“Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etme amacıyla düzenlenen ‘Sessiz Yürüyüş’ün 11’incisi gerçekleştirildi.

Edirne‘de İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etme amacıyla, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen ‘Sessiz Yürüyüş’ün 11’incisi bugün gerçekleştirildi. Eski Cami önünde bir araya gelerek kortej oluşturan öğrenciler, Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdiler.

“GAZZE HALKI ABLUKA ALTINDA AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR”

Öğrenciler adına basın açıklamasını yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Muammer Morkoç, İsrail’in ablukası altında bulunan Gazze’deki gıda krizine dikkat çekerek; “İsrail terör devletinin Filistin’de uyguladığı sistematik zulüm ve işgal devam ediyor. Evler okullar, hastaneler bombalanıyor; Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Su vanalarını kapatan, tarlaları bombalayan ve kente gıda girişlerini engelleyen İsrail, bunları tüm dünyanın gözü önünde, saklamaya dahi gerek görmeden alenen gerçekleştiriyor. Gazze halkının un bulamadığı için hayvan yemlerini öğütmeye başladığı haberleri geliyor. Bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanlar, yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkum ediliyor Dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olan Gazze’ye açılan tek kapı ‘Refah Sınır Kapısı’, aynı zalim elin ablukası altında insani yardımlara neredeyse hiç geçit vermiyor” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 27 at 15.29.20 1 | Edirne Ahval Gazetesi
“Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz” | Edirne Ahval Gazetesi

‘MESLEKTAŞLARIMIZI ZULME DESTEK OLAN İLAÇ FİRMALARINI BOYKOTA DAVET EDİYORUZ’

Sağlıkçı meslektaşlarını İsrail’e destek olan ilaç firmalarını boykota davet eden Morkoç; Buradan haykırıyoruz: Refah Kapısı mutlaka açılmalıdır. Devletimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, milletimizi ve tüm insanlığı bu konuda ses vermeye davet ediyoruz. Bu duyarlılıkla gerçekleşen tüm adımlara, bildirilere, yürüyüşlere olan desteğimizi de dile getirmek istiyoruz. Devam eden bir şey daha var:  İsrail işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin, soykırıma olan aleni desteği artarak sürüyor. Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor. Gönlü ve duası Filistin’in yanında olan vicdan sahiplerinin ise en büyük silahlarından biri: Boykot. Hayatımızın her alanında ve mesleklerimizde ‘boykot’ çağrımızı tekrarlıyoruz. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 27 at 15.29.20 2 | Edirne Ahval Gazetesi
“Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz” | Edirne Ahval Gazetesi

“MÜCADELEYİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ”

Tüm hekim ve sağlık çalışanlarını ‘Sessiz Yürüyüş’e davet eden Morkoç; “Hekimler ve sağlık çalışanları olarak 11. haftasında toplandığımız ‘Sessiz Yürüyüş’ümüzde, tutuklansalar da  öldürülseler de görevleri başından ayrılmayan Gazze’li meslektaşlarımızı tekrar selamlıyoruz. Elbette çok iyi biliyoruz ki: Sen kaybedeceksin İsrail. İnsanlık kazanacak. Filistin halkı kazanacak. Beyaz önlüklerini soykırıma karşı duvar örenler kazanacak. Yıktığın hastanelerin içinde bütün insanlığın hayatını kurtarmaya devam eden Gazzeli meslektaşlarımız kazanacak. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!