Kadınlardan “Şiddetsiz Adımlar”

Kadınlara yönelik uygulanan şiddete karşı dikkat çekmek amacıyla, Saraçlar Caddesi’nde 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında “Şiddetsiz Adımlar” yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan kadınlar, ellerindeki balonlar ve dövizler ile Saraçlar Caddesi boyunca ilerlediler.

Edirne Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından, 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla Saraçlar Caddesi’nde “Şiddetsiz Adımlar” yürüyüşü gerçekleştirildi. Cadde üzerinde ellerindeki balonlar ve dövizler ile yürüyen kadınlar, 25 Kasım Stadı’ndan Atatürk Anıtı’na kadar yürüyerek, kadına şiddete dikkat çektiler. “Şiddetsiz Adımlar” yürüyüşüne AB Bilgi Merkezi Edirne Koordinatörü Elif Yardımcı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın eşi Esra Gürkan, Eşitlik İçin Kadın Platformu üyeleri, Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER) üyeleri, Üniversiteli Kadınlar Birliği, Belediye Çalışanları, Avrupa Birliği Ortak Teknik Sekretarya çalışanları ve Şehir Gönüllüleri Vakfı katılım sağladı.

‘AB, TÜRKİYE’DE KADINLARIN VE KIZ ÇOCUKLARININ GÜÇLENDİRİLMESİNE YARDIM ETMEYİ AMAÇLIYOR’

Yürüyüş öncesi konuşma yapan AB Bilgi Merkezi Edirne Koordinatörü Elif Yardımcı, kadınların ve kız çocuklarının haklarını tam olarak kullanmalarını sağlamanın, AB’nin temel hedeflerinden biri olduğunu ifade ederek; “Cinsiyet eşitliği yalnızca temel bir insan hakkı değil aynı zamanda barışçıl, müreffeh ve sürdürülebilir bir dünya için gerekli bir temeldir. Herkese aynı hakların sağlanması toplumlarımızı güçlendirir. Onları daha zengin ve daha güvenli kılar. Kadınların ve kız çocuklarının haklarını tam olarak kullanmalarını sağlamak ve siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımlarını artırmak AB’nin temel hedeflerinden biridir. Avrupa Birliği, Türkiye’de kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi konusunda topluma yardım etmeye devam etmeyi ve Türkiye’nin halihazırda elde ettiği kazanımları korumasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Avrupa Birliği, kadınların ve erkeklerin hayatın tüm alanlarında aynı fırsatlara, haklara ve yükümlülüklere sahip olduğu bir toplum için yerel ortaklar, Sivil Toplum Kuruluşları, BM, uluslararası kuruluşlar ve Türk yetkilileri ile aktif bir şekilde çalışmaktadır” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 29 at 17.25.55 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlardan “Şiddetsiz Adımlar” | Edirne Ahval Gazetesi

‘2014’TEN 2023’E KADAR AB’DEN SAĞLANAN DESTEĞİN TOPLAM TUTARI 43 MİLYON EURO’

AB tarafından gelen devam eden desteğin 16 milyon euro olduğunu ifade eden Yardımcı; “2025 yılına kadar, finansal iş birliği projelerimizde cinsiyetle ilgili yönleri entegre etmeyi taahhüt ediyoruz ve tüm yeni programların %85’inin cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Politika reformlarını, farkındalık yaratmayı ve STK’ların toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik değişimin dönüştürücü aktörleri olarak hareket etmelerini destekliyoruz. Ayrıca ulusal ve yerel politika oluşturma ve bütçeleme süreçlerinin tüm aşamalarında ve kadınların adalete erişiminde toplumsal cinsiyet perspektifinin sistematik ve sürdürülebilir entegrasyonunu da destekliyoruz. 2014-2023 bütçe döneminde AB’den sağlanan desteğin toplam tutarı yaklaşık 43 milyon Euro’dur. Devam eden desteğin tutarı yaklaşık 16 milyon Euro’dur” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 29 at 17.25.54 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadınlardan “Şiddetsiz Adımlar” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu