Kanadı kırık yavru martıya anne şefkati

Edirne’de yavru bir martının yaralandığını fark eden Hülya Çakır, diğer hayvanlar yavru martıya zarar vermesin diye Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Edirne Bölge Müdürlüğü martıyı alana kadar 1 saat boyunca başında bekledi. Kendisinin de bir anne olduğunu söyleyen Çakır, “Yavru martıyı yaralı görünce yanından geçip gidemedim. Ben de bir anneyim ona bir zarar gelmesin diye başında durdum” dedi.

Sabuni Mahallesi Fil Yokuşu Sokak’ta yaralı yavru bir martı olduğunu fark eden Hülya Çakır, dönerci esnafından aldığı ekmek ve suyu yaralı martıya verdi. Yaklaşık 1 saat martının başında bekleyen kimi arayacağı konusunda kararsız kalan Çakır, birkaç telefon görüşmesi yaptıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Edirne Bölge Müdürlüğü’ne ulaştı. DKMP tarafından alınan martının tedavisinin yapıldıktan sonra doğaya salınacağı açıklandı.

“BEN DE BİR ANNEYİM YANINDAN ÖYLECE GEÇİP GİDEMEZDİM”

Cadde üzerinde yürürken martının uçamadığını fark eden Çakır, yavru martıya yakından bakınca kanadının kırık olduğunu fark etti. Yavru martıyı yaralı bir şekilde bırakıp gitmeyen ve başında bekleyen Hülya Çakır; “Martıyı ilk bulduğumda, karşıdaki dönerciden su istedim, birazcık da ekmek verdiler. Ekmek ve suyu verdikten sonra başında bekledim. Çünkü köpekler de var burada diğer yandan insanlar da yanlışlıkla üzerine basmasınlar diye onun yanında kaldım. Göz göre göre burada bırakamazdım. Çok ağır bir yarası da yok, sadece kanadının tedavi edilmesi gerekiyor. Ben de bir anneyim ve ne olursa olsun yanından öylece geçip gidemezdim” dedi.

İlgili birimlere haber veren Çakır; “Büyükbaş damızlık hayvanların bakımını üstlenen bir yerin numarasını buldum. Daha sonra onlar belediyeyi aramamı söylediler. 153’ü aradım ‘Biz ilgilenmiyoruz’ dediler. Onlar başka bir yerin numarasını verdi, onlar da ilgilenmediklerini söylediler ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün numarasını verdiler. En son orası ilgileneceklerini söylediler ve gelip martıyı aldılar. En azından onu güvenli ellere teslim ettiğim için mutluyum” diye konuştu.

Sonrasında DKMP Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen ekip yaralı martıyı alarak tedavi için götürdü. Martının, tedaviden sonra doğaya salınacağı öğrenildi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!