“Kadınlar kazanırsa herkes kazanır, ülke kazanır”

Edirne’nin tanınmış iş insanlarından ve kadın hakları savunucusu Şahide Ağaoğlu, Edirne Belediyesi Meclis Üyesi aday adayı oldu.

Öğretmen, iş kadını olan ve kadın sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarıyla tanınan Şahide Ağaoğlu Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Meclis Üyeliğine aday adaylığını açıkladı. “Eşitlik” sloganıyla aday adaylığı çalışmalarını başlatan Ağaoğlu, “Nüfusumuzun yarısı kadın ama kadınlar eşit temsil edilmiyor” dedi.

Eşit temsil ve 1 kadın 1 erkekten oluşan yeni bir yönetim (fermuar) sisteminin şart olduğunu söyleyen Şahide Ağaoğlu, aksi takdirde eşitlikçi ve demokratik yerel yönetimlere asla ulaşılamayacağını dile getirdi.

“EŞİT TEMSİL HAKKINA SAHİP ÇIK”

“Yerel yönetimlerde ve her yerde eşit temsil hakkımıza sahip çıkıyoruz; kadınlar kazanırsa herkes kazanır, ülke kazanır “ diyen Şahide Ağaoğlu, “Kadına karşı şiddete sessiz kalmayan, zorla evlendirmeye karşı duran, yaşamı ve yaşam alanlarını savunan kadınları belediye yönetimlerinde görmek istiyoruz” dedi.

Partilere ve yurttaşlara çağrı yapan Şahide Ağaoğlu, seçilecek adaylarda olması gereken nitelikleri de şöyle açıkladı: Kadın erkek eşitliğini benimseyen, her türlü ayrımcılığa karşı, insan ve kadın haklarını koruyan, laiklik ve hukukun üstünlüğünü savunan, bilime saygılı, halkın, yani bizim hepimizin çıkarlarını gözeten, yoksullukla mücadeleyi amaç edinmiş, zor durumda insanların yanında olan, doğaya, çevreye zarar vermeyen, deprem gibi doğal afetler için önceden tedbir alan, mahallesini, şehrini tanıyan, bilen ve şehrindeki insanların güvendiği, dürüst, başarılı, tutumlu.

ŞAHİDE AĞAOĞLU KİMDİR?

24 Eylül 1955’te Edirne, Kemalköy’de doğdu, evli ve iki oğlu bulunmaktadır.  İlk, orta ve lise hayatını Edirne’de tamamladıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan (1972-1976) mezun oldu.

1976’da öğretmenlik görevine başladı. Altı yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Edirne’de perakende giyim satışında, Saraçlar caddesinde, esnaf olarak 29 senelik ticaret hayatında Edirne’nin farklı türden sorunlarıyla birebir yüzleşti.

Görev aldığı sivil toplum kuruluşları:

•             2008-2010 Edirne Kent Konseyi yönetim kurulu üyesi.

•             2009-2012 Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi kurucu başkanlığı.

•             2012- 2023 Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER) başkan ve yönetim kurulu üyeliği.

•             2014-2023 Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) genel merkez yönetim kurulu üyeliği.

•             2021 Trakya Kadın Girişimi kurucu üyeliği.

•             2021 Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi.

EKAMEDER ve TÜKD ile kadınların güçlenmesi ve eşitliğini hedefleyen projelerde görev aldı. EKAMEDER ve Mor Çatı kurultay üyesi olarak kadına yönelik şiddete karşı güçlenme çalışmalarında yer almaktadır. Haber Merkezi

WhatsApp Image 2024 01 09 at 14.57.56 1 | Edirne Ahval Gazetesi
 “Kadınlar kazanırsa herkes kazanır, ülke kazanır” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!