İzahı yok mizahı var!

Edirne’de 10 bin ila 24 bin lira arasında değişen kira fiyatları sosyal medyada alay konusu oldu. Bir çuval para görselinin üzerine ‘Edirne’den ev tutmaya gidiyorum’ notuyla birlikte mizah amaçlı yapılan sosyal medya paylaşımına ‘ağlanacak halimize gülüyoruz’, ‘ev tutma ev al’ gibi yorumlar yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde kira fiyatları hakkında görüşlerini aldığımız ve haber yaptığımız Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda da kiraların çok yüksek olduğunu söyleyerek bir öğrencinin aylık maliyetinin 20 bin lirayı geçebileceğini ve ailelerin bunu karşılamakta zorlanacağını belirtmişti. Feda; “Gelen öğrenci şu an 1+1 ev bulamıyor. Bulsa da kesesine uygun olmuyor, şartlar uymuyor. Malum, piyasanın kazanç ve ailelerin gelirleri belli. Buna istinaden bir evde tek başına çocuğunu okutacaksa 7-8 bin lira, 10 bin lira kira verip yine bir o kadar çocuğuna harçlık verdiğinde, aylık 20 bin lirayı buluyor. Ulaşımı falan koyduğumuzda yemeği koyduğumuzda, okul masraflarını koyduğumuzda, maliyetler biraz daha yükseliyor. Aileler de bunu karşılamakta zorlanıyor” şeklinde konuşan Feda, öğrencilerin ve ailelerin maliyetler karşısında zorlanacağını belirtmişti.

izah 1 | Edirne Ahval Gazetesi
İzahı yok mizahı var! | Edirne Ahval Gazetesi

“ŞAKA GİBİ AMA GERÇEK”

Üniversite giriş sınavlarının ardından Trakya Üniversitesi’nin bu sene kapasitesi yüzde 99,47 oranında doluluğa ulaştı. Hal böyle olunca il dışından hatta yurtdışından birçok öğrenci Edirne’de okumak üzere şehre gelirken, öğrenciler karşılaştıkları ev kira fiyatlarına olan şaşkınlık ve tepkilerini sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlar ile dile getiriyorlar. 1+1 büyüklüğünde dairelerin 10 bin TL olduğu Edirne’de yapılan bir paylaşım ise hem güldürdü hem düşündürdü. Bir çuval para görselinin üzerine yazılan ‘Edirne’den ev tutmaya gidiyorum’ mesajı, şehirdeki ev kira tutarlarının alay konusu haline geldiğini gösterdi. Paylaşıma;  ‘ağlanacak halimize gülüyoruz’, ‘şaka gibi ama gerçek’ yazarak yorum yapan öğrenciler ise ev kiralarının Edirne’de çok yüksek olduğunu dile getirdiler. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!