Kantoğlu’ndan Gazze’deki savaşa Kurtuluş Savaşı benzetmesi

‘İstiklal mücadelesi verdik, bugün Gazze’nin verdiği mücadele gibi’

Çevirmen Ayçin Kantoğlu, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen “Gazze” konferansında açıklamalarda bulunarak, Gazze’deki savaşın Kurtuluş Savaşı’na benzediğini belirtirken, Filistinlilerin zarif, korkusuz, yardımsever olduklarını ve bu özellikleriyle Türklere benzediklerini ifade etti.

Trakya Üniversitesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından düzenlenen ve çevirmen Ayçin Kantoğlu’nun konuk olduğu “Gazze” konferansı, bugün Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

“GAZZE’DE KARŞIMIZDA ÖRGÜTLÜ BİR GÜÇ Kİ BENCE ÖRGÜTLÜ BİR KÖTÜLÜK ÇOCUKLARI HEDEF ALDI”

Konferansta konuşan Ayçin Kantoğlu, Gazze’de tüm uluslararası hukuk, kurum ve kuruluşların hiçe sayıldığını belirterek; “Gazze’de, dünyanın hiçbir yerinde eksik olmayan zalimliğin bir başka versiyonu, hatta bugüne kadar hiç görülmemiş bir versiyonu son hızla devam ediyor. Elbette savaşta insanlar, yaşlılar, siviller ve engelliler, türlü zayıflığı olan isimler bundan etkilenebiliyor. Ama Gazze’de savaş olarak adlandıramayacağımız bir hadise vuku buluyor. Çünkü çocuklar öldürülüyor. Gazze’de karşımızda örgütlü bir güç ki bence örgütlü bir kötülük çocukları hedef aldı. Dedik ki ‘Bu dünyanın Birleşmiş Milletler’i var, UNİCEF’i var Evrensel İnsan Hakları, hukuk, savaş hukuku, Cenevre Sözleşmesi var. Bu çocukları öldüremezsin.’ Dedi ki ‘Sen ne dersen de, ben öldüreceğim’ dedi ve hala öldürüyor” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 09 at 18.26.54 | Edirne Ahval Gazetesi
Kantoğlu’ndan Gazze’deki savaşa Kurtuluş Savaşı benzetmesi | Edirne Ahval Gazetesi

“ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜ KARŞISINDA BİR TARAF TUTULMAZ”

İnsani açıdan İsrail’e karşı durulması gerektiğinin altını çizen Kantoğlu; “Burada bir taraf tutmak mümkün değildir. Çünkü çocukların ölümü karşısında bir taraf tutulmaz. Dünya üzerinde çocuğun ölümünü meşru gösterecek herhangi bir argüman da bulunamaz. Çocukların ölümünü bize ikinci bir savaş zaiyatı gibi dikte ettiler. Din birliğimizi bir kenara bırakalım, insan olarak bu oyunun karşısında durma sorumluluğumuz vardır” şeklinde konuştu.

“HANGİ DÖŞEKTE DOĞARSA DOĞSUN, TÜM YENİ DOĞAN ÇOCUKLAR, İSLAM ÜZERİ DOĞARLAR”

Yeni doğan tüm çocukların İslam üzeri doğduğuna vurgu yapan Kantoğlu; “Gazze’nin kim olduğunu, Gazze’de savaşanın kim olduğunu anlamamız gerekir. Gazze’de ölen çocuklar, ‘Ben hakka inanıyorum, hakka tapıyorum, ahiretin var olduğuna inanıyorum’ diyen herkesin özü ve içidir. Çünkü hepimizin içinde, özünde var olan şey o çocuktur. Hangi döşekte doğarsa doğsun, tüm yeni doğan çocuklar, İslam üzeri doğarlar ve haktandırlar. Onları katletmek, elini hakka uzatmak gibidir. Bu kadar ciddi bir cürüm işlenmektedir” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 09 at 18.26.55 | Edirne Ahval Gazetesi
Kantoğlu’ndan Gazze’deki savaşa Kurtuluş Savaşı benzetmesi | Edirne Ahval Gazetesi

GAZZE’DEKİ SAVAŞA KURTULUŞ SAVAŞI BENZETMESİ

Kantoğlu, Gazze’deki savaşın Kurtuluş Savaşı’na benzediğini söyleyerek; “Ben, Gazze’ye baktığım zaman bize çok benzediklerini düşünüyorum. Bizi, bize hatırlattıklarını düşünüyorum. 100 sene önce Kurtuluş Savaşı’nda biz, kimlerle göğüs göğüse çarpışıyorsak, bugün aynı devletler milletler, burada Gazze’nin üzerindeler. Bugün Filistinlilere ‘Sizin bir vatanınız yok’ diyorlar. 1’inci dünya savaşından sonra, 100 sene önce bize de öyle demişlerdi. Biz bir istiklal mücadelesi verdik, tıpkı bugün Gazze’nin verdiği mücadele gibi. Ve bizim, ulus ve millet olarak kimliğimizin en son ışıldadığı yer 100 sene öncesidir. Orada biz, bir büyük cenderenin, felaketin üstesinden geldik. Şimdi aynısını Gazze yaşıyor. İnşallah o cenderenin içinden onlar da çıkacaklar ve bence muhteşem bir kimlikle çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

‘FİLİSTİNLİLER SON DERECE ZARİF, KORKUSUZ, YARDIMSEVERLER’

Filistinlilerin zarif, korkusuz ve yardımsever olduklarını ifade eden Kantoğlu, bu özellikleri ile Filistinlilerin Türklere benzediklerini kaydetti. Kantoğlu; “Filistinliler son derece zarif, rafine insanlarla karşı karşıya olduğumuzu söylemek isterim. Bunu, o videoları izleyen her aklı başında herkes görebilir. Son derece zarifler. 7’den 77’ye çok korkusuzlar, tıpkı bizim gibi. Birbirlerine karşı çok yardımseverler, her şeyi paylaşıyorlar. Bütün o yoklukta, açlıkta, susuzlukta odalarını paylaşıyorlar. Birbirlerinin çocuklarına sahip çıkıyorlar. Annesi babası ölmüş, bir sürü çocuk var orada. Birbirlerinin cenazesine sahip çıkıyorlar. Birbirlerinin evine, malına sahip çıkıyorlar. Yani Gazzeliler ile birbirimize çok benziyoruz. Öyle sanıldığı gibi ayrı gayrı değiliz” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 01 09 at 18.26.54 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Kantoğlu’ndan Gazze’deki savaşa Kurtuluş Savaşı benzetmesi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!