teşkilatları 81 ilde eş zamanlı olarak, eğitim- öğretim yılının başlamasıyla eğitim konusunda tespit ettikleri sorunlara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptılar. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen parti üyeleri, 2016 yılında zorunluluğu kaldırılan Andımız(Öğrenci Andı) okudu. Andımızı okumak isteyen parti üyelerinin, andı okurken bazı yerlerde takılmaları ve hata yapmaları dikkatlerden kaçmadı.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte İYİ Parti il teşkilatları, 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaparak Aandımızı okudu. Edirne’de de İl Milli Eğitim binası önünde toplanan İYİ Parti Edirne il teşkilatı, eğitimdeki sorunlara değindiler. İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin; “Yargı kararına rağmen keyfi bir uygulama ile Andımızın yasaklanması dahi Milli Eğitim ideallerimize vurulan en ağır darbelerden biri olmuştur” dedi.

 “ANDIMIZIN YASAKLANMASI MİLLİ EĞİTİM İDEALLERİMİZE VURULAN EN AĞIR DARBELERDEN BİRİDİR”

Andımızın okunması ardından partililer adına basın açıklamasını okuyan İYİ Parti İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, öğrenci andının kaldırılmasını “keyfi bir karar” olarak nitelendirerek; “Önce köy enstitülerinin kapatılmasıyla başlayan ülkemiz eğitimindeki erozyon, son 22 yıl içinde çok sayıdaki köy okullarının kapatılmasıyla da derinleştirildi. Yargı kararına rağmen keyfi bir uygulama ile Andımızın yasaklanması dahi Milli Eğitim ideallerimize vurulan en ağır darbelerden biri olmuştur. Çocuklarımızın, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diye haykırmasından rahatsızlık duyanların gerçek niyetinin, kimliksiz bir zihniyete sahip, kula kulluk eden bağımlı bireyler yetiştirmek olduğu net biçimde anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.

Eğitim sisteminde milli ve manevi hassasiyetlerin korunarak, laik ve bilimsel eğitime uygun politikalar üretilmesi gerektiğini belirten Engin; “Türk Eğitim Sistemi’nde; Atatürk ilke ve devrimleri esas olmalı, milli ve manevi hassasiyetler korunup kollanmalı, laik ve bilimsel eğitim ilkelerine uyumlu politikalar üretilmelidir. Aynı şekilde; devlet denetiminde olması gereken okullarımızda ve öğrenci yurtlarımızda, dar ve sabit gelirli ailelerin çocuklarını ücretsiz yararlandırmaları esas alınmalıdır” diye konuştu.

“1 MİLYON 358 BİN ÇOCUK AÇLIK SINIRINDA BULUNUYOR”

Engin, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 358 bin öğrencinin açlık sınırında okuduğuna dikkat çekerek, öğrencilerin beslenme sorunlarının üzerine gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Engin; “Biliyoruz ki; Türkiye’de İlkokul 4’üncü sınıfların yüzde 40’ı ve 8’inci sınıfların yüzde 46’sı okula aç gidiyor ve tam 1 milyon 358 bin çocuk açlık sınırında bulunuyor. Öğrencilerimizdeki beslenme sorunlarının üzerine mutlaka ama mutlaka eğilinmeli, sağlıklı ve nitelikli bireyler yetiştirilmesi için eğitimimiz, dünyadaki evrensel kalite standartlarına yükseltilmelidir” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!