Kadınlar mesleki zorluklarını anlattılar

TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu koordinatörlüğünde Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Başkanlığı Bankacılık ve Araştırma Topluluğu iş birliğiyle Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde, farklı meslek dallarındaki kadınlarla ‘Fark Kadında’ isimli bir program gerçekleştirdi. Programa katılan TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Avukat Arzu Çağatay ve AFAD Arama Kurtarma Personeli Şeyda Bozdağ, meslek hayatlarındaki yaşadıkları zorlukları anlatarak, katılım sağlayan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Programın sonunda öğrenciler tarafından bir dans gösterisi sunuldu.

WhatsApp Image 2024 03 28 at 11.51.46 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlar mesleki zorluklarını anlattılar | Edirne Ahval Gazetesi

TOBB Kadın Girişimciler Topluluğu koordinatörlüğünde Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Başkanlığı Bankacılık ve Araştırma Topluluğu iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘Fark Kadında’ isimli programa çok sayıda öğrenci katılım sağladı. Farklı meslek dallarındaki iş zorluklarını konu alan programa, TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, Avukat Arzu Çağatay ve AFAD Arama Kurtarma Personeli Şeyda Bozdağ katılım sağladı.

WhatsApp Image 2024 03 28 at 11.51.46 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlar mesleki zorluklarını anlattılar | Edirne Ahval Gazetesi

‘BENİM BURAYA GELMEMDEKİ ASIL AMAÇ, SİZE EL UZATMAK’

Girişimcilik hayatının ilk yıllarını anlatarak maruz kaldığı zorlukları anlatan TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, iş hayatında aldığı risklerden bahsetti. Türkiye’nin kendisi için çok önemli bir yere sahip olduğu söyleyen Aslan, çoğu öğrencinin elinden tutmak istediğini söyledi. Aslan; “Evliliğim Anadolu’dan biriyle olduğu için çok fazla küçümsenmeye maruz kaldım. İşte şunun eşi nasıl bu işi yapıyor, kadın haliyle neden bunu yapıyor gibi ama ben kararlıydım. Avrupa’da büyümeme rağmen cebime koyduğum 5 TL ile girişimci olmayı, Türkiye Cumhuriyeti’nde öğrendim. Bir fabrikanın hissesini almaktan başlayan yolculuğum beni buralara getirdi. Fabrika almak kim, sen kim gibi sorulara maruz kaldım ama kader beni buraya getirdi. Bilmediğim bir işti. Zor bir işti. Nereden nasıl yapacağımı dahi bilmiyordum. 60-70 kişinin patronu konumundaydım. İşleri ekonomik açıdan toplamak için Türkiye’de olan birkaç yerin satımıyla düzeltmeye çalıştım. Baktığım yerleri kim almış diye sorduğumda bana Koç almış cevabını verdiler. O zaman dedim işte Koç yaparsa, Aslan da yapar diye. Kolay olmadı hiçbir şey tabi ki de. Çok risklerden geçtim. 24 saat boyunca bir insanın beyni mi çalışır? Ben bunu yaptım. Trakya Üniversitesi Balkanlara açılan bir kapı olduğu için çok önemli. Bu okulun öğretmenleri ve siz öğrenciler çok değerlisiniz. Benim buraya gelmemdeki asıl amaç, size bugüne kadar nasıl geldiğimi anlatmak ve size el uzatmak. Birlikte bir şeyler yapmak için. Benim ekmeğimi kazandığım yer Kapıkule. Ekmeğimi kazandığım yere kapım daima açık. Türk insanı, Türk kadınları istediği her neyse onu kafaya taktığı zaman yapar. Benim asıl yerim Türkiye Cumhuriyetidir. Ben buradaki gençlerime bir tane el uzatabiliyorsam ne mutlu bana” dedi.

WhatsApp Image 2024 03 28 at 11.51.47 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlar mesleki zorluklarını anlattılar | Edirne Ahval Gazetesi

‘ŞİDDETE KARŞI OLDUĞUNUZ ZAMAN, EMİNİM HEPİNİZ ÇOK BAŞARILI OLACAKSINIZ’

Türkiye Cumhuriyet’inin kurulmasından bu yana kadınlara yönelik haklara değinen Avukat Arzu Çağatay, her türlü şiddetin yanlış olduğunu vurguladı. Psikolojik şiddetin yanlış olduğuna değinen Çağatay, öğrencilerin eğitimi hakkında en önemli şeyin saygı olduğunu dile getirdi. Çağatay; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra gelen en önemli şey kadınlara tanınan özellik. Onların erkek bireylerle tamamen eşit olması. Bu dünyanın hiçbir yerinde yokken Türkiye Cumhuriyeti’nde vardı. Yine de böyle olsa da bazı konularda farklılar olabiliyordu fakat yeni yürürlüğe giren yasalar ile kadın artık tamamen erkeklerle eşit haklara buluştu. Günümüzde çok fazla kadın şiddete maruz kalıyor. Bunların önüne geçilmesi acilen gereklidir. Diğer yandan ise kadın veya erkek fark etmeksizin, erkeklere yönelik şiddet de yanlıştır. Şiddetin her türlüsüne karşı olmalıyız. Şiddetin sadece fiziksel bir boyutu değil, psikolojik yanlarına da dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle zaman zaman ailede oluşan bu şiddet türü, bireylerin gelecek hayatında çok büyük yer kaplıyor. Olumsuz olmamıza gerek yok, bazı şeyleri gerçekten başardık. Günümüzdeki çoğu kanunun getirisi kadınlarla erkekleri eşit tutuyor. Bize kadın, erkek demeden eşitliği özümsemek düşüyor. İnsan haklarını savunarak, toplumda hiçbir bireyin farklı olaylarla karşı karşıya gelmemesini sağlamamız lazım. Çoğu okullarımızda Toplumsal Cinsiyet dersleri açılıyor. Öğrencilerimiz mezun olurken bunun farkındalığını bilerek, bu konuda bilinçlenerek okulu bitirmiş oluyor. Bunlar çok güzel gelişmeler. Bugüne kadar ne yaptım diye kendime sorduğum zaman çok şey yaptığımın farkındayım ama daha yapılacak çok şey var. Bu konuda da gençlerimize güvenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü istikbal sizlersiniz. Önemli ve bilgili kişiler tarafından seminer alıyorsunuz. Güzel öğretmenlerinizden eğitiliyorsunuz. Pek çok alanda meslek sahibi olacaksınız ama en önemli şey insan hakları ve insanların birbirine olan saygısı. Bunu unutmadığınız zaman, şiddete karşı olduğunuz zaman, eminim hepiniz çok başarılı olacaksınız” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2024 03 28 at 11.51.48 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlar mesleki zorluklarını anlattılar | Edirne Ahval Gazetesi

‘AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLUN’

Mesleğe başladığı yıllarda, Edirne’de sahada yer alan ilk kadın AFAD Arama Kurtarma Personeli olduğunu söyleyen Şeyda Bozdağ, yaşadığı olumsuzluklar karşısında, tek kadın olarak nasıl başa çıktığını anlattı. Yaptığı işin çok önemli bir değere sahip olduğunu dile getiren Bozdağ, bir vakada yaşadığı olayı anlattı. Bozdağ gençleri AFAD gönüllüsü olmaya davet etti. Bozdağ; “Ben ilk mesleğe başladığım yıllarda tek kadındım. Bu mesleği yapamayacağıma inanan arkadaşlar tarafından direkt olarak kadının burada ne işi var gibi sorulara maruz kaldım. Kadın olarak öne çıktığım olay ise bir ihbar üzerine oldu. İhbar üzerine gittiğimizde bir kayıp şahısın olduğu söylendi. Biz gitmeden önce arama ekipleri incelemiş fakat çok büyük bir bölge olduğu için bizden yardım istenmişti. Kadınlar çok daha detaycı olduğu için tekrar aramak istedim. Aramalarım sonucu bir brandanın altında şahsı buldum. Ertesi gün uyandığımda ise her yerde haberlerim çıkmıştı. Çoğu gazete ve haber şirketleri benimle röportaj yapmak istedi. Aslında bir şey yapmamıştım. Bu işin farklılığı bir kadının, yani benim yapmamdı. Bir kadın olduğum için farkındalık çekmiştim. Herkesin bir inancı vardır. Ben bu işi inancım ve isteğim doğrultusunda yaptım. Ülkemizin deprem gibi olaylarla karşı karşıya olduğunu biliyorsunuz. O yüzden AFAD gönüllüsü olun.” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 03 28 at 11.51.48 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlar mesleki zorluklarını anlattılar | Edirne Ahval Gazetesi

Programın sonunda öğrencilerin hazırlamış olduğu dans gösterisiyle, program sona erdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!