Kadınlardan şiddet ve istismar tehdidine ret!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir araya gelerek Saraçlar Caddesi PTT önünde basın açıklaması yaptılar.  Yapılan açıklamada, “Tüm bakım yüklerini karşılıksız olarak yüklenmek zorunda görülmeyi, şiddet ve istismar tehdidi altında yaşamayı reddediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Selimiye Cami önünde bir araya gelerek PTT önüne kadar yürümek isteyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, Valilikten izin almadıkları için sessizce Saraçlar’a kadar yürüdüler. PTT önüne gelen katılımcılar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne istinaden basın açıklaması gerçekleştirdiler.

GAZZE’DEKİ KADINLAR UNUTULMADI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde PTT önünde toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı yapan KESK Edirne Şube Başkanı Filiz Çakar; “Haftalardır İsrail’in Gazze’ye her geçen gün artan şiddetli saldırılarına tanık oluyoruz. Savaşta öldürülenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu üzüntüyle takip ediyoruz. Gazze’de savaş ve soykırım suçu işleniyor. İkiyüzlü devletler her zaman olduğu gibi, dünyanın her yerinde, kadınların bedenlerini savaş politikalarına alet ediyor, hayatlarını hiçe sayıyor” diyerek Gazze’de İsrail tarafından işlenen savaş suçlarına değindi.

DSC 0953 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlardan şiddet ve istismar tehdidine ret! | Edirne Ahval Gazetesi

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede feshedildiğini de belirten Çakar; “Yıllardır sürdüğümüz mücadeleyle elde ettiğimiz en önemli kazanımlarımızdan biri, kadına yönelik şiddetin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden doğduğu yaklaşımı üzerine inşa edildiği için oldukça önemli olan İstanbul Sözleşmesi bir gecede feshedildi. Şimdi de 6284 sayılı yasayı tartışmaya açarak eril yargının nicedir süren cezasızlık politikalarını meşrulaştırıyor. Erkek şiddeti cezasız bırakılırken, kendi hayatlarını savunan kadınlar oldukça ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor. Haklarımız ve hayatlarımız için İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz diyoruz” ifadelerine yer verdi.

“VARIZ DİYORUZ. VARDIK VE VAR OLACAĞIZ”

Şiddete karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Çakar; “Ataerkil kapitalist sistemi ortadan kaldırmanın yolunun örgütlü kadın mücadelesini kararlılıkla sürdürmekten ve yılmadan yükseltmekten geçtiğini biliyoruz. Ekonomik ve sosyal güvenceden yoksun bırakılmayı, yoksullaşmayı, bize dayatılan kimliklerle yaşamayı, güvencesiz- kayıt dışı çalıştırılarak sömürülmeyi, dünyanın bakımı da dahil tüm bakım yüklerini karşılıksız olarak yüklenmek zorunda görülmeyi, şiddet ve istismar tehdidi altında yaşamayı reddediyoruz. Bu sorunlara çözüm üretecek politikalar yapılsın, kadına yönelik şiddetin tüm biçimleri ortadan kalksın istiyoruz. Kadınların eşitlik ve özgürlük sorunu çözülmeden siyasi, medeni, sosyal ve ekonomik haklara erişimden bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz. Varız diyoruz. Vardık ve var olacağız” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

DSC 0902 | Edirne Ahval Gazetesi
????????????????????????????????????
DSC 0906 | Edirne Ahval Gazetesi
????????????????????????????????????
DSC 0910 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlardan şiddet ve istismar tehdidine ret! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!