Kabineden yeni kararlar

Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Erdoğan, alınan kararları kamuoyu ile paylaşarak, deprem bölgesindeki yapımı devam eden konutların ekim- kasım aylarında teslim edileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirerek alınan kararları duyurdu. Erdoğan; “Memur ve emekli maaşı zammı 5 Temmuz’da 6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasıyla, memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Türkiye Aile Destek Programı’nı bu yıl da devam ettirme kararı aldık. Konut kira artışlarına yüzde 25 sınırı Temmuz ayında yenilenecek konut kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulanmaya devam edecektir” dedi.

Deprem bölgesindeki konutların ekim-kasım aylarında teslim edileceğini duyuran Erdoğan; “Bayram döneminde depremzede kardeşlerimizi ihmal etmedik. Ekim-Kasım ayından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatına başlıyoruz. Amacımız ilk bir sene içerisinde 319 bin deprem konutunu teslim etmektir” diye konuştu.

Diğer yandan Fransa’da meydana gelen olaylara da değinen Erdoğan; “Sömürgeci geçmişiyle bilinen ülkelerde kültürel ırkçılık, kurumsal ırkçılığa dönüşmüştür. Nasıl kiliseyi, havrayı veya bir başka inancın mabedini ateşe vermek özgürlük değilse Kur’an-ı Kerim’i yakma diye bir özgürlük de olamaz. Fransa’da başlayan, kısa sürede diğer ülkelere yayılan olayların kökünde işte bu zihniyetin inşa ettiği sosyal mimari vardır. Fransa’daki olaylar, bu olayların göçmenlere ve Müslümanlara yönelik yeni bir baskı, yıldırma, sindirme furyasına yol açmasından kaygı duyuyoruz. Endişe ile karşıladığımız son hadiselerin daha fazla kan akmadan, şiddet sarmalı daha fazla büyümeden bir an önce sona ermesini diliyoruz” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu